Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

واکنش روحانی به تروریست خواندن سپاه: شما آمریکایی‌ها در رأس تروریست‌های عالم هستید

واکنش روحانی به تصمیم تازه آمریکا درباره سپاه پاسداران
واکنش روحانی به تصمیم تازه آمریکا درباره سپاه پاسداران Copyright ایرنا
Copyright ایرنا
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به دنبال اعلام سپاه پاسداران به عنوان گروه تروریستی از سوی ایالات متحده، مجلس ایران نیز لایحه دو فوریتی تقویت جایگاه سپاه را در دستور کار خود قرار داد.

آگهی

یک روز پس از اعلام تصمیم تازه دولت آمریکا دریاره سپاه پاسداران مبنی بر قرار دادن نام این تشکیلات نظامی در سیاهه گروه‌های تروریستی، رئیس جمهوری ایران به این تصمیم واکنش نشان داد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با اشاره به تصمیم تازه آمریکا درباره سپاه پاسداران گفت: «استکبار جهانی و آمریکا امروز کینه، عداوت و شکست‌های خود را می‌خواهد از طریق تروریست نامیدن گروهی که همواره بزرگ‌ترین هدف و عمل آن مبارزه با تروریسم است، جبران کند.»

وی که روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین در مراسم «روز ملی فناوری هسته‌ای» در سالن اجلاس سران در تهران سخن می‌گفت، تصریح کرد: «پاسداران از روز نخست انقلاب در کنار مردم بودند و برای منافع انقلاب از راحتی خود گذشتند.»

رییس جمهوری ایران با اشاره به «توطئه‌های مختلف دشمنان» ایران از ابتدای انقلاب افزود: «آنها گروه‌های تروریستی را تجهیز کردند و مواد منفجره در اختیار آنها قرار دادند تا مسئولین و مردم را به خاک و خون بکشد و ایران به دوران سلطه باز گردد. ما در آن دوران به نیرویی نیاز داشتیم که در مقابل دشمنان بایستد، آن روزی که گروه‌های تروریستی درخانه‌های تیمی دستگیر شدند چه کسانی فداکاری می‌کردند و جان می‌دادند تا تروریست‌ها را دستگیر کنند و به دستگاه قضا سپارند؟ سپاه پاسداران در راس قرار داشت.»

آقای روحانی همچنین با یادآوری موارد دخالت سپاه در «حمایت» از مردم ایران و نیز «مبارزه با تروریسم» در عراق، سوریه و لبنان افزود: «شما می‌خواهید از گروه‌های ترویستی علیه ملت‌ها استفاده کنید اما مدعی هستید که علیه تروریسم نظر داده و نهادهای انقلابی جهان را تروریست خطاب می‌کنید؛ این درحالی است که شما در راس تروریست‌های عالم هستید.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. شورای عالی امنیت ملی ایران در نخستین اقدام متقابل در برابر این تصمیم عصر همان روز دولت ایالات متحده آمریکا را «حامی تروریسم» و «سنتکام» (ستاد فرمانده کل نیروهای ارتش آمریکا در منطقه خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی) و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:

لایحه دو فوریتی در مجلس

به دنبال اعلام سپاه پاسداران به عنوان گروه تروریستی از سوی ایالات متحده، مجلس ایران نیز لایحه دو فوریتی تقویت جایگاه سپاه را در دستور کار خود قرار داد.

بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی طرحی دو فوریتی را تهیه و به هیأت رییسه ارائه دادند که بر اساس آن نیروهای امنیتی و اطلاعاتی فعال آمریکا در غرب آسیا در فهرست تروریست ها قرار می‌گیرند. در مقدمه این طرح دو فوریتی به «ایجاد داعش» به دست آمریکا در غرب آسیا و «نقش بی‌بدیل» سپاه در نابودی این گروه اشاره و گفته شده است که تصمیم تازه آمریکا «با همه قواعد حقوقی و اخلاقی در تعارض است».

به موجب قانون پیشنهادی که امروز سه‌شنبه ۲۰ فروردین در مجلس به بحث گذاشته شده «کلیه نیروهای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا که در غرب آسیا فعالیت می‌کنند و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که به نمایندگی از آنها در منطقه غرب آسیا و ... فعالیت می‌کنند، تروریست اعلام می‌شوند و هر گونه کمک مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی و غیر آن به این دسته از نیروها از نظر این قانون معاونت در اقدامات تروریستی به حساب می‌آید».

علی لاریجانی، رئیس مجلس در آغاز بحث در مورد لایحه پیشنهادی در پیوند با تصمیم اخیر آمریکا گفت: «رفتار آمریکا که با وقاحت و پررویی سپاه پاسداران را جزو نیرو‌های تروریستی اعلام کرد نشانه عمق کینه ورزی، سفاهت و جهالت این رژیم است.»

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز گذشته اعلام کرده بود که طبق قانون اقدام متقابل ایران در برابر آمریکا، دولت موظف است که نظامیان آمریکا را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد و شورای عالی امنیت ملی و دولت آن را اجرایی کنند.

روز سه‌شنبه تمامی نمایندگان مجلس به نشانه حمایت از سپاه پاسداران به طور نمادین با لباس سپاه وارد صحن مجلس شدند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: تسلیم نمی‌شویم اما آماده مذاکره محترمانه هستیم

استقبال بحرین و اسرائیل از قرار گرفتن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند