Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مراسم نوروز مزارشریف در فضای امنیتی با حضور اشرف غنی برگزار شد

مراسم نوروز مزارشریف در فضای امنیتی با حضور اشرف غنی برگزار شد
Copyright عکس یورونیوز
Copyright عکس یورونیوز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نوروز در حالی در شهر مزارشریف جشن گرفته شد که به گزارش خبرنگار یورونیوز در این شهر، میزان حضور شهروندان افغان نسبت به سال‌های پیش در این مراسم کمتر شده است.

محمد عاطف آرین، خبرنگار یورونیوز، مزار شریف

آگهی

شهر مزارشریف افغانستان که همه ساله میزبان هزاران شهروند افغان برای جشن نوروز است، امسال میزبان نخستین حضور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور در مرکز ولایت بلخ افغانستان بود. در این مراسم علاوه بر رییس‌جمهوری، وزرا و دیپلمات‌های کشورهای خارجی حضور داشتند. این مراسم بر اساس سنت مردم این منطقه با برافراشتن علم روضه مبارک زیارتی منسوب به حضرت علی جشن گرفته شد. نوروز امسال در مزار شریف در فضای امنیتی برگزار شد و میزان حضور مردم نیز نسبت به سال‌های پیش کمتر بود.

با آن‌که مرقد امام نخست شیعیان در شهر نجف عراق واقع شده است اما مزاری در شهر مزار شریف ولایت بلخ منتسب به او است. گنبد آبی دوقلو بر مزار امام نخست شیعیان در این شهر یکی از نمادهای مذهبی و تاریخی افغانستان به شمار می‌آید. بزرگترین مراسمی که هر سال در روزهای نوروز در افغانستان برگزار می‌شود، روضه حضرت علی است. مردم از گوشه و کنار افغانستان سال جدید خورشیدی را در کنار این مقبره برگزار می‌کنند.

مراسم برافراشتن علم

در صبح روز اول حمل (ماه فرودین)، مراسم به نام «جهنده بالا» برگزار می‌شود. در این مراسم علمی بالا می‌رود و تا ۴۰ روز بالا می‌ماند. مردم طی این روزها نذر و خیرات می‌دهد و برای شفا گرفتن مریض‌ها خودشان را به علم می‌رسانند. بعد از ۴۰ روز علم برافراشته شده طی مراسم ویژه‌ای پایین آورده می‌شود. هر ساله در این مراسم مقام‌های عالی رتبه دولتی نیز حضور دارند.

در مراسم سال جدید خورشیدی آقای غنی در سخنرانی خود گفت: «سال ۱۳۹۸ سال انتخابات ریاست جمهوری‌ است. در سابق مردم از پادشاه‌گردشی ترس داشتند، امروز به اراده مردم عالی‌ترین مقام کشور که ریاست جمهوری افغانستان است بر اساس اراده شفاف مردم انتخاب می‌شود. دوران اربابی گذشته و دوران خدمت ملی‌است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان درست زمانی برای حضور در جشن نوروز در مرکز ولایت بلخ (شهر مزارشریف) حاضر شد که یک هفته قبل تنش‌ها میان او و عطا محمد نور والی سابق این ولایت بر سر فرماندهی امنیه این ولایت بالا گرفته بود. دو هفته پیش تنش میان عطا محمد نور و ریاست جمهوری بر سر فرماندهی امنیه منجر به درگیری مسلحانه شده بود. این درگیری مسلحانه، ۱۸ زخمی برجای گذاشت.

«نمی‌خواهم رییس‌جمهور کشوری با ۱۰۰ میلیونر و چهل درصد گرسنه باشم»

رئیس جمهور اشرف غنی در هنگام صحبت خطاب به شهروندان افغانستان هم‌چنان یادآور شد که «نمی‌خواهد رئیس جمهور کشوری باشد که صد نفر آن میلیونر باشند و چهل درصد آن کشور گرسنه. هدف ما باید این باشد که هیچ افغان؛ زن مرد و طفل گرسنه به خواب نرود.»

عکس یورونیوز

پس از برافراشته شدن علم روضه مبارک، شهروندان این شهر به دامنه‌های کوه رفته و از تولد دوباره طبیعت استقبال می‌کنند. در نخستین شب این سال رقص و پایکوبی و آتش‌بازی برقرار است.

نوروز در حالی در شهر مزارشریف جشن گرفته می‌شود که میزان حضور شهروندان افغانستان نسبت به سال‌های قبل در این مراسم کم‌تر شده بود.

بیشتر بخوانید:

داعش مسئولیت انفجارهای مراسم نوروزی کابل را برعهده گرفت

نوروز در جهان: از رواداری اجتماعی تا ممنوعیت سیاسی و حرمت مذهبی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری جشن نوروز در اقلیم کردستان عراق

جشن نوروز در ترکیه؛ کردها به حملات دولت در عفرین اعتراض کردند

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد