سفیر فرانسه در آمریکا توئیت‌های جنجالی درباره برنامه هسته‌ای‌ ایران را حذف کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سفیر فرانسه در آمریکا توئیت‌های جنجالی درباره برنامه هسته‌ای‌ ایران را حذف کرد
کپی رایت  عکس از آرشیو

توئیت‌های جنجال برانگیز ژرار آرو، سفیر فرانسه در واشنگتن درباره غنی سازی اورانیوم از سوی ایران به دنبال واکنش تند تهران حذف شدند.

ایران روز یکشنبه فیلیپ تیه بو، سفیر جدید فرانسه در تهران را در اعتراض به اظهارات سفیر فرانسه در واشنگتن به وزارت خارجه احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران احضار فیلیپ تیه بو پس از آنکه وی رونوشت استوارنامه‌اش را به محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران تقدیم کرد صورت گرفت.

ژرار آرو، سفیر فرانسه در واشنگتن روز گذشته در صفحه توئیتر خود اعلام کرده بود که ایران پس از انقضای برجام حق غنی سازی اورانیوم نخواهد داشت. وی تاکید کرده بود که پس از سال ۲۰۲۵ و در صورت غنی سازی اورانیوم از سوی تهران تحریم ها علیه ایران بار دیگر وضع خواهند شد.

به گفته سفیر فرانسه در واشنگتن، ایران پس از برجام نیازی به غنی سازی اورانیوم نخواهد زیرا اورانیوم غنی شده مورد نیاز برای نیروگاه بوشهر از سوی روسیه تامین می شود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

توئیتر
توئیت های سفیر فرانسه در واشنگتن پیش از حذفتوئیتر

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران در واکنش به توئیت‌های ژرار آرو به سخنان او اعتراض کرده بود. معاون وزیر امور خارجه ایران در صفحه توئیتر خود نوشت: «اگر توئیت‌های ژرار آرو بیانگر موضع فرانسه باشد با نقض جدی موضوع و هدف برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد روبرو هستیم.»

وی همچنین خواستار اظهارنظر رسمی پاریس در مورد توئیت‌های ژرار آرو شده بود.

توئیتر

احضار سفیر فرانسه به وزارت خارجه ایران در حالی صورت گرفت که مقامات ایرانی از «تاخیر» کشورهای اروپایی امضاءکننده برجام در اجرای «ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا» انتقاد کرده است.

محمد جواد ظریف روز یکشنبه از راه اندازی ساز و کار متناظر با اینستکس در ایران سخن گفت.