مخالفان سودان به گذار دموکراتیک قدرت امیدوار شدند

مخالفان سودان به گذار دموکراتیک قدرت امیدوار شدند
مخالفان سودان به گذار دموکراتیک قدرت امیدوار شدند Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای انتقالی نظامی وعده داده که قدرت اجرایی را به یک شورای غیرنظامی واگذار کند اما پیش از همه این اعلام کرده بود که بالاترین جایگاه تصمیم‌گیری در کشور را همچنان در اختیار خود خواهد داشت.

آگهی

نمایندگان اتحاد مخالفان سودان می‌گویند به گذار دموکراتیک به دست شورای انتقالی امیدوارند.

رهبران مخالفان و اعضای شورای نظامی حاکم که روز شنبه ۷ اردیبهشت در پایتخت، خارطوم با یکدیگر گفتگو کردند، می‌گویند انتظار دارند که بر سر ترکیب اعضای یک شورای انتقالی پس از دوران حاکمیت دیکتاتوری عمر البشیر به توافق رسیده‌اند.

در پی چندین روز تظاهرات گسترده مردمی در سودان، شورای انتقالی نظامی این کشور در روز پنج‌شنبه ۲۲ فروردین با خلع و دستگیری عمرالبشیر به حکومت ۳۰ ساله رئیس جمهوری پیشین این کشور پایان داد. اعضای شورای نظامی می‌گویند تا دو سال دیگر که انتخابات برگزار می‌شود قدرت را به طور موقت در کشور در دست خواهند داشت.

مخالفان رئیس جمهوری پیشین و معترضان دیگر که در برابر ساختمان وزارت دفاع تحصن کرده‌اند، با این امر موافق نبوده و خواستار آن هستند که یک شورای انتقالی به رهبری غیرنظامیان و با عضویت نماینده نظامیان در کشور تشکیل شود.

ایمن نمیر، یکی از اعضای مخالفان که روز شنبه با نمایندگان دولت انتقالی نظامی ملاقات کرد به خبرگزاری رویترز گفت: «امروز ما گام‌های مثبتی برداشتیم و انتظار داریم که به نتایج مرضی‌الطرفین برسیم.»

بیشتر بخوانید:

یک مذاکره‌کننده دیگر اپوزیسیون به نام شمس‌الدین کباشی نیز گفت: «تا ساعاتی دیگر شاهد پاسخ شورای نظامی در مورد تشکیل یک شورای حاکمیتی جدید خواهیم بود.»

دولت نظامی انتقالی سودان اخیرا چند تن از مقام‌های رسمی دولت پیشین این کشور را که ادعا می‌کند در پرونده‌های فساد درگیر بوده‌اند، دستگیر کرده و وعده داده است که قدرت اجرایی را به یک شورای غیرنظامی واگذار کند. این شورا اما در عین حال پیش از همه اینها اعلام کرده بود که بالاترین جایگاه تصمیم‌گیری در کشور را همچنان در اختیار خود خواهد داشت.

نماینده مخالفان: سودان به دیوان کیفری بین‌المللی بپیوندد

صادق المهدی، رهبر «امت»، حزب اصلی اپوزیسیون سودان روز شنبه گفت که کشورش باید هر چه زودتر به عضویت دیوان کیفری بین‌المللی درآید.

دیوان کیفری بین‌المللی همان مرجع قضایی است که سال‌ها پیش حکم بازداشت عمرالبشیر را به دلیل «نسل‌کشی» و «جنایت علیه بشریت» در جنگ دارفور صادر کرده است. البشیر این اتهامات را هرگز نپذیرفت.

صادق المهدی که روز شنبه در یک نشست مطبوعاتی در خارطوم، پایتخت سودان سخن می‌گفت همچنین تأکید کرد که دستگیری و فشار بر رئیس جمهوری پیشین سودان به دست ارتش برای کناره‌گیری او به معنی «کودتا» نیست.

صادق ‌المهدی که خود نخست‌وزیر اسبق سودان بود، در سال ۱۹۸۹ در پی کودتایی به دست عمر البشیر از قدرت کنار رفته و از آن زمان رهبر اصلی‌ترین حزب مخالف دولت محسوب می‌شد. او پیش از عمر البشیر، آخرین فردی بود که از طریق انتخابات و به شیوه دموکراتیک در سودان به قدرت رسیده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موج استعفای مقامات سودان؛ رئیس سازمان اطلاعات هم کناره‌گیری کرد

چگونه شبه نظامیان سودانی به محل فرمانده ارتش یورش بردند و بخش‌هایی از خارطوم را تصرف کردند؟

همزمان با مذاکرات صلح، سودان بار دیگر هدف بمباران هوایی قرار گرفت