Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

برگرداندن مخازن ضایعات به کانادا؛ «جنگ زباله‌» بین مانیل و اتاوا آغاز شد

برگرداندن مخازن ضایعات به کانادا؛ «جنگ زباله‌» بین مانیل و اتاوا آغاز شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین کسی است که این عملیات را هدایت می‌کند. وی ماه پیش تهدید کرده بود در صورتی که این زباله ها طی یک هفته از مانیل جمع آوری نشوند وی به کانادا «اعلام جنگ» خواهد کرد.

آگهی

فیلیپین حجم زیادی از زباله‌هایی که گفته می‌شود به‌طور غیرقانونی توسط کانادا به‌عنوان پلاستیک‌های بازیافتی به این کشور منتقل شده بود، برمی‌گرداند.

مانیل همچنین کشورهای دیگر غربی را برای تخلیه زباله‌های خود در این کشور مورد انتقاد قرار داده است.

کشورهای آسیای جنوب شرقی مدت‌هاست که مقصد اصلی زباله‌های کشورهای غربی هستند. اما اخیرا برخی از این کشورها مقابل این حرکت ایستاده‌اند و این زباله‌ها را پس می‌فرستند.

رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین کسی است که این عملیات را هدایت می‌کند. او اخیرا ۶۹ مخزن پر از زباله را که گفته می‌شود از سال ۲۰۱۳ به این کشور به‌طور غیرقانونی منتقل شده بودند، به سمت کانادا پس فرستاد.

وی ماه پیش تهدید کرده بود در صورتی که این زباله ها طی یک هفته از مانیل جمع آوری نشوند وی به کانادا «اعلام جنگ» خواهد کرد.

هفته گذشته این موضوع باعث شد تا مانیل به سفیر کانادا یادآوری کند که مهلت این کشور برای جمع آوری زباله‌هایش در ۱۵ مه به پایان رسیده است.

بیشتر بخوانید:

هر اروپایی در سال نیم تن زباله تولید می‌کند

بحران‌ زباله در رم؛ نگرانی‌ها از شیوع بیماری‌های واگیردار

لورال سندووال خبرنگار ساکن مانیل در این‌باره به یورونیوز گفت: «زباله‌های کانادایی شامل پوشک‌های بزرگسالان، روزنامه‌ها و موراد دیگر است که اداره بهداشت فیلیپین آن‌ها را به‌عنوان ضایعات خطرناک دسته‌بندی کرده است.»

در سال‌های ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۸، چین ۱۶۸ میلیون تن ضایعات پلاستیکی از ده ارسال‌کننده اصلی از جمله ایالات متحده آمریکا، ژاپن و بریتانیا دریافت کرده است. اما در نهایت چین تصمیم گرفت ورود این ضایعات را به کشورش ممنوع کند بنابراین کشورهای غربی به‌دنبال پیدا کردن گزینه‌های دیگر بودند.

یکی از کشورهای مقصد جایگزین چین، مالزی بود که باعث شد تا ده‌ها کارخانه بازیافتی که برخی از آن بدون مجوز بودند، در این کشور ایجاد شود. اما اخیرا این کشور هم اعلام کرده است ۳ هزار تن از زباله‌های ارسالی را برگردانده است.

وزیر انرژی و محیط زیس مالزی هم اخیرا اعلام کرده است که این وضعیت نیاز به تغییر دارد: «شهروندان بریتانیایی بر این باورند که زباله‌ها برای بازیافت فرستاده شده درحالیکه این زباله‌ها در کشور ما تلنبار شده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جمع‌‌آوری زباله با قاطرها در آرتنای ایتالیا

بحران زیست محیطی؛ گشت و گذار خرس‌های قطبی در زباله‌های شهری

هرچند وقت یکبار لباس‌هایمان را بشوییم؟