Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

درخواست اردوغان برای بازشماری آرای انتخابات محلی در استانبول پذیرفته شد

درخواست اردوغان برای بازشماری آرای انتخابات محلی در استانبول پذیرفته شد
Copyright REUTERS/Kemal Aslan
Copyright REUTERS/Kemal Aslan
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این تصمیم در حالی گرفته شد که تا پیش از این پیروزی با اختلاف اندک حزب مخالف اردوغان در استانبول اعلام شده بود.

آگهی

شورای عالی انتخابات ترکیه درخواست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور برای بازشماری آرا انتخابات اخیر شهرداری‌ها در ۸ حوزه از ۳۹ حوزه این شهر را پذیرفت.

این تصمیم روز چهارشنبه ۱۴ فروردین در حالی گرفته شد که تا پیش از این پیروزی با اختلاف اندک حزب مخالف اردوغان در استانبول اعلام شده بود.

عدالت و توسعه، حزب متبوع آقای اردوغان نسبت به اعلام نتایج استانبول اعتراض کرده و رسما خواستار بازشماری آرا در تمام شعبه‌های اخذ رأی این شهر و نیز در آنکارا شده بود. بنا بر نخستین نتایج اعلام شده انتخابات اخیر شهرداری‌ها در ترکیه، نامزدهای حزب جمهوریخواه خلق از جناح چپ میانه در آنکارا و استانبول اکثریت آرا را به دست آورده‌اند.

بیشتر بخوانید:

حزب عدالت و توسعه پیش از این اعلام کرده بود که به دلیل مشاهده موارد تخلف و «اشتباه در برگه‌های رأی‌گیری» رسما به نتایج انتخابات اعتراض می‌کند.

رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه با اعلام این که تصمیم جدید را شبانه گرفته، گفت بازشماری شعبی در هشت حوزه انتخاباتی که آرای آن باطل اعلام شده به زودی آغاز خواهد شد. برخی از این حوزه‌ها به عنوان قلمرو قدرت حزب عدالت و توسعه شناخته می‌شوند.

اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب جمهوریخواه خلق که نام او به عنوان برنده انتخابات استانبول اعلام شد، روز دوشنبه مدعی شده بود که با حدود ۲۵ هزار رأی از رقیب اصلی خود پیشتر است. حتی رقیب او یعنی بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر پیشین نیز ادعای او را تأیید کرده بود.

بر اساس آمار رسمی ترکیه، استانبول ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد. از دست دادن قدرت محلی در پایتخت، آنکارا و نیز در بزرگ‌ترین شهر کشور یعنی استانبول شکست بزرگی برای حزب حاکم محسوب می‌شود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات شهرداری ترکیه؛ حزب رقیب اردوغان در استانبول هم پیشتاز است

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد

شکست سنگین حزب حاکم فرانسه در انتخابات اروپا؛ ماکرون پارلمان را منحل کرد