Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اتحادیه اروپا محکومیت زندان نسرین ستوده را «به‌شدت» محکوم کرد

اتحادیه اروپا محکومیت زندان نسرین ستوده را «به‌شدت» محکوم کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«پارلمان اروپا در کنار برنده جایزه ساخاروف که زندگی خود را صرف دفاع از حقوق زنان و مبارزه با مجازات اعدام کرده است، می‌ایستد.»

آگهی

اتحادیه اروپا حکم جدید زندان علیه نسرین ستوده، وکیل ایرانی را محکوم کرد. نسرین ستوده، برنده جایزه ساخاروف سال ۲۰۱۲، به‌تازگی از سوی دادگاه انقلاب به تحمل زندان محکوم شده است.

دستگاه سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا سه شنبه اعلام کرد که «حق آزادی بیان و اندیشه از جمله ابتدایی ترین حقوق بشری است و دستگاه قضایی ایران نمی تواند یک وکیل حقوق بشری را به سال‌ها زندان محکوم کند.»

اتحادیه اروپا از قوه قضائیه ایران خواسته است تا «در اولین فرصت» در تصمیم خود «تجدیدنظر» کند.

آنتونیو تایانی، رئیس پارلمان اروپا نیز سه شنبه حکم زندان علیه نسرین ستوده را به شدت محکوم کرد. آقای تایانی در صفحه توییتر خود نوشت: «پارلمان اروپا در کنار برنده جایزه ساخاروف که زندگی خود را صرف دفاع از حقوق زنان و مبارزه با مجازات اعدام کرده است، می‌ایستد.»

فرانسه ایران را به احترام به پیمان بین‌المللی حقوق شهروندی و سیاسی فراخواند

در همین حال حساب رسمی توییتر سفارت فرانسه در ایران به متنی اشاره کرده که در وبسایت این سفارتخانه منتشر شده است: «اخبار از تشدید محکومیت زندان نسرین ستوده، وکیل و فعال ایرانی حقوق بشر، به دنبال دادرسی جدیدی که در غیاب او در دسامبر ۲۰۱۸ تشکیل شده است حکایت دارند. فرانسه از این اخبار ابراز نگرانی کرده و بار دیگر بر حمایت خود از آزادی عقیده و بیان و نیز از حق فردی مبنی بر داشتن دادرسی عادلانه تاکید می ورزد. فرانسه ایران را به احترام به تعهدات بین‌المللی‌اش در این زمینه، به ویژه احترام به پیمان بین‌المللی حقوق شهروندی و سیاسی فرا می‌خواند.»

در این متن همچنین تاکید شده «خانم نسرین ستوده، چهره شناخته شده عرصه دفاع از حقوق بشر و برنده جایزه ساخارف پارلمان اروپا برای آزادی اندیشه، حرفه وکالت خویش را همچنین در راه مبارزه برای حقوق زنان به کار گرفته است. رئیس جمهوری فرانسه به تازگی با دعوت از او به شورای مشورتی جی‌۷ برای برابری زنان و مردان، از تعهد او تقدیر و حمایت کرده است.»

محمد مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ایران روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرده که نسرین ستوده به ۷ سال زندان محکوم شده است.

به گفته قاضی مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ایران «به اتهام اجتماع علیه امنیت ملی» به ۵ سال حبس و «اهانت به رهبری» به دو سال زندان محکوم شده است. این وکیل دادگستری روز ۲۳ خرداد سال جاری بازداشت شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سالگرد بازداشت نسرین ستوده؛ یک میلیون امضا برای آزادی وکیل ایرانی

صدور کیفرخواست برای نسرین ستوده؛ وکیل «دختران خیابان انقلاب» به دادگاه می‌رود

نسرین ستوده دست به اعتصاب غذا زد