Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش تند سوریه به ترامپ؛ بلندی‌های جولان را از اسرائیل بازپس می‌گیریم

 سوریه: تصمیم ترامپ در باره جولان ناقض قوانین بین المللی است
سوریه: تصمیم ترامپ در باره جولان ناقض قوانین بین المللی است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از سوی دیگر رویترز به نقل از رسانه های ایران نوشت که تهران ضمن ابراز نگرانی از رویکرد آمریکا در قبال حاکمیت اسرائیل بر جولان، تصمیم کاخ سفید در این خصوص را غیرمشروع و غیر قابل پذیرش خواند

آگهی

دولت سوریه در واکنشی تند به موضع رئیس جمهوری آمریکا در قبال حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان ضمن محکوم کردن این رویکرد یادآور شد که دمشق از طریق راه ها و امکانات در دسترس این منطقه اشغالی را بازپس خواهد گرفت.

در بیانیه دولت سوریه که توسط خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه این کشور موضع آمریکا در قبال جولان را به عنوان نوعی جانبداری بدون منطق و تعصب کور ایالات متحده در قبال اسرائیل قلمداد و تاکید کرده است که این گونه اظهار نظرها نمی تواند سبب تغییر حقایق موجود در جولان شود و این منطقه برای همیشه عربی و متعلق به سوریه باقی خواهد ماند.

در این بیانیه همچنین تصریح شده است: «مردم سوریه مصمم هستند تا از طریق کلیه راه ها و امکانات موجود این بخش از سرزمین خود را باز پس گیرند.»

دمشق همچنین در ادامه تصمیم در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان را ناقض قوانین بین المللی ارزیابی کرده است.

واکنش ایران

از سوی دیگر رویترز به نقل از منابع رسانه ای در ایران اعلام کرده است که تهران ضمن ابراز نگرانی از رویکرد آمریکا در قبال حاکمیت اسرائیل بر جولان، تصمیم کاخ سفید در این خصوص را غیر مشروع و غیر قابل پذیرش توصیف کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه روز جمعه با قلدرمآبانه قلمداد کردن رفتار آمریکا و رژیم صهیونیستی به رسمیت رساندن اشغال بلندی های جولان را سرمنشا وقوع درگیری های جدید در منطقه ارزیابی و تاکید کرد: «رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم اشغالگر بر هیچ یک از اراضی عربی و اسلامی حاکمیت ندارد و باید سریعا به تجاوز و اشغالگری این رژیم خاتمه داده شود. جولان نیز بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت بخش اشغال شده سرزمین سوریه به شمار می رود و جز خاتمه اشغال هیچ راه حل دیگری برای آن متصور نیست.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به تازگی با انتشار توییئی اعلام کرد وقت آن است که ایالات متحده آمریکا بعد از ۵۲ سال، حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را کاملا به رسمیت بشناسد.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز در گزارش سالانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر در جهان که روز چهارشنبه منتشر شد، توصیف معمول خود از بلندی‌های جولان را از «بلندی‌های تحت اشغال» به «بلندی‌های تحت کنترل» اسرائیل تغییر داد.

بیشتر بخوانید:

وزارت خارجه آمریکا به مالکیت اسرائیل بر «بلندی‌های جولان» رسمیت داد؟

ترامپ: حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را باید به رسمیت شناخت

روسیه، چین و ترکیه از دیگر کشورهایی هستند که به این تصمیم دولت ترامپ معترض شده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح اسرائيل برای دو برابر کردن جمعیت بلندی‌های اشغالی جولان

تکذیب آتش‌بس؛ اسرائیل حملات علیه حماس را تشدید می‌کند

نتانیاهو: از موضع مالکیت بلندی‌های جولان پائین نمی‌آیم