Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پیروزی نامزد عوام‌گرا در انتخابات استانی هلند پس از حمله اوترخت

پیروزی نامزد عوام‌گرا در انتخابات استانی هلند پس از حمله اوترخت
Copyright reuters
Copyright reuters
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان می‌گویند حملهٔ تروریستی روز دوشنبه در شهر اوترخت هلند که به کشته شدن سه تن انجامید در کسب این رأی تأثیر به‌سزایی داشته است.

آگهی

یک حزب نوپای عوام‌گرا، اندک زمانی پس از حمله تروریستی در اوترخت، در انتخابات استانی هلند پیروز شد.

حزب «هم‌اندیشی برای دموکراسی» (Forum for Democracy) به رهبری تیه‌ری بودِت (Thierry Baudet) در شمارش اولیه آرای انتخابات استانی صاحب بیشترین آرا شد.

کارشناسان می‌گویند حملهٔ تروریستی روز دوشنبه در شهر اوترخت که به کشته شدن سه تن انجامید در کسب این رأی تأثیر به‌سزایی داشته است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای بودت ۳۶ سال دارد و حزب او فقط از دو کرسی در پارلمان هلند بهره‌مند است، حال آنکه بسیاری پیش‌بینی می‌کنند این حزب به زودی کرسی‌های بسیار بیشتری را در پارلمان از آن خود خواهد کرد.

وی با الهام‌گیری از دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده با مهاجرت مخالفت بوده و بر «اولویت هلندی‌ها» در امور فرهنگی و اقتصادی تأکید می‌کند. بودت که از مخالفان واحد پولی یورو به‌ شمار می‌رود همچنین معتقد است که هلند باید از اتحادیه اروپا خارج شود.

محبوبیت راستگرایان و احزاب عوام‌گرای هلند در سال‌های اخیر افزایش یافته است. عکس از رویترز

اما نتایج به دست آمده در رأی‌گیری اخیر پیش از هرچیز سبب تضعیف جایگاه ائتلاف راست میانهٔ حاکم بر این کشور به رهبری مارک روته، نخست وزیر کنونی می‌شود.

انتخابات استانی هلند ترکیب اعضای مجلس سنا را مشخص می‌کند و دولت مارک روته اکثریت سنا را در اختیار ندارد. بنابر این، ائتلاف کنونی دولت که موقعیتش در سنا بیش از پیش تضعیف‌ شده، ناگزیر خواهد بود برای کسب تأیید سنا برای قوانین مصوب پارلمان پشتیبانانی از احزاب دیگر پیدا کند. 

خیزش دوباره احزاب عوام‌گرا در هلند در حالی تقویت می‌شود که دو دهه پیش نیز، ترور پیم فورتین، سیاستمدار اسلام‌ستیز و ضدمهاجرت هلندی، به رشد جناح‌ راست افراطی در این کشور انجامیده بود.

**بیشتر بخوانید: **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیاستمدار ضداسلام هلندی اسلام آورد

درخواست مساجد هلند از توئیتر برای مسدود کردن حساب کاربری سیاستمدار راست افراطی

هلند به ۳۰۰ تفنگدار زبده نیروی دریایی اوکراین مخفیانه آموزش داد