کره جنوبی به دنبال تمدید معافیت برای خرید نفت ایران است

کره جنوبی به دنبال تمدید معافیت برای خرید نفت ایران است
Copyright REUTERS/Daniel Becerril
Copyright REUTERS/Daniel Becerril
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره جنوبی از مهمترین مشتری‌های آسیایی نفت ایران است و نوعی نفت فوق سبک معروف به میعانات را از ایران خریداری می‌کند که طبق گفته مقام‌های این کشور کمتر جایگزینی برای آن با کیفیت موجود از سایر تامین کنندگان پیدا خواهد شد.

آگهی

مقام‌های کره‌ جنوبی در نظر دارند در جریان سفر به واشنگتن در این هفته، خواهان تمدید مجدد معافیت از تحریم خرید نفت ایران شوند. آخرین مهلت این معافیت، اردیبهشت ماه اعلام شده است.

طبق گزارشی که خبرگزاری رویترز منتشر کرده است، دولت کره جنوبی روز ۲۵ مارس ۲۰۱۹ (۵ فروردین ۱۳۹۸) در بیانیه‌ای اعلام کرد که روز چهارشنبه و پنجشنبه پیش رو، معاون وزیر خارجه این کشور با مقام‌های وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا ملاقات خواهند داشت و محور اصلی این دیدار معافیت از تحریم نفتی ایران خواهد بود. کره جنوبی یکی از کشورهایی بود که از تحریم نفنی ایران در ماه نوامبر‌(آبان) به شرط کاهش خرید و با تعیین مهلت مشخص، معاف شده بود.

علاوه بر کره جنوبی هفت کشور چین، هند، ژاپن، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان هم شامل این مهلت معافیت شش ماهه بعد از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها بودند. آمریکا در نظر دارد خرید نفت ایران را به صفر برساند.

طبق نوشته رویترز، قرار است مقام‌های کره‌جنوبی با فرانسیس فانون معاون وزیر خارجه آمریکا و دیوید پیمان مدیرکل وزارت خارجه این کشور در امور مالی و تحریم ملاقات کنند.

بیشتر بخوانید:

کره جنوبی از مهمترین مشتری‌های آسیایی نفت ایران است و نوعی نفت فوق سبک معروف به میعانات را از ایران خریداری می‌کند که طبق گفته مقام‌های این کشور کمتر جایگزینی برای آن با این کیفیت از سایر تامین کنندگان پیدا خواهد شد.

ایران سال گذشته میلادی در مجموع هشت میلیارد دلار محصولات نفتی به کره جنوبی صادر کرده بود. این درحالیست که حجم صادرات به این کشور در نه ماه گذشته پس از مواجه شدن با کاهش بیش از چهار میلیارد دلاری به سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید.

طبق آمار گمرکی کره جنوبی، واردات نفت این کشور از ایران در فوریه سال ۲۰۱۹ در مقایسه با فوریه سال ۲۰۱۸ به میزان ۱۲.۵ درصد افت داشت.

کره جنوبی اعلام کرده است که توقف خرید میعانات ایران روی اقتصاد این کشور تأثیر منفی می‌گذارد.

دولت آمریکا اوایل ماه نوامبر دور جدید تحریم ها بر ضد ایران را به اجرا گذاشت که عمده ترین بخش آن به صادرات نفت و مراودات مالی اختصاص داشت.

آمریکا در ژانویه اعلام کرده بود، دیگر در پی آن نیست که معافیت‌های بیشتری به خریداران نفت ایران اعطاء کند.

بیشتر بخوانید:آمریکا به خریداران نفت ایران معافیت بیشتر نمی‌دهد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحریم‌های نفتی ایران؛ شرایط آمریکا برای معافیت چین و ژاپن چیست؟

«آمریکا هشت کشور را از تحریم نفتی ایران معاف می‌کند»

هوک: بدون لطمه به ثبات بازار، فروش نفت ایران را به صفر می‌رسانیم