اتحادیه اروپا احتمالا به بریتانیا برای نهایی کردن برکسیت مهلت می‌دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اتحادیه اروپا احتمالا به بریتانیا برای نهایی کردن برکسیت مهلت می‌دهد
کپی رایت  Reuters

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا می گوید بزودی از رهبران اروپایی ۲۷ کشور عضو اتحادیه می خواهد با تمدید مهلت نهایی برکسیت موافقت کنند.

دولت محافظه کار بریتانیا پس از دومین رای عدم اعتماد مجلس عوام به توافق برکسیت پیشنهاد داده تاریخ نهایی شدن برکسیت، ۲۹ مارس، از سوی اتحادیه اروپا تمدید شود.

ترزا می از اتحادیه اروپا خواسته است تاریخ ۲۹ مارس را به ۳۰ ژوئن سال جاری میلادی تغییردهد. رهبران اتحادیه اروپا در ۲۱ مارس در بروکسل در این باره دیدار و گفتگو می کنند.

Reuters
یکی ازمخالفان برکسیت در خیابان های لندنReuters

همزمان رسانه های آلمانی پنج شنبه ادعا کردند که آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور برای تعیین تکلیف برکسیت موافق اهدای زمان بیشتر به دولت ترزا می است. هرچند صدراعظم آلمان هنوز بصورت علنی دراین باره واکنشی نداشته است اما اگر چنین ادعایی درست باشد، با توجه به نفوذ دولت آلمان روی اتحادیه اروپا، می توان انتظار داشت که رهبران کشورهای اروپایی در نشست بروکسل به اهدای زمان بیشتر به بریتانیا راضی شوند.

به گفته بی بی سی به نظر می رسد امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری دومین ابرقدرت اقتصادی اروپا نیز با تمدید زمان برکسیت موافق است اما فرانسه خواهان اجرای شروطی جدی در این زمینه است. از جمله اینکه اتحادیه اروپا برای آخرین بار به دولت بریتانیا چنین امتیازی می دهد.

در میان کشورهای شرق عضو اتحادیه اروپا هم مقامات دولت لهستان بطور ضمنی موافقت خود را با تمدید زمانی اعلام کرده اند. وزیر خارجه لهستان گفته است کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانند «این زمان اندک» را به دولت بریتانیا «هدیه» بدهند.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید