Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دستگیری جولیان آسانژ؛ دادگاه بریتانیا بنیانگذار ویکی‌لیکس را مجرم شناخت

دستگیری جولیان آسانژ؛ دادگاه بریتانیا بنیانگذار ویکی‌لیکس را مجرم شناخت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اسکاتلندیارد تأیید کرد که آقای آسانژ به درخواست ایالات متحده برای استرداد وی به این کشور بازداشت شده است.

آگهی

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه همزمان با حضور جولیان آسانژ، بنیانگذار پایگاه اینترنتی ویکی لیکس در دادگاهی در لندن با صدور بیانیه‌ای اتهاماتی را متوجه او کرد.

بنا به اعلام وزارت دادگستری آمریکا جولیان آسانژ برای «سرقت» اطلاعات طبقه بندی شده با چلسی منینگ «همدست» بوده است. طبق اعلام وزارت دادگستری آمریکا جولیان آسانژ ممکن است به حداکثر پنج سال زندان زندان محکوم شود.

بنیانگذار ویکی لیکس که روز پنجشنبه در لندن دستگیر شد با حضور در دادگاهی در لندن اتهام وارده به خود مبنی بر خودداری از حضور در دادگاه و نقض مقررات وثیقه را رد کرد. در مقابل دادگاه بریتانیا بنیانگذار ویکی لیکس را به دلیل نقض مقررات آزادی مشروط خود مجرم تشخیص داد.

همزمان با این تحولات وکیل جولیان آسانژ اعلام کرد که جان موکلش در صورت استرداد او به ایالات متحده در خطر خواهد بود. وکیل بنیانگذار پایگاه اینترنتی ویکی لیکس بازداشت موکلش و لغو موقعیت او به عنوان پناهنده سیاسی را واکنش دولت اکوادور به طرح اتهام «فساد مالی» علیه رئیس جمهوری اکوادور دانست.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به بازداشت جولیان آسانژ از پلیس بریتانیا به دلیل نقض «شأن انسانی» بنیانگذار پایگاه اینترنتی ویکی لیکس انتقاد کرد.

جولیان آسانژ ساعاتی پیش از این در لندن دستگیر شد. اسکاتلندیارد تأیید کرد که آقای آسانژ به درخواست ایالات متحده برای استرداد وی به این کشور بازداشت شده است.

وزارت کشور بریتانیا تأیید کرد که نیروهای پلیس این کشور روز پنجشنبه آقای آسانژ را دستگیر کرده‌اند و وی در بریتانیا به‌ درستی به عدالت سپرده می‌شود. دستگاه قضایی بریتانیا نیز نوشت که آقای آسانژ روز پنجشنبه به دادگاه وست‌مینستر منتقل خواهد شد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پلیس بریتانیا نیز اعلام کرد که مسئولان سفارت اکوادور پس از لغو مصونیت سیاسی آقای آسانژ مأموران پلیس را به درون ساختمان سفارت فراخوانده‌اند.

از سوی دیگر لنین مورنو، رئیس جمهوری اکوادور در این زمینه ویدیویی منتشر کرد. آقای مورنو در این ویدیو با اشاره به پایمال شدن معاهدات بین‌المللی اعلام می‌کند که مصونیت سیاسی آقای آسانژ لغو شده است.

از سوی دیگر پس از اعلام خبر دستگیری آقای آسانژ یکی از زنانی که در سوئد اتهام تجاوز جنسی را به وی وارد کرده بود خواستار بازگشایی این پرونده شده است.

این در حالی است که دولت روسیه با محکوم کردن این عمل آن را «سرکوب کردن آزادی» خواند.

توییتر ویکی‌لیکس با انتشار عکسی از آقای آسانژ نوشت «عاملان قدرتمند» از «جمله سی.آی.ای» تلاشی هوشمندانه دارند تا تصویری غیرانسانی، نامعتبر از آقای آسانژ ارائه کرده وی را زندانی کنند.

جولیان آسانژ از سال ۲۰۱۲ میلادی به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده بود و آنجا زندگی می‌کرد. آقای آسانژ فعلا بر اساس حکم «گریز از پرداخت وثیقه» دستگیر شده است.

در سال ۲۰۱۰ دولت سوئد بر اساس شکایت دو زن که مدعی شدند جولیان آسانژ به آنها تجاوز کرده، حکم بازداشت بین‌المللی وی را صادر کرد.

آقای آسانژ که این اتهامات را پیوسته رد می‌کرد خود را به پلیس بریتانیا تسلیم کرد و بعد به قید وثیقه آزاد شد و اندکی بعد گریخت و به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد. دولت سوئد اندکی بعد حکم پیگیری وی را لغو کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگوی کاخ سفید:‌ عبارت «عاشق ویکی‌لیکس‌ام» از سوی ترامپ یک شوخی بود

رئیس جمهوری اکوادور خواستار خروج آسانژ از سفارت کشورش در لندن شد

بریتانیا ۵۸۰ میلیون یورو کمک نظامی جدید در اختیار اوکراین می‌گذارد