دستگیری جولیان آسانژ؛ کمیسیون اروپا از اظهارنظر خودداری کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دستگیری جولیان آسانژ؛ کمیسیون اروپا از اظهارنظر خودداری کرد
کپی رایت  عکس از رویترز

سخنگوی کمیسیون اروپا روز جمعه از پاسخگویی به پرسش خبرنگار یورونیوز در مورد بازداشت جولیان آسانژ، بنیانگذار پایگاه ویکی لیکس در لندن طفره رفت.

نیما قدکپور، خبرنگار یورونیوز در بروکسل در نشست خبری سخنگوی کمیسیون اروپا جویای واکنش این نهاد به بازداشت جولیان آسانژ شد.

سخنگوی کمیسیون اروپا در پاسخ به این پرسش به بیان اینکه «ما واکنش خاصی به این مساله نداریم» اکتفا کرد. او از کریستیان ویگاند، سخنگوی دیگر کمیسیون اروپا دعوت کرد تا برای اظهارنظر درباره قوانین وضع شده توسط اتحادیه در مورد حمایت از افشاگران اسرار پشت تریبون بیاید.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

کریستیان ویگاند به دستیابی کمیسیون اروپا به توافق با اعضای پارلمان اروپا در مورد افشای اسرار اشاره کرد. وی همچنین از خبرنگاران خواست به بیانیه ای که درباره این توافق منتشر شده است رجوع کنند. به گفته وی در این توافق حداقل حمایت لازم از افشاگران در برابر اقدامات تلافی جویانه مشخص شده است.

خبرنگار یورونیوز از سخنگوی کمیسیون اروپا پرسید: «پس چرا کمیسیون به بازداشت جولیان آسانژ واکنش نشان نمی دهد؟ آیا کمیسیون او را افشاگر می داند یا خیر؟»

کریستیان ویگاند در پاسخ به اصرار نیما قدکپور تاکید کرد که واکنش نشان دادن به بازداشت جولیان آسانژ وظیفه کمیسیون اروپا نیست. وی افزود که کمیسیون اروپا اظهارنظری در مورد پرونده های حقوقی افراد نمی کند. به گفته وی رسیدگی و اظهارنظر درباره پرونده جولیان آسانژ برعهده مراجع قضایی ذی‌صلاح است.

پلیس بریتانیا روز پنجشنبه ضمن بیرون راندن جولیان آسانژ از سفارتخانه اکوادور در لندن او را بازداشت کرد. بنا به گزارشها پلیس بریتانیا به دعوت مقامات دیپلماتیک اکوادور وارد سفارتخانه این کشور شده بود. جولیان آسانژ اکنون با خطر استرداد به آمریکا روبرو است. وزارت دادگستری ایالات متحده جولیان آسانژ را به «همدستی» برای افشای اسرار طبقه بندی شده متهم کرده است.