Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه حماس در مجمع عمومی سازمان ملل رای نیاورد

قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه حماس در مجمع عمومی سازمان ملل رای نیاورد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تهیه پیش‌نویس برای تصویب این قطعنامه یکی از آخرین تلاش‌های نیکی هیلی در مقام سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد به شمار می‌رود.

آگهی

ایالات متحده آمریکا نتوانست اعضای مجمع عمومی سازمان ملل را قانع کند تا به قطعنامه  این کشور علیه حملات موشکی حماس به خاک اسرائیل رای دهند.

نیکی هیلی نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به مجمع عمومی پیشنهاد داد که در آن حماس را به دلیل شلیک راکت به اسرائيل محکوم می‌کرد.

پیش‌نویس این قطعنامه که هفته گذشته به مجمع عمومی ارائه شده بود از حماس می‌خواست پرتاب راکت به اسرائيل را متوقف کند و همچنین اقدامات این سازمان در قبال اسرائيل را محکوم می‌کرد.

نیکی هیلی که پیش از رای گیری تلاش بسیاری برای قانع کردن اعضا برای رای دادن به این قطعنامه انجام داد، پیش از رای گیری، امروز (پنجشنبه) را روزی تاریخی برای سازمان ملل خواند.

بیشتر بخوانید:

با اینکه ۸۷ کشور به قطعنامه رای مثبت دادند و ۵۸ کشور رای منفی و ۳۲ کشور هم ترجیح دادند ممتنع بدهند، این قطعنامه تصویب نشد؛ چرا که پیش از آغاز رای‌گیری، موافقت شد که حد نصاب تصویب این قطعنامه بالاتر برود و موافقت شده بود که برای تصویب آن باید دو سوم اعضا به آن رای مثبت بدهند. اتفاقی که نیفتاد و آمریکا نتوانست کشورهای جهان را با خود علیه حماس همراه کند.

ایران یکی از کشورهایی بود که در مخالفت با این قطعنامه نطق داشت و آمریکا را به فریبکاری متهم کرد. نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل گفت: آمریکا چندین دهه اشغال و سرکوب اسرائیل علیه فلسطینیان را نادیده می‌گیرد.

پس از پایان رای‌گیری، سامی ابوزهری، سخنگوی حماس تصویب نشدن این قطعنامه را به یک سیلی به دولت آمریکا توصیف کرد.

در نقطه مقابل دنی دانون نماینده اسرائيل در این نشست هم نارضایتی خود را از این رای ابراز داشت و افزود: «اعضا باید برای این رای شرمسار باشند. شما با این رای رنگ واقعی خود را نمایان کردید.»

تهیه پیش‌نویس برای تصویب این قطعنامه یکی از آخرین تلاش‌های نیکی هیلی در مقام سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد به شمار می‌رود. خانم هیلی از زمان ورود به سازمان ملل، بارها این نهاد را به در پیش گرفتن رویکرد دوگانه علیه اسرائیل و به نفع فلسطینیان متهم کرده بود.

قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل الزام‌ آور نیستند اما بار سیاسی و حقوقی برای کشورهای موضوع تصمیم‌ها ایجاد می‌کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تکذیب آتش‌بس؛ اسرائیل حملات علیه حماس را تشدید می‌کند

یک مقام سازمان ملل سرکوب معترضان فلسطینی به دست حماس را محکوم کرد

دو عضو حماس در حمله اسرائیل به غزه کشته شدند