Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ظریف: اروپایی‌ها باید به تعهداتشان عمل کنند

ظریف: اروپایی‌ها باید به تعهداتشان عمل کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ساز و کار متناظر با اینستکس هفته گذشته در ایران راه اندازی شد و اکنون اروپایی ها هیچ بهانه‌ای در اجرای تعهداتشان و شروع به کار ندارند.»

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران می گوید ساز و کار متناظر با اینستکس هفته گذشته در ایران راه اندازی شده است.

وزیر خارجه ایران روز یکشنبه اظهار داشت: «ساز و کار متناظر با اینستکس هفته گذشته در ایران راه اندازی شد و اکنون اروپایی ها هیچ بهانه ای در اجرای تعهداتشان و شروع به کار ندارند.»

محمد جواد ظریف در مورد ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا، موسوم به اینستکس گفت: «باید تاکید کنم که این اقدام یک اقدام مقدماتی توسط اروپایی‌هاست و آنها در اردیبهشت ماه سال گذشته بعد از خروج آمریکا از برجام تعهدات متعددی را طرح کردند. برای شروع به جای این تعهدات نیاز بود که اینستکس راه اندازی شود و اکنون ما معتقدیم که اروپایی‌ها باید تلاش و فعالیت کنند که بتوانند تعهدات خود را انجام دهند. آنها بسیار عقب هستند و نباید این گونه تصور کنند که ایران منتظر آنها می‌ماند.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

به گفته وی ایران ایجاد نهاد متناظر با اینستکس را به اتحادیه اروپا اعلام کرده است. وزرای خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه بهمن ماه گذشته از ثبت رسمی کانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان «ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا (INSTEX)» خبر داده بودند.

هشدار ظریف نسبت به «تبعات» قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا

وزیر خارجه دولت حسن روحانی درباره تصمیم دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای افزودن نام سپاه پاسداران ایران به فهرست سازمان های «تروریستی» گفت: «در همین راستا نامه‌ای را نیز من به دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت نوشتم و در آنجا بر غیر قانونی بودن این اقدام آمریکا و سیاست‌های غلط آمریکا در منطقه و تبعات ناشی از آن تاکید کردم.»

محمد جواد ظریف همچنین از جمع آوری اسنادی خبر داد که به گفته وی نشان می دهد بانک های اروپایی به دلیل نگرانی از اقدامات آمریکا از پذیرش کمک های ایرانیان خارج از کشور به سیل زدگان ایران خودداری می کنند. وزیر خارجه ایران اقدام آمریکا در جلوگیری از کمک رسانی به سیل زدگان ایران را «جنایت علیه بشریت» توصیف کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفیر فرانسه در آمریکا توئیت‌های جنجالی درباره برنامه هسته‌ای‌ ایران را حذف کرد

آملی لاریجانی: ایران شروط «تحقیرآمیز» اروپا برای اجرای اینستکس را نخواهد پذیرفت

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد