Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سالگرد بازداشت نسرین ستوده؛ یک میلیون امضا برای آزادی وکیل ایرانی

نسرین ستوده
نسرین ستوده
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«حکم ظالمانه‌ای که علیه نسرین ستوده به دلیل دفاع او از حقوق زنان و مبارزه‌اش با قوانین تبعیض‌آمیز، تحقیرآمیز و تحمیلی حجاب اجباری صادر شده، موجی از شگفتی را در جهان پدید آورده است.»

آگهی

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد تاکنون بیش از یک میلیون نفر در بیش از ۲۰۰ کشور جهان خواستار آزادی نسرین ستوده، وکیل زندانی ایرانی شده و نامه درخواست آزادی او را امضا کرده‌اند.

عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه ۲۳ خرداد با انتشار بیانیه‌ای نوشت که خانم ستوده به دلیل دفاع از حق زنان ایرانی در انتخاب پوشش و مبارزه با قانون حجاب اجباری محکوم شده است. این نهاد حقوق بشری همچنین اعلام کرد نامه درخواست آزادی خانم ستوده را به سفارت‌خانه‌ها و دفاتر مختلف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران درکشورهای مختلف جهان تسلیم کرده است.

به نوشته این سازمان بین‌المللی تا تاریخ ۲۰ خرداد به طور دقیق یک میلیون و ۱۸۸ هزار و ۳۸۱ نفر نامه درخواست آزادی ستوده را امضا کرده‌اند.

نسرین ستوده که کنشگر حقوق بشر و حقوق زنان است مجموعا به ۳۸ سال و شش ماه زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است. ۱۲ سال از محکومیت زندان او قطعی است و با احتساب ۵ سال محکومیت در یک پرونده دیگر او قاعدتا باید ۱۷ سال در زندان بماند. عفو بین‌الملل با ذکر این جزئیات می‌نویسد اکنون که یک سال از بازداشت این کنشگر ایرانی می‌گذرد، درخواست آزادی بی قید و شرط او را مطرح کرده است.

خانم ستوده در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷، یعنی درست یک سال پیش در چنین روزی در تهران بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان به سر می‌برد.

تجمع گروهی از وکلا و کنشگران در برابر زندان اوین در اعتراض به بازداشت نسرین ستوده - ۲۷ خرداد ۱۳۹۷

بیشتر بخوانید:

فیلیپ لوتر، مدیر بخش آفریقای شمالی و خاورمیانه عفو بین‌الملل در این زمینه می‌گوید: «حکم ظالمانه‌ای که علیه نسرین ستوده به دلیل دفاع او از حقوق زنان و مبارزه‌اش با قوانین تبعیض‌آمیز، تحقیرآمیز و تحمیلی حجاب اجباری صادر شده، موجی از شگفتی را در جهان پدید آورده است. او قربانی بیدادی است که قلب صدها هزار را در سراسر جهان جریحه‌دار کرده و آنها را به همبستگی برای درخواست آزادی‌اش ترغیب کرده است. این حرکت به نسرین ستوده نشان می‌دهد که او در این آزمون تنها نیست. ادامه بازداشت او دامنه سرکوب هماهنگ در ایران را به جهانیان نشان می‌دهد. امروز پیام ما به مقام‌های ایرانی روشن است: دنیا نظاره‌گر شماست و کارزار ما تا زمان آزادی نسرین ستوده ادامه خواهد داشت.»

ادامه حمایت‌ها از ستوده در اروپا

مقام‌های سیاسی و سازمان‌های مردم‌نهاد در بسیاری از کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه و بلژیک تاکنون حمایت خود را از نسرین ستوده اعلام کرده‌اند. پیش‌تر کانون وکلای فرانسه با نصب تصویر بسیار بزرگی روی ساختمان دفتر خود در پاریس از او اعلام حمایت کرده و شهرداری پاریس نیز به این وکیل ایرانی شهروندی افتخاری اعطا کرده است.

برخی رسانه‌های فرانسوی از جمله رادیو فرانس‌انتر نیز روز پنج‌شنبه به مناسبت سالگرد بازداشت نسرین ستوده مطالبی را به این کنشگر اجتماعی ایرانی اختصاص دادند.

مارلن شیاپا، وزیر برابری زنان و مردان و مبارزه با تبعیض فرانسه به همین مناسبت در توییتر نوشت که به همراه همتایان خود در کشورهای عضو گروه ۷ و نیز اعضا شورای مشورتی برابری زنان و مردان فرانسه از نسرین ستوده حمایت کرده و خواستار آزادی او شده است.

بیشتر بخوانید:

پاتریک کلوگمن، معاون روابط بین‌الملل شهرداری پاریس نیز با انتشار تصویر نسرین ستوده و ذکر این مطلب که او یک سال پیش در ایران به دلیل مبارزه با حجاب اجباری بازداشت شده در صفحه توییتر خود از این وکیل ایرانی یاد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا محکومیت زندان نسرین ستوده را «به‌شدت» محکوم کرد

آزادی رضا خندان و پایان اعتصاب غذای نسرین ستوده و فرهاد میثمی

ایران: روند گفت‌وگوها با اروپا می‌تواند در آینده به تبادل زندانیان منجر شود