Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دانستنی‌ها؛ جزایر شناور زباله‌ای در اقیانوس‌ها چیستند؟

دانستنی‌ها؛ جزایر شناور زباله‌ای در اقیانوس‌ها چیستند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

توده‌های زباله‌ فقط در سطح آب شناور نیستند بلکه گاهی تا چندین متر در زیر سطح آب امتداد دارند

آگهی

«تودۀ عظیم زباله اقیانوس آرام»، جزیرۀ شناوری است از زباله و کیسه‌های پلاستیکی و بطری‌ در شمال شرقی اقیانوس آرام. وسعت این جزیره شناورِ زباله‌ای بزرگتر از مجموع مساحت سه کشور فرانسه، آلمان و اسپانیاست.

بزرگترین توده زباله جهان که بسیار به کندی تجزیه شدنی است شامل مواد پلاستیکی و غیرپلاستیکی است که بزرگتر و بزرگتر می شود. این توده زباله در ۴۰ سال اخیر ۱۰۰ بار بزرگتر شده است.

از آنجا که این توده زباله در مسیر چرخاب شمالی اقیانوس آرام (گرداب و محل تلاقی جریانهای اقیانوسی) قرار دارد، بین آبهای هاوایی و آمریکایی شمالی در حرکت است.

هر چهار توده زباله دریایی بزرگ دیگر جهان نیز متشکل از میلیون‌ها تُن مواد آلاینده‌ است. توده‌های زباله‌ فقط در سطح آب شناور نیستند بلکه گاهی تا چندین متر در زیر سطح آب امتداد دارند.

تاثیر آلاینده‌ها بر محیط زیست بر کسی پوشیده نیست. پستانداران دریایی، لاک پشت‌ها و پرندگان پلاستیک‌های در حال تجزیه را مثل پلانکتون می بینند و از آن تغذیه می کنند.

توده زباله‌های اقیانوس آرام محیطی ایده آل برای هالابتیس سرِیسیوس (Halobates sericeus) است، حشره‌ای بی بال که برای تخمگذاری به صخره‌های زیر دریا و محیط گیاهی نیاز دارد.

توده زباله عظیم دریایی بهترین محیط تولید و مثل برای این حشره را فراهم کرده است، حشره‌ای که شاید منبع غذایی بادآورده برای خرچنگ‌ها و ماهیان و پرندگان کوچک دریایی باشد اما خود صیادی است که پلانکتون‌ها و تخم ماهیان را می خورد.

ازدیاد نسل بی رویه این حشره تهدیدی است برای به تعادل و توازن کلِ اکوسیستم اقیانوس. اما در آنسو، دریای مدیترانه با حدود ۲۵۰ میلیارد تکه‌ زباله شناور، بالاترین میانگین انباشت زباله و آلایندگی را به نام خود ثبت کرده است.

تجدید و زدوده شدن آبهای این دریای کم و بیش محصور از آلایندگی‌ها، حدود ۹۰ سال زمان خواهد برد. برخی پلاستیک‌ها تا یکصد سال یا بیشتر، تجزیه نمی شوند.

_خطر زباله‌ در فضا چیست؟ _

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانستنی‌ها؛ گرمایش زمین و آب‌شدن یخچال‌ها به زبان ساده

بر سر زباله‌های فضایی چه می‌آید؟

صعود میلیون‌ها نفر از کوه فوجی ژاپن؛ زنگ خطر تبعات محیط زیستی به صدا درآمد