سخنگوی کاخ سفید:‌ عبارت «عاشق ویکی‌لیکس‌ام» از سوی ترامپ یک شوخی بود

سخنگوی کاخ سفید:‌ عبارت «عاشق ویکی‌لیکس‌ام» از سوی ترامپ یک شوخی بود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی کاخ سفید بعد از تاکید بر اینکه بطور واضح ترامپ درباره ویکی‌لیکس شوخی می کرده است گفت که «ما این ماجرا (دستگیری آسانژ) را جدی می گیریم.»

آگهی

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید روز یکشنبه گفت عبارت «عاشق ویکی لیکس‌ام» از سوی رئیس جمهوری ترامپ که در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ بیان شد، یک شوخی بود.

سخنگوی کاخ سفید بعد از تاکید بر اینکه بطور واضح ترامپ درباره ویکی‌لیکس شوخی می کرده است گفت «ما این ماجرا (دستگیری آسانژ) را جدی می گیریم.»

سارا سندرز بعد از آن درباره سخنان سال ۲۰۱۶ ترامپ اظهار نظر کرد که دستگاه قضایی ایالات متحده آمریکا خواستار استرداد جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس به آمریکا به اتهام هک کردن و ربایش اطلاعات دولتی شد.

بنا به اعلام وزارت دادگستری آمریکا جولیان آسانژ برای «سرقت» اطلاعات طبقه بندی شده با چلسی منینگ «همدست» بوده است. طبق اعلام وزارت دادگستری آمریکا جولیان آسانژ ممکن است به حداکثر پنج سال زندان محکوم شود.

جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۰ اطلاعات سری دولتی را در وب سایت ویکی‌لیکس منتشر کرد و بعد از آن نیز اطلاعات سری مختلفی درباره روابط دولت ها با یکدیگر و بویژه با آمریکا منتشر کرد. ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۶ و در جریان رقابت انتخاباتی میان دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، ایمیل های کلیتون را منتشر کرد که واکنش تحسین آمیز ترامپ را در پی داشت.

ترامپ در جریان رقابت های انتخاباتی ۲۰۱۶ در چندین نوبت از ویکی‌لیکس تعریف کرد و عبارت «من عاشق ویکی‌لیکس‌ام» را به زبان آورد.

با این حال پس از دستگیری جولیان آسانژ توسط پلیس بریتانیا، هنگامی که خبرنگاران نظر ترامپ را درباره آسانژ و ویکی‌لیکس پرسیدند، او گفت: «من هیچ چیز درباره ویکی‌لیکس نمی دانم.»

جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی‌لیکس از سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد و تا روز پنجشنبه ۱۱ آوریل در این سفارت به سر می برد. با لغو پناهندگی او از سوی اکوادور، پلیس بریتانیا وارد سفارت اکوادور شد و آسانژ را دستگیر کرد.

بنیانگذار ویکی لیکس که روز پنجشنبه در لندن دستگیر شد با حضور در دادگاهی در لندن اتهام وارده به خود مبنی بر خودداری از حضور در دادگاه و نقض مقررات وثیقه را رد کرد. در مقابل دادگاه بریتانیا بنیانگذار ویکی لیکس را به دلیل نقض مقررات آزادی مشروط خود مجرم تشخیص داد.

آسانژ همچنین با اتهام تجاوز جنسی در سوئد مواجه است و یکی از زنانی که او را به تجاوز جنسی متهم کرده است خواستار بازگشایی پرونده او در سوئد شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگوی کاخ سفید از دولت ترامپ خارج می‌شود

واکنش‌ها به بازداشت آسانژ؛ از «روز سیاه آزادی رسانه‌ها» تا «بزرگ‌ترین خائن آمریکای لاتین»

دستگیری جولیان آسانژ؛ دادگاه بریتانیا بنیانگذار ویکی‌لیکس را مجرم شناخت