Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سفر روحانی به عراق در سایه تحریم‌های آمریکا

سفر روحانی به عراق در سایه تحریم‌های آمریکا
Copyright  REUTERS/Brendan Mcdermid
Copyright  REUTERS/Brendan Mcdermid
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این اولین دیدار آقای روحانی از عراق در پنج سال اخیر است و در زمانی انجام می‌شود که اقتصاد ایران به‌شدت تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا بوده و تقویت روابط با کشورهای همسایه یکی از راهکارهای ایران برای مقاومت در مقابل این تحریم‌ها است.

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه برای دیداری رسمی و با هدف بهبود روابط سیاسی و اقتصادی رهسپار عراق شد.

این اولین دیدار آقای روحانی از عراق در پنج سال اخیر است و در زمانی انجام می‌شود که اقتصاد ایران به‌شدت تحت تاثیر تحریم‌های ایالات متحده آمریکا بوده و تقویت روابط با کشورهای همسایه یکی از راهکارهای ایران برای مقاومت در مقابل این تحریم‌هاست.

حسن روحانی پیش از ترک تهران اعلام کرد که علاقمند به گسترش روابط خود با عراق بویژه در بخش حمل و نقل است.

او قرار است در جریان این سفر سه روزه با برهم صالح، رئیس جمهور و عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر و همچنین سید علی سیستانی، مرجع عالی شیعیان عراق دیدار کند. سفر به شهرهای مذهبی کربلا و نجف از دیگر برنامه‌های آقای روحانی در عراق است.

بهبود روابط اقتصادی

عراق با وجود فشارهای آمریکا، اولین شریک تجاری ایران در میان کشورهای همسایه محسوب می‌شود. بنا بر گزارش‌های رسمی ارزش روابط بازرگانی دو کشور که عمدتا صادرات محصولات ایران به عراق را دربر می‌گیرد به ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد.

آقای روحانی قصد دارد در جریان این سفر، حجم صادرات ایران به عراق را به دو برابر میزان کنونی افزایش دهد و ارزش مبادلات بازرگانی دو کشور را تا دو سال آینده به ۲۰ میلیارد دلار برساند.

صادرات ایران به عراق شامل محصولات مختلفی می‌شود و عمده‌ترین اقلام صادراتی این کشور به همسایۀ غربی، بنزین و برق است.

بهبود روابط سیاسی

این دو کشور دارای جمعیت عمدتا شیعه، از زمان سقوط حکومت صدام حسین روابط نزدیکی با یکدیگر دارند. ایران همچنین اولین کشوری بود که در پی حملۀ داعش به عراق به کمک بغداد شتافت؛ کمک‌های ایران به عراق عمدتا شامل مشاوره‌های نظامی و تامین سلاح بود.

اگرچه ایران در جریان فعالیت داعش در عراق، حضور نظامی رسمی در این کشور نداشت اما از گروه‌های شبه نظامی شیعه قدرتمند در خاک این کشور حمایت می‌کرد؛ گروه‌هایی که برآورد می‌شود نزدیک به ۱۵۰ هزار نیرو در اختیار داشته باشند.

این سفر همچنین نقش منطقه‌ای ایران را بویژه پس از دیدار بشار اسد از تهران تقویت خواهد کرد.

سفر به عراق در سایۀ فشارهای آمریکا

سفر آقای روحانی به عراق در حالی انجام می‌شود که بغداد از سوی واشنگتن در فشار است که روابط خود را با تهران محدود کند.

بغداد که از حمایت‌های مالی و نظامی واشنگتن برخوردار است همواره تلاش کرده است تا در روابط خود با هر دو کشور ایران و آمریکا توازنی ایجاد کند.

آمریکا نزدیک به ۵۲۰۰ سرباز در خاک عراق دارد که عمدتا به آموزش نیروهای عراقی و پشتیبانی ماموریت‌های آنها مشغولند.

اگرچه عراق توانسته است برای ادامۀ خرید برق و گاز طبیعی مورد نیاز خود از ایران مجوزهای لازم را از واشنگتن دریافت کند اما ایالات متحده از بغداد خواسته است تا برای تامین انرژی خود با شرکتهای آمریکایی وارد معامله شود.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران شب گذشته پیش از ترک تهران به مقصد بغداد در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «ایران و عراق دو همسایه هستند که هیچ کشور دیگری حق ندارد در روابط تاریخی دو همسایه دخالتی کند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدارهای نخست وزیر عراق با ملک و محمد بن سلمان در ریاض

روحانی: علیه آمریکا به‌دلیل ارتکاب «جنایت علیه بشریت» ضد ایران شکایت می‌کنیم

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»