اردوغان: ترکیه با وجود تحریم آمریکا واردات گاز از ایران را ادامه می‌دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اردوغان: ترکیه با وجود تحریم آمریکا واردات گاز از ایران را ادامه می‌دهد

رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه روز چهارشنبه در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفت کرد که این کشور با وجود تحریم‌های آمریکا واردات گاز طبیعی از ایران را ادامه خواهد داد.

آقای اردوغان همچنین تاکید کرد که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نمی‌تواند در قدرت بماند و حضور وی در قدرت تلاش برای دستیابی به صلح در سوریه را ناممکن می‌کند.

رئیس جمهوری ترکیه با بیان اینکه بانک مرکزی ترکیه مستقل است گفت: «افت ارزش لیر به تنش دیپلماتیک با واشنگتن ارتباطی ندارد و مشکلات اقتصادی ترکیه بزرگ‌نمایی شده است.»

وی همچنین خواستار آن شد که ایالات متحده فتح‌الله گولن، روحانی ترک‌تبار مقیم آمریکا را به ترکیه مسترد کند. آقای گولن، از سوی دولت ترکیه بارها به برنامه‌ریزی کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ در این کشور متهم شده است.

آقای اردوغان در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به پرسشی درباره سرنوشت کشیش آمریکایی گفت: «سرنوشت وی نه در دست سیاستمداران بلکه در اختیار دادگاه است.»

اندرو برونسون، مبلغ پروتستان اهل ایالات متحده بیش از ۲۳ ماه است که در ترکیه بازداشت شده و از دو ماه پیش در حصر خانگی به سر می‌برد. بازداشت وی موجب تیرگی روابط واشنگتن و آنکارا شده است. ترکیه او را به هواداری از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ متهم می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده پیش‌تر خواستار آزادی آقای برونسون شده بود و پس از امتناع ترکیه از پذیرش این درخواست تحریم‌هایی را علیه این کشور وضع کرد.