Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیدار اردوغان و مرکل؛ وعده نشست چهار جانبه درباره سوریه بدون حضور ایران

دیدار اردوغان و مرکل؛ وعده نشست چهار جانبه درباره سوریه بدون حضور ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اردوغان در این کنفرانس مطبوعاتی گفت که ترکیه شرایط اتحادیه اروپا برای لغو ویزا بین با کشورهای عضو پیمان شنگن را به سرعت تکمیل خواهد کرد.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوی ترکیه که برای سفری سه روزه به برلین سفر کرده است روز جمعه به اتفاق آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد.

آقای اردوغان در این کنفرانس مطبوعاتی گفت که ترکیه شرایط اتحادیه اروپا برای برداشتن شدن ویزا بین ترکیه و آن اتحادیه را به سرعت تکمیل خواهد کرد.

او همچنین گفت که تاثیر «حملات اقتصادی» به اقتصاد ترکیه محدود بوده است.

آقای اردوغان ادعا کرد که صدها نفر از حامیان «جنبش تروریستی گولن» در آلمان هستند و ترکیه انتظار دارد که‌ آلمان آنها را تحویل آنکارا بدهد. اردوغان همچنین تاکید کرد که «نظام حقوق ترکیه مستقل است.» رئیس جمهوری ترکی گفت که با آلمان در ارتباط با صنایع دفاعی همکاری خواهد کرد. وی اعلام کرد در دیدار روز شنبه با خانم مرکل بر روی مسائل اقتصادی تمرکز خواهد داشت.

اردوغان درباره دستگیرشدگان پس از کودتای نافرجام ترکیه گفت که دستگاه قضایی ترکیه هر کسی را که باید آزاد می کردند، آزاد کرده‌اند.

او همچنین به جان دوندار سردبیر پیشین جمهوریت اشاره کرد که بطور غیابی به ۵ سال زندان محکوم شده است. اردوغان خواستار بازگرداندن وی از سوی آلمان شد و گفت که دوندار بخاطر جاسوسی محکوم شده است و او را جاسوس کشورهای خارجی نامید.

مرکل اشاره کرد که اردوغان نمی خواست در کنفرانس مطبوعاتی شرکت کند اگر دوندار در سالن حاضر باشد.

آنگلا مرکل همچنین در این کنفرانس مطبوعاتی گفت که با اردوغان توافق کرده است تا ملاقاتی بین رهبران آلمان، ترکیه، روسیه و فرانسه برای بررسی بحران ادلب سوریه برگزار شود.

به نظر می رسد که این ملاقات در ماه اکتبر برگزار شود.

وی همچنین درباره نگرانی اردوغان درباره جنبش گولن گفت: «ما شواهد ارائه شده از سوی ترکیه را درباره جنبس گولن جدی خواهیم گرفت اما به جزئیات بیشتری در این زمینه نیاز داریم.» وی همچنین افزود که فکر نمی کند «حامیان گولن در آلمان باشند.»

در حین صحبت های دو طرف، مردی که با صدای بلند به اردوغان اعتراض می‌کرد از سوی نیروهای امنیتی به بیرون از جلسه هدایت شد.

این نخستین سفر آقای اردوغان به آلمان در کسوت رئیس جمهوری ترکیه است.

آنگلا مرکل پیش از دیدار با رئیس جمهوری ترکیه گفته بود که برلین خواهان همکاری اقتصادی با ترکیه است اما گفتگو درباره مسائل حساسی چون حقوق بشر و شرایط زندانیان بویژه زندانیان آلمانی در ترکیه نیز از مسائل مورد بحث خواهد بود.

پس از کودتای نافرجام ترکیه، آنکارا ده‌ها هزار نفر را به اتهام مشارکت در کودتا دستگیر کرده است. برلین در چندین نوبت در ارتباط با عدم رعایت حقوق این افراد اعلام نگرانی کرده است.

تحول دیگر در ارتباط با سفر رئیس جمهوی ترکیه به آلمان، انتشار مقاله‌ای از اردوغان در روزنامه فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ آلمان بود که رئیس جمهوری ترکیه در آن به مقامات آلمان درباره فعالیت جنبش فتح‌الله گولن هشدار داده و خواهان شناسایی این گروه از سوی آلمان بعنوان مسئول کودتای ترکیه شده بود.

آگهی

ترکیه، گولن را متهم کرده است که رهبری کودتای نافرجام تابستان ۲۰۱۶ را برعهده داشته است. آلمان در واکنش گفته است که به شواهد بیشتری برای ارتباط بین جنبش گولن و کودتای ترکیه نیاز است.

اردوغان همچنین در مقاله‌اش از ترکیه و آلمان بعنوان دو متحد نام برده است که باید مانع «سیاست‌های غیرمسئولانه» ایالات متحده آمریکا در به راه انداختن جنگ تجاری بی ملاحظه شوند.

روابط بین برلین و آنکارا در ماه‌های گذشته به سردی گرداییده بود و اردوغان سعی دارد در جریان سفر سه روزه اش به آلمان روابط دو کشور را بازسازی کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دردسر تازه رئيس جمهوری آلمان؛ افشای محتوای تلگراف اشتانمایر به روحانی

اردوغان: پس از برگزاری انتخابات در سوریه از آنجا خارج می‌شویم

اردوغان: ترکیه با وجود تحریم آمریکا واردات گاز از ایران را ادامه می‌دهد