Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران سفیر خود را از کنیا فرا خواند

احمد ابوالفتحی و سید منصور موسوی در دادگاهی در کنیا
احمد ابوالفتحی و سید منصور موسوی در دادگاهی در کنیا Copyright آرشیو رویترز
Copyright آرشیو رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

متهمان این پرونده از سال ۲۰۱۲ در بازداشت به سر می‌برند.

آگهی

ایران در اعتراض به تایید محکومیت دو تن از اتباع این کشور به جرم «تلاش برای حمله به اماکنی» در کنیا، سفیر خود را به تهران فراخواند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه با اعلام این خبر گفت: «به دنبال صدور رای دادگاه کنیا مبنی بر نقض حکم آزادی دو زندانی ایرانی به نام‌های احمد ابوالفتحی و سید منصور موسوی... خانم رقیه سوبو سفیر کنیا در تهران توسط مدیرکل آفریقای وزارت امورخارجه احضار و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به رای مذکور به وی ابلاغ گردید.»

به گزارش رویترز یک دادگاه در کنیا در سال ۲۰۱۶ حکم محکومیت حبس ابد آقایان ابوالفتحی و موسوی، دو شهروند ایرانی را به ۱۵ سال زندان تقلیل داده بود و این افراد در انتظار آزادی از زندان بودند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

به گزارش خبرگزاری ایسنا سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره محکومیت این دو نفر گفت: «دادگاه عالی کنیا بهمن ماه سال گذشته در رسیدگی مجدد به پرونده دو متهم مذکور، ضمن تبرئه آنان از اتهامات وارده، حکم آزادی هر دو نفر را صادر کرد ولی با مداخلات غیر قضائی در این روند، پلیس کنیا از اجرای حکم و بازگشت این دو نفر به ایران ممانعت کرد و متأسفانه روز جمعه گذشته دیوان عالی کنیا رأی دادگاه عالی آن کشور را نقض کرد و دو ایرانی را به زندان بازگرداند.»

احمد ابوالفتحی و سید منصور موسوی در سال ۲۰۱۲ به اتهام تلاش برای حمله و داشتن پانزده کیلوگرم مواد منفجره بازداشت شدند. یک سال بعد دادسرای کنیا این دو نفر را مجرم شناخت. به گفته پلیس کنیا احتمال دارد این دو شهروند ایرانی با سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مرتبط باشند.

در آن زمان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ایران را به تلاش برای ضربه زدن به منافع اسرائیل در کنیا متهم کرد.

پس از بازداشت این دو نفر، کنیا دو شهروند خود را در سال ۲۰۱۵ به اتهام عضویت در یک گروه ایرانی و تلاش برای اجرای حملاتی در خاک این کشور دستگیر کرد.

دو ایرانی دیگر نیز متعاقبا به اتهام فیلمبرداری از ساختمان سفارت اسرائیل در نایروبی بازداشت شدند که بعدا به دلیل نبود مدرکی دال بر قصد مجرمانه، از زندان آزاد گشتند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروزی رئیس جمهوری کنیا در انتخابات با ۹۸ درصد آرا

دیوان عالی کنیا نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور را رد کرد

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران