فرانک عمیدی: تاثیر روانی آزار جنسی در فضای مجازی با دنیای واقعی یکی است

فرانک عمیدی: تاثیر روانی آزار جنسی در فضای مجازی با دنیای واقعی یکی است
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«هربار کاربری مرا با الفاظ جنسیتی و ضدزن مورد تحقیر قرار می داد از صفحه او و محتوای پیام اسکرین شات می گرفتم و آنرا روی صفحه اینستاگرام و توییترم قرار می دادم. و روی صفحه شخصی خودم نام این کاربر را افشا می کردم.»

آگهی

پارلمان اروپا به تازگی میزبان نشست مهمی درباره یافتن راهکارهای لازم برای مقابله با خشونت علیه زنان بود. در این نشست برانود بونفای، نماینده ایتالیایی پارلمان اروپا و طراح قانون جدید پارلمان برای تنبیه کاربران اینترنتی عامل گسترش نفرت و آزار و توهین های جنسی در شبکه های اجتماعی بر جدیت پارلمان و کمیسیون در مقابله با آزار جنسی تاکید کرد.

وی در این سخنرانی تاکید کرد که آزارهای جنسی معمولا جهت حمله اش بسوی زنان است. بونفای گفت که باید راهی را در پیش گرفت که با وجود کنترل و حذف کاربرانی که تنها قصدشان آزار و اذیت جنسی است دچار سانسور و خدشه دارکردن آزادی بیان نشد.

این نشست در حالی برگزار شد که یکشنبه گذشته نیز روز جهانی مبارزه در مقابل خشونت جنسی علیه زنان بود.

فرانک عمیدی، خبرنگار حوزه زنان یکی از کسانی است که در دو سال گذشته حملات وتوهین های جنسیت زده و زن ستیز متعددی را بر روی حساب اینستاگرام و توییتر شخصی خود تجربه کرده است. بیش از ۱۶۰ هزار کاربر فارسی زبان در اینستاگرام صفحه وی را دنبال می کنند.

فرانک عمیدی بدلیل تمرکز حرفه ای در حوزه زنان سعی می کند که بر روی صفحه اینستاگرام خود غالبا درباره مشکلات زنان، خصوصا در ایران و افغانستان صحبت کند. وی به همین دلیل بارها از سوی کاربران معمولا گمنام تهدید شده و یا مورد حملات اینترنتی قرارگرفته است.

یورونیوز یک روز از فعالیت های خانم عمیدی را در خانه و محل کار دنبال کرده است. وی از تمام مشکلاتی می گوید که یک خبرنگار زن و فعال در شبکه های اجتماعی با آن مواجه است. به گفته وی زنان روزنامه نگار و فعالان سیاسی، هرچند وارد دنیای پرخشونت و زن ستیز می شوند اما باید مقاومت کنند و به اطلاع رسانی خصوصا در زمینه حقوق زنان ادامه دهند. به گفته وی مقاومت و ادامه فعالیت و اطلاع رسانی تنها راه پیروزی در برابر کاربرانی است که تنها کارشان «زن ستیزی» و «نفرت پراکنی» است.

این خبرنگار مقیم لندن می گوید توهین و آزارهای جنسی آنلاین همان تاثیری را دارند که زنان در زندگی واقعی با آزارهای و توهین های جنسیتی آنرا تجربه می کنند.

فرانک عمیدی می گوید با افشاگری و انتشار محتوای توهین آمیز و زن ستیز پیغام های برخی کاربران، شاهد کاهش حمله و توهین و آزارهای جنسی آنلاین در صفحات شخصی بوده است.

او می گوید: « پیشتر هر روز صبح، زمانی که از خواب بیدار می شدم و ایمیل خودم را چک می کردم و می دیدم که یک کاربر با نام مردانه برایم پیغام فرستاده اضطراب من را فرامی گرفت و قلبم شروع به تپیدن می کرد. حالت من در بازکردن پیغام برخی کاربران مرد، همانقدر پراضطراب بود که تجربه اذیت و آزاری که کابوس برخی از زنان است: راه رفتن در کوچه ای تاریک و حس اینکه مردی پشت سر شماست و قصد آزار شما را دارد.»

فرانک عمیدی موضوعاتی را درباره زنان انتخاب و درباره آن در صفحه اینستاگرامش صحبت می کند که معمولا در جوامعی چون ایران و افغانستان همچنان تابو هستند.

او معمولا پس از هر برنامه زنده نظرات دیگر کاربران را جویا شده و درباره آنها صحبت می کند. خانم عمیدی معتقد است که برخی از زنان در منطقه خاورمیانه آن چنان که باید و شاید به حقوق خود واقف نیستند. خانم عمیدی می گوید از زمانی که بصورت مستقل در اینستاگرام اطلاع رسانی را آغاز کرده با واکنش های مثبت فراوانی از سوی کاربران خصوصا زن در ایران و افغانستان مواجه شده است. خانم عمیدی می گوید حتی در ماه های اخیر برخی از مخالفان تند و عصبانی اش نیز مواضع خود را تغییر داده و حالا بدون تعصب درباره موضوعات مورد بحث اظهارنظر می کنند.

در جریان گفتگوی یورونیوز با فرانک عمیدی و درست پس از پایان برنامه اینستاگرام لایو او متوجه شدیم عده ای قصد هک کردن حساب کاربری اینستاگرامی او را داشته اند. خانم عمیدی می گوید چند ماه پیش عده ای موفق شدند حساب او را هک کنند. فرانک عمیدی با ارسال ایمیل به شبکه اینستاگرام موفق شد کمتر از ۲۴ ساعت صفحه خود را بازگرداند.

فرانک عمیدی به یورنیوز می گوید بسیاری بر این باورند که آزارهای جنسی آنلاین روی سلامت روح و روان کاربران تاثیر چندانی ندارد اما به جرات می توان گفت آزارهای جنسی آنلاین به همان اندازه دنیای واقعی تاثیرگذارند. به گفته وی روش افشاگرانه ای که او علیه کاربران زن ستیز بکار گرفته تا امروز نتیجه خوبی داشته است.

او می گوید: «از یک زمانی تصمیم گرفتم که هر وقت مورد حمله برخی کاربران قرارگرفتم با افشای محتوای پیام آنها به این کار واکنش نشان دهم. به همین دلیل هربار کاربری مرا با الفاظ جنسیتی و ضدزن مورد تحقیر قرار می داد از صفحه او و محتوای پیام اسکرین شات می گرفتم و آنرا روی صفحه اینستاگرام و توییترم قرار می دادم و روی صفحه شخصی خودم نام این کاربر را افشا می کردم. به عنوان مثال اگر من را فاحشه بخوانند بلافاصله آنرا روی صفحه اینستاگرام منتشر می کنم و از بقیه زنان و کاربرانی که من را دنبال می کنند می خواهم که همواره این کاربران را با انتشار محتوای پیام های توهین آمیز و تهدیدآمیز افشاکنند. این موضوع باعث شده است تا با دیگر کاربران به حس اتحاد و یکپارچگی دست پیداکنیم. تا جایی که بتازگی هر کسی در پایین مطالب من پیغام های توهین آمیز می گذارد سریعا از سوی دیگر کاربران به او تذکر داده ، از او می خواهند تا سکوت کند.»

فرانک عمیدی می گوید بسیار خوشحال است که چنین اتحادی بین کاربران در مقابل افراد آزاردهنده بوجود آمده است. به گفته وی این موضوع بی تردید باعث کاهش نفرت پراکنی و زن سیتزی و تحقیر کاربران بصورت آنلاین می شود.

از او می پرسیم آیا برای کنترل محتوای پیام های زن سیتز و نژادپرستانه و استفاده از الفاظ جنسیت زده در شبکه های اجتماعی باید دست به سانسور زد؟ فرانک عمیدی معتقد است همانطور که در دنیای واقعی قوانین برای بهبود صلح و آرامش بشر به تصویب رسیده و اجرایی شده باید همین قوانین برای کاهش خشونت و آزار و اذیت های جنسی آنلاین نیز بکار گرفته شوند. خانم عمیدی معتقد است در جوامع دموکراتیک می توان قوانین را بگونه ای وضع کرد که به اصول اساسی بشر از جمله آزادی بیان خدشه ای وارد نشود.

خبرنگار • نیما قدکپور

ویرایشگر ویدئو • نیما قدکپور

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابزار تازه برای مقابله با برهنه‌نمایی در شبکه اجتماعی توییتر

نماینده پارلمان بلژیک: آزار واذیت جنسی نوعی تروریسم هرروزه علیه زنان است