Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رویارویی ایران و عربستان در بازار ارز؛ ریال سعودی بیش از دلار گران شد

رویارویی ایران و عربستان در بازار ارز؛ ریال سعودی بیش از دلار گران شد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که نرخ دلار در بازار ارز ایران طی یک سال گذشته ۱۵۰ درصد افزایش یافته، در همین مدت ارزش برابری ریال عربستان سعودی در مقابل ریال ایران ۱۷۳ درصد افزایش یافته است.

آگهی

در حالی که نرخ دلار آمریکا در بازار ارز ایران طی یک سال گذشته ۱۵۰ درصد افزایش یافته، در همین مدت ارزش برابری ریال عربستان سعودی در مقابل ریال ایران ۱۷۳ درصد رشد کرده است.

در جریان معاملات روز یکشنبه بازار آزاد ارز تهران، نرخ فروش هر دلار آمریکا مشابه روز شنبه حدود ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان بود. این نرخ سال گذشته در چنین روزی ۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود. بدین ترتیب ارزش برابری دلار آمریکا در مقابل ریال ایران طی یک سال گذشته ۱۵۰ درصد افزایش یافته است.

این در شرایطی است که در همین مدت، نرخ ریال عربستان در بازار آزاد ارز تهران با ۱۷۳ درصد رشد از هزار و ۳۵۰ تومان به سه هزار و ۶۸۵ تومان رسیده است.

نرخ تورم اقتصاد عربستان طی ۴ سال گذشته به طور متوسط ۱.۲۶ درصد بوده و نرخ رشد اقتصادی این کشور نیز در سال گذشته میلادی ۲.۲ درصد بوده است. در همین حال، تولید روزانه حدود ۱۰ میلیون بشکه نفت موجب شد تا شرکت ملی نفت عربستان سعودی (آرامکو) با کسب سود ۱۱۱ میلیارد دلاری عنوان سودآورترین شرکت جهان را کسب کند و از شرکت اَپل آمریکا پیشی بگیرد.

بیشتر بخوانید:واکنش بازارها به تنش ایران و آمریکا؛ افزایش محافظه‌کارانه قیمت نفت، طلا و دلار

در مقابل، اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۱۸ میلادی شاهد نرخ تورم ۱۶.۲ درصدی و رشد اقتصادی ۲.۶ درصدی بود. این در حالی بود که نرخ رشد اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۷.۴ درصد رسیده بود.

بر همین اساس، ارزش برابری لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا سیر نزولی به خود گرفت به طوری طی یک سال گذشته هر لیر این کشور در مقابل ریال ایران تنها ۵۹ درصد تقویت شده و از هزار و ۵۰۰ تومان به دو هزار و ۳۹۰ تومان افزایش یافته است.

این در حالیست که در مدت مورد اشاره، بهای فروش هر افغانی در بازار آزاد ارز تهران ۱۴۰ درصد رشد کرده و به ۱۷۸ تومان رسیده است.

در همین حال، بهای فروش هر یکصد دینار عراق روز یکشنبه به هزار و ۱۵۵ تومان رسید. این نرخ سال گذشته در چنین روزی ۴۷۰ تومان بود. بدین ترتیب، بهای دینار عراق نیز طی یک سال گذشته رشد ۱۴۶ درصدی را تجربه کرده است.

طی مبادلات یک سال پیش بازار آزاد ارز تهران، درهم امارات نزدیک‌ترین میزان رشد قیمت را به دلار آمریکا داشته است. به طوری که نرخ فروش هر درهم امارات در این مدت با ۱۴۸ درصد افزایش از هزار و ۵۱۰ تومان به سه هزار و ۷۵۵ تومان افزایش یافته است.

ایران از اردیبهشت ماه سال گذشته و در پی خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ جهان با این کشور، تحت تحریم‌های مالی، تجاری و نفتی آمریکا قرار گرفته و بر همین اساس سیر نزولی ارزش برابری ریال در برابر سایر ارزها شتاب بیشتری به خود گرفته است.

بیشتر بخوانید:رئیس بانک مرکزی ایران: دلار بالای ۱۳ هزارتومان خریدار ندارد

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری پنجمن دور مذاکرات ایران و عربستان؛ «احتمالا وزاری دو کشور در آینده دیدار کنند»

قیمت دلار به پایین‌ترین حد در دو ماه گذشته رسید

کاهش ۱۲.۴ درصدی نرخ دلار طی ۳ هفته گذشته