Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کارزار آنلاین «آبی برای سودان»؛ همبستگی با قربانیان و امید برای آینده

کارزار آنلاین «آبی برای سودان»؛ همبستگی با قربانیان و امید برای آینده
Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این جنبش آنلاین در یادبود یک هنرمند ۲۶ ساله به نام «محمد هاشم مطر» آغاز شده است که در اوایل ژوئن بر اثر حمله نیروهای امنیتی در سودان کشته شد.

آگهی

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در سرتاسر جهان عکس حساب کاربری (آواتار) خود را به رنگ آبی تغییر داده و با استفاده از هشتگ «آبی برای سودان» (BlueforSudan#) همبستگی و همدردی خود را با کسانی که در اثر خشونت‌های اخیر در سودان کشته شدند، نشان دادند.

این جنبش آنلاین در یادبود یک هنرمند ۲۶ ساله به نام «محمد هاشم مطر» آغاز شده است که در اوایل ژوئن بر اثر حمله نیروهای امنیتی در سودان کشته شد.

سعد الاساد، یک کنشگر آنلاین که خارج از سودان به سر می‌برد، در این باره گفت: «محمد مطر یک فرد بسیار دوست داشتنی بود که به حق مردم و جنبش‌های انقلابی آنها باور داشت.»

دوستان محمد مطر برای ابراز همبستگی آواتارها خود را در توئیتر و اینستاگرام به رنگ آبی که رنگ مود علاقه او بود تغییر دادند و این مساله سبب شد تا جنبش آبی برای سودان شکل بگیرد.

کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که آقای مطر در تلاش برای محافظت از دو زنی که در حال فرار از تجمع اعتراضی بیرون از مراکز نظامی خارطوم، پایتخت سودان بودند، کشته شد. معترضان، نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) را که یک گروه شبه‌نظامی تحت حمایت شورای نظامی انتقالی سودان است، عامل مرگ محمد مطر می‌دانند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

بعد از آنکه ارتش سودان در ماه آوریل به سه دهه حضور عمر البشیر در قدرت در این کشور پایان داد، نظامیان یک دوره انتقالی دو ساله را تعیین کردند تا بعد از آن انتخاباتی آزاد در کشوربرگزار شود.

شورای نظامی انتقالی، در حال حاضر قدرت را برای دو سال بر عهده گرفته است؛ مساله‌ای که خشم عمومی مردم کشور را برانگیخت.

به دنبال حاکمیت نظامی بر سودان مردم این کشور مبارزات مدنی مختلفی را شکل داده و خواستار پایان بخشیدن به سلطه نظامیان شدند. این مساله سبب شد نظامیان از ابزارهای سرکوب و خشونت علیه شهروندان سودانی استفاده کنند.

در هفته‌های پس از پایان حکومت عمر البشیر تاکنون بیش از ده‌ها مورد قتل، شکنجه و تجاوز از سوی گروه‌های نظامی علیه مردم سودان گزارش شده است.

بیشتر بخوانید:

اکنون اینترنت راهی برای پخش اخبار سودان یعنی کشوری که رسانه‌های جمعی تحت کنترل شدید دولتی قرار دارد، شده است.

به جز مردم محلی بسیاری از افراد مشهور از جمله ریانا، خواننده اهل باربادوس، انيس كانتر، بازیکن لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا نیز با این کارزار اینترنتی همراه شده و همبستگی خود را با مردم سودان اعلام کردند.

نائومی کمبل، سوپرمدل بریتانیایی در پست اینستاگرام خود چنین نوشت: «آنچه به عنوان اعتراض‌های مسالمت‌آمیز مردم آغاز شد به مرگ هزاران انسان بی‌گناه انجامید. زنان، کودکان و مردان بسیاری شکنجه شده و به آنها تجاوز شد. هزاران نفر ناپدید شده و اینترنت قطع شد تا مردم را ساکت نگه دارند. وضعیت سودان فراتر از غیرانسانی است. چقدر این مساله طول خواهد کشید تا قبل از اینکه جامعه جهانی یک اقدام فوری علیه چنین بی‌عدالتی انبوه و خشونت انجام دهد؟»

اکنون آبی برای سودان به نماد مقاومت و اعتراض مردم این کشور تبدیل شده است. بسیاری از مردم سودان امیدوارند با اعتراض مدنی خود به جامعه آشفته و جنگ زده این کشور سامان دهند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات سودان؛ تداوم فشار معترضان برای تشکیل دولت غیرنظامی

موج استعفای مقامات سودان؛ رئیس سازمان اطلاعات هم کناره‌گیری کرد

پهپادهای ایران و امارات در جنگ سودان؛ ماجرای هواپیمایی که از بندرعباس برخاست و از صفحه رادار محو شد