Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سوئیس؛ اجازه مصرف قانونی ماری‌جوآنا به ۵ هزار نفر در قالب مطالعات علمی

سوئیس؛ اجازه مصرف قانونی ماری‌جوآنا به ۵ هزار نفر در قالب مطالعات علمی
Copyright Chris Wattie(Reuters)
Copyright Chris Wattie(Reuters)
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سوئیس پیش از این در سال ۲۰۱۱ اجازه تولید و مصرف ماری‌جوآنا با تی‌اچ‌سی یک درصد را صادر کرده بود اما بررسی قواعد جدید جهت قانونی کردن ماری‌جوآنا با تی‌اچ‌سی قوی‌تر از ماه ژوئیه سال گذشته، زمانی آغاز شد که دانشگاه برن برای انجام پژوهش‌های علمی خود با منع قانونی مواجه شد.

آگهی

دولت سوئیس می‌گوید برای قانون‌گذاری درباره مصرف تفریحی ماری‌جوآنا، در قالب مطالعات علمی و دانشگاهی به ۵ هزار نفر اجازه مصرف قانونی این ماده مخدر را خواهد داد.

سوئیس پیش از این در سال ۲۰۱۱ اجازه تولید و مصرف ماری‌جوآنا با تی‌اچ‌سی یک درصد را صادر کرده بود. تی‌اچ‌سی به درصد و گیرایی ماده روان‌گردان اطلاق می شود. با این حال، بررسی قواعد جدید جهت قانونی کردن ماری‌جوآنا با تی‌اچ‌سی قوی‌تر، از ماه ژوئیه سال گذشته به این دلیل در دستور کار دولت قرار گرفت که دانشگاه برن برای انجام پژوهش‌های علمی خود با منع قانونی مواجه شده بود.

پیشنهاد این پروژه آزمایشی از سوی دولت سوئیس ممکن است به تغییر قانون ممنوعیت مصرف و تولید ماری‌جوآنا بیانجامد که در سال ۱۹۵۱ تصویب و تاکنون در این کشور اجرا می‌شود. وزارت بهداشت سوئیس می‌گوید که این طرح درصورت موفقیت تا اواسط سال جاری به همه‌پرسی گذاشته خواهد شد.

بر اساس برآوردهای دولت سوئیس نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر در این کشور با وجود ممنوعیت‌ها به صورت غیرقانونی ماری‌جوآنا مصرف می‌کنند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

دولت کنفدراسیون سوییس روز پنج‌شنبه ۲۸ فوریه در بیانیه‌ای درباره این طرح اعلام کرد: «نیاز است تا بدون زیرپاگذاشتن ممنوعیت عمومی ماری‌جوآنا (کانابیس) بتوانیم قواعد نظارتی جدیدی را برای وضعیت کنونی ایجاد کنیم.»

این بیانیه می‌افزاید: «شهرهای ما تحت تاثیر عواقب منفی این قانون قرار گرفته‌اند و تجارت غیرقانونی فزاینده در مکان‌های عمومی و خیابان‌ها باعث ایجاد حس نا‌امنی در میان شهروندان شده است. به همین دلیل است که بسیاری از شهرها خواستار راهی برای دسترسی و مصرف کنترل‌شده ماری‌جوآنا هستند که تاثیری مستقیم بر شکل معامله این مواد و همچنین سلامت مصرف‌کنندگان دارد. »

تا کنون چندین ایالت آمریکا، کانادا و تعدادی دیگر از کشورهای جهان مصرف تفریحی ماری‌جوآنا را آزاد کرده‌اند تا از این طریق علاوه بر کنترل نحوه تولید، ابزار قانونی لازم برای نهادهای نظارتی جهت کنترل خرید و فروش و روند مالیاتی این ماده مخدر «فعال‌کننده روان» فراهم شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گران‌ترین و ارزان‌ترین کانابیس در کدام شهرها فروخته می‌شود؟

صف‌های طولانی برای خرید قانونی ماری‌جوآنا در اروگوئه

ترس از ممنوعیت ماری‌‌جوانا؛ تصاویری از دختران تایلندی شاهدانه بدست