Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دیوان حقوق بشر اروپا فرانسه را به دلیل شرایط بد زندگی یک پناهجوی افغان محکوم کرد

پناهجویان آواره در منطقه کاله در غرب فرانسه
پناهجویان آواره در منطقه کاله در غرب فرانسه Copyright آرشیو خبرگزاری فرانسه
Copyright آرشیو خبرگزاری فرانسه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های محلی و گروه‌های مدافع حقوق مهاجران می‌گویند که هنوز شمار بسیار زیادی از کودکان مهاجر از دسترسی به حقوق ابتدایی خود محروم هستند.

آگهی

دیوان حقوق بشر اروپا با صدور حکمی فرانسه را به دلیل عدم ایفای مسئولیت در برابر زندگی یک پناهجوی افغان در اردوگاه مهاجران، موسوم به «جنگل» در منطقه کاله فرانسه محکوم کرد.

عالی‌ترین نهاد قضایی رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر در رای خود آورده است: «... (ج) پناهجوی افغان که در زمان حضور در اردوگاه پناهجویان "تام دو لا لاند"۱۲ ساله بود، از کمبود آب و غذا و مراقبت‌های بهداشتی رنج می‌برده و بی‌دفاع در معرض تعرض جنسی و جسمی قرار داشته است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس کنوانسیون حقوق بشر و رویه قضایی دیوان حقوق بشر اروپا، دولت‌های متعاهد موظف به حفاظت از افراد ساکن در قلمرویشان در برابر موارد نقض حقوق بنیادین هستند. دولت فرانسه در این پرونده، به دلیل شرایط زندگی شاکی، به نقض ممنوعیت شکنجه و رفتارهای توهین آمیز و غیرانسانی محکوم شده است.

خبرگزاری فرانسه
۵۰۰ تا ۶۰۰ کودک پناهجوی بی‌سرپرست در کاله زندگی می‌کنندخبرگزاری فرانسه

دولت فرانسه می‌گوید تمام تلاش خود را برای برخورداری تمام کودکان حاضر در قلمروی این کشور از حداقل حقوق بنیادین، به عمل می‌آورد. وکیل فرانسه در جلسه دادگاه گفت که این کشور این حکم محکومیت را بسیار جدی تلقی می‌کند.

بر اساس گزارش‌ها پس از تخریب چادر محل اقامت (ج) و همراهانش، قاضی یک دادگاه ویژه حقوق کودکان با صدور دستور موقتی دولت فرانسه را مکلف به پناه دادن به وی در یک اقامتگاه امن کرده است؛ با این حال این رای به دلیل فرار (ج) به بریتانیا اجرا نشده است.

فرانسه در سال ۲۰۱۶ اردوگاه موسوم به «جنگل» را تخریب کرد. دولت این کشور می‌گوید شرایط پناهجویان کودک بدون سرپرست بسیار بهتر شده است. با این حال مقام‌های محلی و گروه‌های مدافع حقوق مهاجران می‌گویند که هنوز شمار بسیار زیادی از کودکان مهاجر از دسترسی به حقوق ابتدایی خود محروم هستند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان حقوق بشر اروپا سوئیس را به‌علت تبعیض میان زنان بیوه و شوهران زنان متوفی محکوم کرد

تخلیه صدها پناهجو در فرانسه در پی درگیری اتباع افغان و سودانی

«بازی قدرت» در جناح راست فرانسه با اخراج ۲ مهره مهم؛ در آستانه انتخابات چه کسی نفع می‌برد؟