چهار مرزبان ایرانی ربوده شده در مرز پاکستان آزاد شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
چهار مرزبان ایرانی ربوده شده در مرز پاکستان آزاد شدند

چهار تن از مرزبانان ایرانی ربوده شده در سال گذشته در مرز پاکستان، آزاد شدند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نخستین دقایق پنج‌شنبه یکم فروردین ماه ۹۸ از آزادی ۴ مرزبان ایرانی خبر داد که پنج ماه پیش ربوده شده بودند. قاسمی ضمن اعلام این خبر، با تقدیر از دولت و ارتش پاکستان برای «عملیات موفق» آزادسازی مرزبانان ایرانی اعلام کرد: «امیدواریم مرزبانان باقیمانده نیز هرچه سریع‌تر رهایی یافته و به سلامت به کشور بازگردند.»

شماری از مرزبانان ایرانی مهرماه سال ٩٧ به دست گروه‌ جیش‌العدل در نقطه صفر مرزی میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان به گروگان گرفته شده و به داخل خاک پاکستان منتقل شدند.

بیشتر بخوانید:

محمد مارانی فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه جنوب شرق ایران نیز اعلام کرد که هنوز ۶ نفر دیگر از مرزبانان ایرانی در اختیار گروه جیش‌العدل قرار دارند.

مقام‌های رسمی ایران این گروه اسلامی سنی‌مذهب را «تروریستی» قلمداد کرده و به کنایه از آن با عنوان «گروهک تروریستی جیش‌الظلم» یاد می‌کنند.

پنج نفر دیگر از مرزبانان ربوده شده نیز ۲۴ آبان ماه سال گذشته با پیگیری دولت پاکستان آزاد گردیده و به ایران تحویل داده شدند. روز گذشته محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه از آزادی چند تن از مرزبانان ایرانی خبر داده بود.

در ١٨ بهمن ۱۳۹۲ نیز پنج سرباز دیده‌بان ایرانی در مرز جکیگور سیستان و بلوچستان مفقود شدند که مسئولیت آن را نیز جیش‌العدل بر عهده گرفت؛ پرونده ای که در نهایت با آزادی چهار سرباز و کشته شدن یک سرباز دیگر بسته شد.

اردیبهشت ماه امسال نیز اعضای این گروه در جریان درگیری با مأموران مرزبانانی ایران در میرجاوه، ۹ نفر را کشته، دو نفر را مجروح کرده و یک تن دیگر را به گروگان گرفتند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید