Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

قطعی بی‌سابقه برق در ونزوئلا؛ مادورو و گوایدو هواداران را به خیابان‌ها دعوت کردند

قطع برق و خاموشی بی‌سابقه در ونزوئلا
قطع برق و خاموشی بی‌سابقه در ونزوئلا Copyright REUTERS/Manaure Quintero
Copyright REUTERS/Manaure Quintero
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیکلاس مادورو و خوان گوایدو، متقابلا یکدیگر را مسئول بحران برق معرفی می‌کنند.

آگهی

در حالی که ونزوئلا قطعی برق بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند، نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری و خوان گوایدو، رهبر مخالفان و رئیس جمهوری خودخوانده این کشور هوادارانشان را به برگزاری تظاهرات در عصر شنبه دعوت کرده اند.

بسیاری از مناطق ونزوئلا از عصر پنجشنبه و در پی قطعی برق عملا فلج شده است: ادارات و مدارس تعطیل شده و بیمارستان‌ها سرعت پذیرش بیماران را کاهش داده اند. با وجود برقرار شدن موقت جریان الکتریسته در برخی مناطق کاراکاس، پایتخت در روز جمعه قطعی برق شامگاه همین روز هم ادامه یافت و کاراکاس و ۲۳ دولت محلی دیگر هفته را در خاموشی به پایان رساندند.

دست‌کم مرگ یک بیمار در بیمارستانی در کاراکاس به دلیل قطع جریان برق و خرابی بخش مراقبت‌های ویژه تایید شده است.

نیکلاس مادورو و خوان گوایدو، متقابلا یکدیگر را مسئول این بحران معرفی می‌کنند. رهبر ۳۵ ساله مخالفان با انتشار پیامی در حساب توییتر خود از شهروندان خواست تا «با حضور گسترده در خیابان‌ها مخالفت خود را با رژیم سرکوب‌گر، فاسد و ناتوان ونزوئلا که کشور را در ظلمت فرو برده، اعلام کنند.»

در مقابل، رئیس جمهوری و دولت ونزوئلا، ایالات متحده را به «جنگ برق» متهم کرده و قطعی غیرعادی الکتریسیته را نتیجه دخالت عوامل امپریالیسم توصیف کرده اند.

بیشتر بخوانید:

وزیر دفاع کابینه مادورو، وضعیت کنونی را نشانگر «یورش بی‌پرده» ایالات متحده خواند و بدون اشاره به جزئیات بیشتر، اعلام کرد واحدهایی از اعزام ارتش به مناطق مورد نیاز اعزام شده اند.

ونزوئلا از چند سال گذشته درگیر افزایش لجام گسیخته نرخ تورم و کمبود کالاهای اساسی است. با وجود تظاهرات دامنه‌دار مخالفان دولت بولیواری، نیکلاس مادورو برای دومین بار در انتخابات سال ۲۰۱۸ به ریاست جمهوری برگزیده شد. خوان گوایدو در ماه ژانویه با نامشروع خواندن ادامه حکومت آقای مادورو، خود را رئیس جمهوری موقت این کشور خواند.

ایالات متحده آمریکا، اکثریت قریب به اتفاق کشورهای قاره آمریکا و اروپا خوان گوایدو را به‌عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته اند. در مقابل، ارتش و کارگران صنایع دولتی و به‌ویژه صنعت نفت به آقای مادورو وفادار مانده اند. روسیه، چین، ایران و ترکیه هم بر حمایت همه‌جانبه خود از ادامه کار دولت فعلی ونزوئلا تاکید می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مادورو برق را در ونزوئلا جیره‌بندی می‌کند

مادورو: حمله سایبری برق ما را قطع کرد

ونزوئلا و ترکیه بر سر استخراج و بهره برداری از معادن طلا توافقنامه امضا کردند