Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

موج استعفای مقامات سودان؛ رئیس سازمان اطلاعات هم کناره‌گیری کرد

موج استعفای مقامات سودان؛ رئیس سازمان اطلاعات هم کناره‌گیری کرد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای نظامی انتقالی سودان در حالی از استعفای صلاح قوش خبر داد که عوض بن عوف، وزیر دفاع سودان نیز یک روز پس از برکناری عمر البشیر از سمت خود کناره گیری کرد.

آگهی

صلاح قوش، رئیس سازمان اطلاعات سودان که طی ماه‌های اخیر بر سرکوب تظاهرکنندگان در این کشور نظارت کرده بود از سمت خود کناره گیری کرد.

شورای نظامی انتقالی سودان در حالی از استعفای صلاح قوش خبر داد که عوض بن عوف، وزیر دفاع سودان نیز یک روز پس از برکناری عمر البشیر از سمت خود کناره گیری کرده بود. عبدالفتاح البرهان عبدالرحمن جانشین عوض بن عوف به عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان شده است.

بنا به اعلام شورای انتقالی سودان عبدالفتاح البرهان عبدالرحمن، رئیس جدید شورای نظامی با استعفای صلاح قوش موافقت کرده است.

تظاهرکنندگان در خارطوم، پایتخت سودان روز جمعه به دنبال کناره گیری عوض بن عوف به شادی پرداخته بودند. شورای نظامی سودان وعده داده است که دولتی غیرنظامی اداره امور را در دست خواهد گرفت.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

کمال عبدالمعروف، معاون شورای نظامی سودان نیز روز جمعه همزمان با عوض بن عوف از سمت خود استعفاء داده بود.

شورای نظامی سودان پیش از این اعلام کرده بود که دوره انتقالی در این کشور حداکثر دو سال طول خواهد کشید. این شورا وعده داده است که با احزاب سیاسی سودان مذاکره خواهد کرد.

ارتش سودان روز پنجشنبه پس از ماه‌ها اعتراض مخالفان عمر البشیر، او را از قدرت برکنار کرد.

پلیس سودان اعلام کرده است که دست‌کم ۱۶ نفر از معترضان روزهای پنجشنبه و جمعه به ضرب گلوله در این کشور کشته شده‌اند. بنا به این گزارش حدود ۲۰ نفر نیز مجروح شده‌اند.

هزاران نفر از معترضان سودانی پنجشنبه شب در مخالفت با شورای نظامی این کشور و برخلاف قانون منع عبور و مرور دست به تجمع زده بودند. مخالفان شورای نظامی سودان بر این باور هستند که این شورا قادر به ایجاد «تغییر» در این کشور آفریقایی نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عمر البشیر به ۲ سال حبس در مرکز بازپروری محکوم شد

کارزار آنلاین «آبی برای سودان»؛ همبستگی با قربانیان و امید برای آینده

مخالفان سودان به گذار دموکراتیک قدرت امیدوار شدند