Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نماینده پارلمان بلژیک: آزار واذیت جنسی نوعی تروریسم هرروزه علیه زنان است

نماینده پارلمان بلژیک: آزار واذیت جنسی نوعی تروریسم هرروزه علیه زنان است
Copyright nima ghadakpour
Copyright nima ghadakpour
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز در خصوص آزارو اذیت جنسی زنان در اماکن عمومی با نماینده پارلمان فدرال بلژیک گفتگو کرد.

آگهی

دوشنبه گذشته پارلمان فدرال بلژیک با رای اکثریت مطلق نمایندگان تصمیم گرفت امکان اجرایی شدن قانون تصویب شده علیه آزار و اذیت جنسی زنان در اماکن عمومی را به هر صورت ممکن بدهد.

یورونیوز در این باره با طراح این قانون و نماینده فعلی پارلمان بلژیک گفتگو کرد. فاطوماتا سیدیبه، یکی از اولین زنان رنگین پوستی است که وارد پارلمان بلژیک شد. وی نزدیک ده سال است که به عنوان نماینده در پارلمان فدرال بلژیک مشغول به کار است. فاتوماتا سیدیبه عضو حزب راست میانه رو «دفی» است و یکی از مهم ترین چالش های خانم سیدیبه به عنوان نماینده پارلمان مساله آزار و اذیت جنسی علیه زنان بوده است.

پنج سال پیش او به همراه دو نفر دیگر از همکارانش قانونی رابه تصویب رساند که بر اساس آن آزارگران جنسی در اماکن عمومی مورد تنبیه و مجازات قرارمی گیرند. اما با گذشت ۵ سال از تصویب این قانون وی به یورونیوز می گوید: «همچنان آزار جنسی زنان در اماکن عمومی در بالاترین حد خود قراردارد چرا که محاکمه عوامل آزارجنسی کاملا ناشدنی است چرا که ثابت کردن آن برای زنان امری تقریبا غیرممکن است.»

فاطوماتا سیدیبه به یورونیوز می گوید: «لازم الاجرایی قانون جدید هیچ گاه عملی نشد چرا که برای اجرایی شدن آن نیاز به پلیس ویژه برای این کار است، نیاز به شاهدی است که حاضر باشد به دادگاه بیاید و نیاز به قربانیانی دارد که حاضر باشند با وجود تمام مشکلات و پیچیدگی روند دادگاهی شکایت کنند.»

وی می گوید در پنج سال اخیر تنها سه زن توانسته اند ادعای آزارجنسی در اماکن عمومی در بلژیک را به دادگاه بکشانند. فاطوماتا سیدیبه، معتقد است پنج سال پیش تحت فشار سازمان های حامی حقوق زنان این قانون به تصویب رسید اما امروز به نظر می رسد دیگر توان اجرایی شدن آن وجودندارد.

یورونیوز: آمار نشان می دهد در بلژیک در یک دهه اخیر ۹۸ درصد از زنان در اماکن عمومی مورد آزار و اهانت جنسی قرارگرفته اند. همزمان وزارتخانه فرصت های برابر، نرم افزاری برای مبارزه با آزار جنسی در اماکن عمومی طراحی کرده است اما عدد و شمار موارد آزارجنسی در اماکن عمومی کاهش نیافته است، آیا بهتر نیست که به جای سرمایه گذاری های سخت افزاری بیشتر روی نوع تفکر و فرهنگ شهروندان کار کنیم؟

فاتوماتا سیدیبه مالی الاصل با ملیت بلژیک می باشدnima ghadakpour

فاطوماتاسیدیبه: باید بتوانیم نوع نگاه و تفکر مردم را عوض کنیم. توجه کنیم زنان مهم ترین گروهی از شهروندان هستند که از وسایل نقلیه عمومی در بلژیک استفاده می کنند. چرا که درآنها کمتر از مردان است و به این ترتیب قدرت کمتری در استفاده از خودروهای شخصی و یا تاکسی دارند.

بیشتر از ۵۹ درصد مسافران هر روزه اتوبوس و مترو در بروکسل را زنان تشکیل می دهند. اما برخی از این زنان طبق آمار بدلیل آزار و اذیت هایی که می بینند ترجیح می دهند از راه های دیگری به جز وساءل نقلیه عمومی استفاده کنند ویا اینکه سعی می کنند کمتر بیرون بروند و این موضوع هم می تواند روی استقلال اقتصادی زنان تاثیر منفی داشته باشد.

به همین خاطر ما می خواهیم ببینیم چطور می توانیم اماکن عمومی را برای زنان امن تر کنیم. اما انگار امنیت زنان اولویت دولت ها از جمله دولت بلژیک نیست. به عنوان نمونه باید در اماکن خلوت تعداد نیروهای پلیس و آنهایی که در برقراری نظم عمومی همکاری می کنند بیشتر شود اما همانطور که شاهد هستیم پس از عملیات تروریستی بروکسل تعداد ماموران پلیس و نیروهای ویژه پررنگ شد اما برای زنان هیچگاه دولت حاضر نشده است چنین کاری بکند. در حالی که همیشه گفتم باید برای آزار و اذیت جنسی علیه زنان اعلام وضعیت فوق العاده کرد چرا که به نظرم زنان اولین قربانیان " تروریسم جنسی چه از نوع فیزیکی و چه از نوع زبانی" هستند. آزار و اذیت زنان هرروزه نوعی از «تروریسم» است.

به گفته این نماینده پارلمان بلژیک باید به زنان قدرت برخورد لفظی و فیزیکی نیز در اماکن عمومی داده شود چرا که «زنان معمولا دربرابر کسانی که آنها را در مقابل دیدگان همه تحقیر می کنند و مورد آزار اذیت قرارمی دهند ترجیح می دهند سکوت کنند چرا؟ بدلیل اینکه ترس از این دارند که افراد دیگر حاضر با زنان همراهی و همکاری نکنند.»

بیشتر بخوانید:

فاطوماتا سیدیبه معتقد است که باید کارزارویژه ای علیه آزار و اذیت زنان در اماکن عمومی آغاز شود. تبلیغاتی که باید همه روزه روی در و دیوار اتوبوس ها و تاکسی ها و اماکن عمومی قرارگیرند چرا که به جز این کار راهی برای تغییر تفکر و اندیشه بسیاری از شهروندان وجود نخواهدداشت. به گفته این نماینده پارلمان همانگونه که با کمپین و کارزارهای تبلیغاتی موفق شدیم تا سیگارکشیدن را متوقف کنیم و به همان اندازه می توان با راه اندازی کارزارتبلیغاتی کمک کنیم تا آزار و اذیت جنسی علیه زنان پایان بگیرد.

یورونیوز: آیا شما کشوری اروپایی و یا اصولا کشوری در دنیا سراغ دارید که تمهیدات علیه آزار و اذیت جنسی زنان موثر واقع شده باشد؟

فاطوماتا سیدیبه: در اروپا نمی شناسم اما در برخی از کشورهای آمریکای لاتین می دانیم که به عنوان نمونه بخش زنان و مردان جداسازی شده است که این هم نمی تواند راه حل ما باشد چرا که با جداسازی زنان و مردان صورت مساله را پاک می کنیم و راه حلی برای آن نمی یابیم. همزمان با این کار به شخصیت مردان جامعه توهین می شود چرا که بخش کوچکی از مردان در زمره عاملان اذیت و آزارجنسی هستند.

شما و برخی دیگر از زنان سیاستمدار در یک دهه گذشته تلاش های زیادی برای مبارزه با پدیده اذیت و آزار جنسی کرده اید، اما آنگونه که آمارها نشان می دهند همچنان وضعیت بحرانی است؟ آیا این نشان می دهد که تلاش های شما اثری نداشته است؟

فاطوماتا سیدیبه: نه این گونه نیست. آمارها بالاتر است چرا که زنان آزادی بیان و استقلال بیشتری یافته اند. پیشتر زنان نمی توانستند در ملا عام و یا در گفتگو با رسانه ها مشکلاتی از این قبیل را مطرح کنند اما امروز هم دولت ها و هم شهروندان حساسیت بیشتری دارند و خصوصا پس از کارزار METOO# باید گفت ترس زنان در مواجه با بیان آزار و اذیت هایی که دیده اند ریخته است و به همین دلیل همانطور که مشاهده می کنید عددها تغییر چندانی نکرده اند اما معتقدم که با گذشت زمان شاهد تغییرات پایه ای و بنیادی در این زمینه خواهیم بود.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید.

خبرنگار • نیما قدکپور

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرداخت غرامت یک میلیارد دلاری به قربانیان آزار‌جنسی در ارتش کانادا

وزیر کشور فرانسه: مانع از یک عملیات مهم تروریستی شدیم

فرانک عمیدی: تاثیر روانی آزار جنسی در فضای مجازی با دنیای واقعی یکی است