بحران زیست محیطی؛ گشت و گذار خرس‌های قطبی در زباله‌های شهری

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بحران زیست محیطی؛ گشت و گذار خرس‌های قطبی در زباله‌های شهری
Copyright  عکس خبرگزاری فرانسه

خبرگزاری فرانسه تصاویری منتشر کرده که نشان می‌دهد گروهی از خرس‌های قطبی در میان تلی از زباله‌ها در نزدیکی روستای بلوشیا گوبا روسیه دنبال غذا می‌گردند.

این روستا در منطقه دورافتاده مجمع الجزایر نوایا زملیا واقع شده که یک منطقه نظامی به شمار می‌آید. درسال ۱۹۶۱ قوی‌ترین بمب تاریخ یعنی بمب تزار در این جزیره آزمایش شد. بلوشیا گوبا، بزرگترین سکونت گاه در این مجمع الجزایراست.

یخبندان و بی‌غذایی خرس‌های قطبی

در ماه فوریه نیز مساله ورود خرس‌ها به خانه مردم با اعلام وضعیت فوق‌العاده در این منطقه همراه شد. این مجمع‌الجزایر در شمال روسیه، در اقیانوس منجمد شمالی واقع شده است.  خبرگزاری فرانسه در گزارشی تحلیلی به ابعاد این مساله پرداخته و به نقل از یک کارشناس محیط زیست گفته که احتمال کوچ خرس‌های قطبی از این منطقه به کانادا در آینده وجود دارد.

کارشناسان  بر این باورند که دلیلی اصلی خیزش خرس‌های قطبی به سمت مناطق مسکونی انسداد دریا به دنبال یخبندان در سال‌های اخیر بوده است. آنها پیش از این می‌توانستند با شکار فوک‌های آبی روزگارشان را سر کنند اما حالا برای یافتن منابع غذایی جایگزین به سمت مناطق مسکونی و محل تخلیه زباله‌ می‌آیند.

ورود سر زده خرس‌ها به خانه‌ مردم

در ماه فوریه نزدیک به ۵۰ خرس قطبی به روستای بلوشیا گوبا وارد شدند. نزدیک به ده خرس قطبی خیابان‌ها را می‌گشتند و به خانه مردم هم وارد شدند.

تصاویری از این اتفاق منتشر شد و واکنش‌هایی به دنبال داشت. برخی ناظران مسوولان محلی را در رها کردن زباله‌ها در محل تخلیه زباله این منطقه مقصر می‌دانند. جایی که حالا فضایی برای زباله‌گردی خرس‌ها شده است.

کوشنو، کارشناس محیط زیست به خبرگزاری فرانسه می گوید: «اگر دوره یخبندان افزایش یابد احتمال می‌رود که خرس‌های قطبی به سمت کانادا مهاجرت کنند و آنهایی که مانده‌اند نیز در نهایت کشته خواهند شد.»

اخراج از کار به دنبال یک اعتراض

مسکو سال ۲۰۱۴ اعلام کرده که قطب شمال برای روسیه یک اولویت استراتژیک به شمار می‌آید. کوشنو سال ۲۰۱۵ در وبلاگش مطلبی درباره مرگ یک خرس قطبی نوشته بود. خرس قطبی که در نزدیکی یک سایت نظامی در جزیره ونگل کشته شده بود. نگارش این مطلب در نهایت برای کوشنو به از دست رفتن کارش در یک پارک ملی منجر شد.

لی موردوینسف از موسسه سیرتسوف در مسکو که برای کمک به روستای بلوشیا گوبا رفته است نیز از نصب دوربین در این روستا و تلاش برای حل مشکل زباله‌ها خبر داده و می‌گوید:«همین حالا هم افرادی که به فرودگاه محلی اینجا می‌رسند درباره رفتار خرس‌ها آموزش داده می‌شود.»

خبرگزاری فرانسه همچنین اعلام کرده که با روند فعالیت‌های روسیه در قطب شمال احتمال افزایش خطر برای گونه‌های نادر حیوانات پیش‌بینی می‌شود. کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که درگیری میان انسان‌ها و خرس‌ها افزایش خواهد یافت چرا که روسیه به دنبال توسعه فعالیت در شمالگان، فعالیت روی پروژ‌ه‌های انرژی، ناوبری گذرگاه شمالی و تاکید بر منافع استراتژیک نظامی است.

بیشتر بخوانید: