تکذیب آتش‌بس؛ اسرائیل حملات علیه حماس را تشدید می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تکذیب آتش‌بس؛ اسرائیل حملات علیه حماس را تشدید می‌کند
کپی رایت  عکس از رویترز

با وجود برقراری آرامش نسبی در غزه و اسرائیل و توقف حملات دو طرف پس از طلوع آفتاب روز سه‌شنبه، وزیر امنیت داخلی اسرائیل خبر مربوط به توافق ضمنی دو طرف برای برقراری آتش بس را رد کرد و از تمایل کشورش برای ادامه حملات تلافی‌جویانه ارتش اسرائیل به نوار غزه خبر داد.

گیلاد اردان، وزیر امنیت داخلی اسرائیل روز سه‌شنبه در گفت‌و‌گو با رادیوی ارتش این کشور تاکید کرد که حماس باید تاوان سنگینی برای آغاز حملات روز دوشنبه خود به تل‌آویو بپردازد.

آقای اردان همچنین تصریح کرد که اخبار مربوط به توافق دو طرف برای برقراری آتش‌بس شایعه‌ای بیش نیست، البته بدیهی است که حماس به دنبال آتش‌بس است ولی ما تا زمانی که به اهداف تعیین شده، دست پیدا نکنیم حملاتمان را متوقف نمی‌کنیم.

اظهارات آقای اردان در حالی عنوان شد که یک ساعت و نیم پس از آخرین حمله موشکی حماس به تل‌آویو در ساعت ۳ بامداد روز سه شنبه، نیروی هوایی اسرائیل نیز حملات خود را متوقف کرده بود.

برقراری آرامش صبحگاهی و آغاز تلاش مصر برای میانجیگری میان اسرائیل و حماس احتمال حصول توافق آتش‌بس میان دو را تقویت کرده بود.

اما ارتش اسرائیل مدعی شده که در حال تدارک حملات سنگین‌تر به مواضع حماس در نوار غزه است تا تلفات بیشتری را به این گروه تحمیل کند.

بیشتر بخوانید:حمله هوایی اسرائیل به دفتر رهبر حماس در غزه

ارتش اسرائیل پیشتر اعلام کرده بود که تا ساعت ۹ دوشنبه شب به وقت محلی، حدود ۳۰ موشک از سوی حماس به سمت اهدافی در این کشور پرتاب شده که بخش از آنها توسط سیستم گنبدآهنین منحرف شده و اکثر آنها در زمین‌های بایر فرود آمده‌اند.

در مقابل نیروی هوایی اسرائیل نیز ۱۵ هدف را در میان مواضع گروه حماس مورد حمله قرار داد که مطابق گزارش وزارت بهداشت غزه این حملات تاکنون منجر به زخمی شدن حدود ۱۰ غیرنظامی شده است.

درگیری دو طرف از صبح روز دوشنبه و در پی شلیک موشک از سوی شبه‌نظامیان حماس آغاز شد. در آغاز حملات غافلگیرانه حماس، ۷ اسرائیلی زخمی شدند. این رخداد موجب شد تا بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را تا سفر خود به واشنگتن را نیمه کاره رها کند و به تل‌آویو بازگردد.

آقای نتانیاهو از سوی منتقدانش به دلیل مماشات با گروه حماس و تلاش برای برقراری صلح با آنها و نیز موافقت با ارسال کمک مالی قطر به این گروه شبه نظامی، تحت فشار است.

بیشتر بخوانید:

اسرائیل و حماس طی ده سال گذشته سه جنگ را تجربه کرده‌اند. در آخرین مورد که در سال ۲۰۱۴ میلادی رخ داد و ۵۰ روز طول کشید، ۲ هزار فلسطینی و ۷۳ اسرائیلی کشته شدند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید