دردسر تازه رئيس جمهوری آلمان؛ افشای محتوای تلگراف اشتانمایر به روحانی

دردسر تازه رئيس جمهوری آلمان؛ افشای محتوای تلگراف اشتانمایر به روحانی
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود گذشت دو هفته از موعد ارسال تلگراف تبریک رئیس جمهوری آلمان به همتای ایرانی خود، انتقادها از محتوای آن ادامه دارد.

آگهی

رئيس شورای مرکزی یهودیان آلمان از ارسال پیام تبریک فرانک والتر اشتانمایر، رئیس جمهوری این کشور به حسن روحانی به مناسبت فرارسیدن چهلمین سالگرد انقلاب ایران انتقاد کرد.

ژوزف شوستر، رئیس شورای مرکزی یهودیان آلمان روز دوشنبه در گفت‌وگو با روزنامه بیلد، چاپ آلمان گفت که این اصلا قابل درک نیست که حساسیت لازم در مورد ایران امری شکست خورده به نظر برسد.

در تلگراف مورخ ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن ماه)، آقای اشتانمایر «شادباش‌های گرم خود و ملت آلمان» را به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران ابلاغ کرده است.

او همچنین در تلگراف خود به آقای روحانی قول داد که آلمان با وجود خروج یکجانبه آمریکا از برجام همچنان به توافق هسته‌ای با ایران پایبند بوده و در حفظ آن کوشا خواهد بود.

البته متن کامل این تلگراف به طور رسمی منتشر نشده ولی روزنامه بیلد هفته گذشته بخش هایی از آن را فاش کرد.

آقای شوستر معتقد است که رئیس جمهوری آلمان در تلگراف خود باید از واژه‌هایی استفاده می‌کرد که گویای انتقادها از رژیم ایران نیز می‌بود و نارضایتی آلمان از برخی رفتارهای حکومت ایران را نشان می‌داد.

در همین حال، وِنسل می‌کَسکسی، رئیس دیده‌بان حقوق بشر آلمان نیز محتوای تلگراف رئیس جمهوری آلمان را «شوک‌آور» ارزیابی کرد.

فرانک مولر رُزِنتخت، مسئول سیاست خارجی حزب لیبرال آلمان نیز گفت که این تلگراف «یک اجحاف بزرگ در حق دوستان اسرائیلی ماست که به طور مستقیم از سوی ایران مورد تهدید هستند.»

بیشتر بخوانید:

با وجود گذشت دو هفته از موعد ارسال تلگراف تبریک رئیس جمهوری آلمان، انتقادها از محتوای آن در رسانه‌های آلمان ادامه دارد.

روزنامه دی‌ولت نیز اخیرا به آقای اشتانمایر تاخته بود که حق نداشته از جانب تمامی ملت آلمان چنین پیامی را «به حکومت ملاها که آزادی اقلیت‌های قومی، مذهبی و سیاسی را محدود کرده و تراجنسیتی‌ها را با خطر کشته شدن مواجه کرده، ارسال کند.»

دولت آلمان مدعی شده منتقدان در مورد این تلگراف دچار سوء تفاهم شده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان در تفسیر این سوء تفاهم به رسانه‌ها گفته که رئیس جمهوری در پیام خود سالروز انقلاب ایران را تبریک نگفته بلکه «شادباش» خود را به مناسبت برگزاری جشن ملی در ایران ابلاغ کرده است.

او تاکید کرده که ارسال پیام تبریک به مناسبت جشن‌های ملی رویه‌ معمول دیپلماتیک در سطح جهان است.

با این حال منتقدان تاکید دارند که جشن ملی ۲۲ بهمن در ایران به مناسبت سالروز انقلاب ایران برگزار می‌شود و اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آلمان «توجیهی برای سرپوش گذاشتن بر عقب‌نشینی آلمان از اعمال یک سیاست انتقادی عملگرا در قبال ایران است.»

بیشتر بخوانید:نتانیاهو خطاب به ایران: می‌دانیم که شما مشغول چه کاری هستید

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بهاره هدایت: متمرکز شدن تحریم‌ها بر حقوق بشر شوخی است

دیدار اردوغان و مرکل؛ وعده نشست چهار جانبه درباره سوریه بدون حضور ایران

مرکل: آلمان به برجام پایبند اما نگران برنامه موشکی ایران است