Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

قربانیان فراموش شده هولوکاست همچنان در معرض نفرت و تبعیض نژادی

روم ها قربانیان فراموش شده هولوکاست همچنان در معرض نفرت و تبعیض نژادی
روم ها قربانیان فراموش شده هولوکاست همچنان در معرض نفرت و تبعیض نژادی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس گزارشی که ماه آوریل سال جاری از سوی آژانس حقوق بنیادین اتحادیه اروپا منتشر شد حدود هشتاد درصد از روم های ساکن اروپا در شرایط فقر مطلق زندگی می کنند.

آگهی

بر اساس مصوبه پارلمان اروپا هر سال دوم ماه اوت به عنوان روز رسمی یادبود قربانیان «هولوکاست روم ها» گرامی داشته می شود.

این روز یادآور قتل صدها هزار روم یا کولی ساکن اروپاست که در جریان جنگ دوم جهانی بدست رژیم نازی و متحدانش سر به نیست شدند.

در باره «هولوکاست روم ها» تاکنون آماری دقیق و رسمی منتشر نشده است، اما طبق برآوردها حدود ۲۲۰ تا ۵۰۰ هزار روم که نیمی از جمعیت این اقلیت کولی اروپا در دوران جنگ جهانی دوم را تشکیل می دهند بدست نازی ها به قتل رسیده اند.

یادبود قتل عام روم ها در دوم اوت برای زنده نگاه داشتن کشتار این اقلیت قومی در جریان نسل کشی های هولوکاست در سال ۱۹۴۴ است که نزدیک به سه هزار روم از جمله تعداد زیادی کودک در چنین روزی در اتاق های گاز و اردوگاه مرگ آشوویتس به قتل رسیدند.

آشوویتس در مجموع محل کشتار و قتل عام نزدیک به بیست هزار روم بود. بخش عمده ای از قربانیان «هولوکاست روم» یا به ضرب گلوله کشته شدند و یا بر اثر فشار روحی و جسمی ناشی از شرایط حاکم بر اردوگاه های مرگ از پای درآمدند

روم ها؛ اقلیت فراموش شده

شکنجه و آزار و اذیت روم ها توسط رژیم نازی از سال ۱۹۳۳ آغاز شد. این روند در ادامه با تصویب قوانین تبعیض آمیز شامل کار اجباری و عقیم سازی اقلیت روم دنبال شد؛ در حالی که چهل و شش سال زمان نیاز بود تا مقامات آلمانی در سال ۱۹۷۹ اعتراف کنند که این آزار و اذیت با انگیزه های نژادی صورت گرفته است.

فرانتس تیمرمنز، معاون ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا و ورو یورووا، کمیسر دادگستری در این اتحادیه برای گرامیداشت قربانیان «هولوکاست روم» بیانیه مشترکی صادر و تاکید کردند: «روم ها برای بسیاری از اروپایی ها قربانیان فراموش شده هولوکاست هستند. بزرگداشت قربانیان و رنج و آزاری که آنها متحمل شدند ضرورت توجه به چالشی را که آنها هم اکنون با آن مواجه هستند و به طور معمول نادیده گرفته می شود به ما یادآوی می کنند.»

در این بیانیه تاکید شده است: «سینتی ها و روم ها پس از هفت دهه همچنان در معرض نفرت، کینه، خشونت، تبعیض و نژادپرستی قرار دارند. بسیاری از آنها هنوز از ضروری ترین امکانات یک زندگی ساده نظیر بهداشت، آموزش و مسکن بی بهره اند.»

بر اساس گزارشی که ماه آوریل سال جاری از سوی آژانس حقوق بنیادین اتحادیه اروپا منتشر شد حدود هشتاد درصد از روم های ساکن اروپا در شرایط فقر مطلق زندگی می کنند.

روم‌ها از بزرگ‌ترین اقلیته های قومی در اروپا هستند که جمعیت آنها در اروپا بیش از ده میلیون نفر تخمین زده می شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۹۱ سالگی آن فرانک؛ دختری که داستان استبداد نازی‌ها را نوشت

رافی ایتان افسر موساد که آدولف آیشمان را دستگیر کرد درگذشت

نگاهی به زندگی کولی ها در اروپا