۹۱ سالگی آن فرانک؛ دختری که داستان استبداد نازی‌ها را نوشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو   -   کپی رایت  AP Photo

آن فرانک دختر نوجوان آلمانی را به خاطر نوشتن خاطراتش از دوران جنگ جهانی دوم می‌شناسند. او اگر زنده بود امروز دوازدهم ژوئن ۹۱ ساله می‌شد اما آن بسیار جوان از دنیا رفت، تنها زمانی که ۱۵ سال داشت.

آن و خانواده‌اش سال ۱۹۳۳ پس از به قدرت رسیدن نازی‌ها در آلمان به آمستردام رفتند تا زندگی آسوده‌تری از سر بگیرند اما با آغاز اشغال هلند در سال ۱۹۴۰ توسط نیروهای نازی، در آن کشور گرفتار شدند.

پس از آن بود که در ژوئیه سال ۱۹۴۲ و با افزایش فشارها خانواده آن به همراه چند نفر دیگر در خانه‌ای در آمستردام پنهان شدند. آنها در آن مخفیگاه ۲۵ ماه زندگی کردند و در نهایت نازی‌ها به حضورشان در آن خانه پی بردند.

فاش شدن مخفیگاه خانواده فرانک

در ۴ اوت سال ۱۹۴۴ مخفیگاه خانواده فرانک در خانه شماره ۲۶۳ خیابان پرینسخراخت آمستردام فاش شد و هشت یهودی از جمله آن فرانک دستگیر و سپس به اردوگاه آشویتس فرستاده شدند. آن سرانجام هفت ماه پس از دستگیری‌شان، در ۱۵ سالگی بر اثر ابتلا به بیماری حصبه در اردوگاه مرگ برگن-بلزن درگذشت.
بیش از ۵۰ هزار نفر از یهودیان، لهستانی‌ها، روس‌ها و بسیاری از کشورهای دیگر در این اردوگاه به قتل رسیدند.

دفترچه خاطرات سرنوشت‌ساز

خانه‌ای که خانواده آن در آن در آمستردام مخفی شده بودند، در ماه مه ۱۹۶۰ به موزه تبدیل شد. این موزه این روزها یکی از پربازدیدکننده‌ترین موزه‌های این شهر است.

خانواده آن به مناسبت تولد ۱۳ سالگی‌اش به او یک دفترچه خاطرات هدیه دادند و آن در همان دفترچه بود که خاطرات زندگی اش را حدفاصل ۱۲ ژوئن سال ۱۹۴۲ تا یکم اوت ۱۹۴۴ نوشت.

دست‌نوشته‌های آن در مخفیگاهی درهلند موجب شد صدای او در تمامی جهان شنیده شود. خاطرات او در نهایت در سال ۱۹۴۷ منتشر شد.
این اثر برای نخستین بار در سال ۱۹۵۲ از زبان هلندی به انگلیسی ترجمه و با عنوان «خاطرات یک دختر جوان» چاپ شد.

مرگ یک و نیم میلیون انسان در آشویتس

نازی‌ها در اردوگاه آشویتس یک و نیم میلیون نفر را به قتل رساندند، بسیاری از آنها یهودی بودند که در اتاق‌های گاز کشته شدند یا از گرسنگی و بیماری جان سپردند. حدود ۶ میلیون یهودی در هولوکاست نازی‌ها در جنگ جهانی دوم کشته شدند.