پرداخت غرامت یک میلیارد دلاری به قربانیان آزار‌جنسی در ارتش کانادا

 پرداخت غرامت یک میلیارد دلاری به قربانیان آزار‌جنسی در ارتش کانادا
نگارش از یورونیوز فارسی

تحقیقات مستقل در ارتش کانادا به این نتیجه رسیده است که « یک فرهنگ مخفی جنسیت زده» در میان نیروهای نظامی کانادا وجود دارد که نسبت به «زنان و دگرباشان جنسی رویکرد متخاصمی دارد و شرایط را برای رفتارهای چون آزار و تجاوز جنسی مساعد کرده است.»

یک دادگاه فدرال در کانادا روز دوشنبه حکمی را صادر کرد که بر اساس آن دولت باید مبلغی حدود یک میلیارد دلار به صدها قربانی تجاوز، آزار و تبعیض جنسی در ارتش این کشور غرامت پرداخت کند.

قربانیان که برخی از آنها هنوز در نیروهای مسلح کانادا یا در وزارت دفاع مشغول به کار هستند، پس از تحقیقات مستقل در سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی، اقدام به تشکیل پرونده کردند. بر اساس این تحقیقات یک «فرهنگ مخفی جنسیت زده» در میان نیروهای نظامی کانادا وجود دارد که نسبت به «زنان و دگرباشان جنسی رویکرد متخاصمی دارد و شرایط را برای رفتارهای جدی چون آزار و تجاوز جنسی مساعد کرده است.»

تصمیم به پرداخت غرامت به اکثر این ۷۰۰ قربانی در ماه ژوئیه گرفته شده بود و دادگاه فدرال بطور رسمی پراخت آن را مورد تایید مجدد قرار داد.

به هر یک از قربانیان بر اساس وضعیت پرونده بین ۵ تا ۵۰ هزار دلار غرامت پرداخت خواهد شد با این حال به برخی از قربانیان که به دلیل صدمات استثنایی دچار اختلال استرس پس از حادثه شده‌اند ممکن است تا ۱۰۰ هزار دلار اضافه پرداخت شود.

همچنین هم‌راستا با پرداخت غرامت، برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است که در نظر دارد تغییر و تحولاتی در سیستم روابط داخلی نیروهای نظامی و برنامه‌هایی برای تغییر فرهنگ مخفی جنسیت‌زده در میان نظامیان به اجرا بگذارد.

یک پژوهش رسمی در نوامبر ۲۰۱۶ نشان می دهد که دست کم هر روز سه مورد خشونت جنسی در میان نیروهای مسلح کانادا اتفاق می افتد که معمولا از سوی فردی که در مقام بالاتری قرار دارد نسبت به زیردستان اعمال می شود.

مطالب مرتبط