درخواست اردوغان برای بازشماری آرای انتخابات محلی در استانبول پذیرفته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
درخواست اردوغان برای بازشماری آرای انتخابات محلی در استانبول پذیرفته شد
کپی رایت  REUTERS/Kemal Aslan

شورای عالی انتخابات ترکیه درخواست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور برای بازشماری آرا انتخابات اخیر شهرداری‌ها در ۸ حوزه از ۳۹ حوزه این شهر را پذیرفت.

این تصمیم روز چهارشنبه ۱۴ فروردین در حالی گرفته شد که تا پیش از این پیروزی با اختلاف اندک حزب مخالف اردوغان در استانبول اعلام شده بود.

عدالت و توسعه، حزب متبوع آقای اردوغان نسبت به اعلام نتایج استانبول اعتراض کرده و رسما خواستار بازشماری آرا در تمام شعبه‌های اخذ رأی این شهر و نیز در آنکارا شده بود. بنا بر نخستین نتایج اعلام شده انتخابات اخیر شهرداری‌ها در ترکیه، نامزدهای حزب جمهوریخواه خلق از جناح چپ میانه در آنکارا و استانبول اکثریت آرا را به دست آورده‌اند.

بیشتر بخوانید:

حزب عدالت و توسعه پیش از این اعلام کرده بود که به دلیل مشاهده موارد تخلف و «اشتباه در برگه‌های رأی‌گیری» رسما به نتایج انتخابات اعتراض می‌کند.

رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه با اعلام این که تصمیم جدید را شبانه گرفته، گفت بازشماری شعبی در هشت حوزه انتخاباتی که آرای آن باطل اعلام شده به زودی آغاز خواهد شد. برخی از این حوزه‌ها به عنوان قلمرو قدرت حزب عدالت و توسعه شناخته می‌شوند.

اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب جمهوریخواه خلق که نام او به عنوان برنده انتخابات استانبول اعلام شد، روز دوشنبه مدعی شده بود که با حدود ۲۵ هزار رأی از رقیب اصلی خود پیشتر است. حتی رقیب او یعنی بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر پیشین نیز ادعای او را تأیید کرده بود.

بر اساس آمار رسمی ترکیه، استانبول ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد. از دست دادن قدرت محلی در پایتخت، آنکارا و نیز در بزرگ‌ترین شهر کشور یعنی استانبول شکست بزرگی برای حزب حاکم محسوب می‌شود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید