Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رافی ایتان افسر موساد که آدولف آیشمان را دستگیر کرد درگذشت

رافی ایتان افسر موساد که آدولف آیشمان را دستگیر کرد درگذشت
Copyright REUTERS/Ammar Awad
Copyright REUTERS/Ammar Awad
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رافی ایتان از بنیانگذاران سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل، سال ۱۹۶۰ میلادی به همراه تیمی هشت نفره آیشمان را در آرژانیتن ربود و برای محاکمه به اسرائیل آورد

آگهی

رافی ایتان، افسر پیشین موساد که هدایت عملیات نیروهای اسرائیل برای دستگیری آدولف آیشمن را در آرژانتین برعهده داشت، در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

رافی ایتان یکی از بنیانگذاران سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل، سال ۱۹۶۰ میلادی به همراه تیمی هشت نفره از نیروهای اسرائیل به آرژانیتن سفر کرد و آیشمان را برای محاکمه در دادگاه ربود و به اسرائیل آورد.

آدولف ایشمن، افسر بلند پایه نازی یکی از معماران اصلی هولوکاست، پروژه از بین بردن سیستماتیک ۶ میلیون یهودی در آلمان نازی بود. دادگاه اسرائیل در سال ۱۹۶۲ میلادی آدولف آیشمن را گناهکارشناخت و وی اعدام شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در پیامی به مناسبت درگذشت رافی ایتان، او را «یک دوست نزدیک » و «یکی از قهرمانان سرویس اطلاعاتی اسرائیل» نامید.

رئوون ریولین، رییس جمهوری این کشور نیز رافی ایتان را چنین توصیف کرد: «او مبارز به دنیا آمده بود. مبارزی که ماموریتش و آنچه را که باور داشت درست است، هرگز رها نکرد.»

رافی ایتان در سال ۱۹۲۶ میلادی در کیبوتص، از سرزمین‌های فلسطینی تحت کنترل بریتانیا در یک خانواده مهاجر روس به دنیا آمد و در شهر رامات هاشارون در شمال تل‌آویو بزرگ شد.

او در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۴۸ میلادی زخمی شد و پس از پایان ماموریتش در ارتش، به سرویس اطلاعات داخلی اسرائیل موسوم به «شاباک» پیوست و سپس تا آنجا رشد کرد که به مقام رئیس عملیات مرکزی شاباک و موساد، سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل رسید.

موساد از طریق دادستانی در غرب آلمان اطلاع یافت که آدولف آیشمان زنده است و در آرژانتین مخفی است. به این ترتیب عملیات شناسایی و دستگیری آیشمان، به رهبری رافی ایتان و با اتکا به اسناد فوق محرمانه‌ای که آمریکا در اختیار او گذاشت، آغاز و اجرایی شد.

رافی ایتان طی سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ میلادی نیز به عنوان نماینده در پارلمان اسرائیل فعالیت کرد و سپس به مقام وزیر امور بازنشستگان رسید. او روز شنبه در بیمارستانی در شهر تل‌آویو درگذشت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قربانیان فراموش شده هولوکاست همچنان در معرض نفرت و تبعیض نژادی

اسرائیل به برخی اشتباهات و ناهماهنگی‌‌ها در حمله هفت اکتبر حماس اعتراف کرد

ارتش اسرائیل دستور تخلیه شهر غزه را صادر کرد