مرکل: آلمان به برجام پایبند اما نگران برنامه موشکی ایران است

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
مرکل: آلمان به برجام پایبند اما نگران برنامه موشکی ایران است
Copyright  رویترز

رئیس جمهوری روسیه که برای دیدار با صدر اعظم آلمان به برلین سفر کرده، روز شنبه پیش از آغاز گفتگوی دو جانبه در یک نشست مطبوعاتی مشترک با میزبان خود شرکت کرد.

ولادیمیر پوتین در این نشست مطبوعاتی ضمن تأکید بر پایبندی کشورش به توافق هسته‌ای با ایران گفت: «درباره برجام با خانم مرکل بحث خواهم کرد. حفظ برجام مهم است و پیمان عدم اشاعه را تقویت می‌کند.»

وی در مورد سوریه گفت: «باید برای روند صلح سوریه و فرستادن کمک‌های بشردوستانه کمک کرد. باید کمک کنیم تا آوارگان سوری به کشور خود بازگردند.»

صدر اعظم آلمان نیز در این نشست رسانه‌ای مشترک با یادآوری محورهای گفتگوی پیش روی خود با رئیس جمهوری روسیه گفت: «این دیدار فرصت کوتاهی است. با توجه به این که تنش‌های زیادی در جهان وجود دارد نیاز به راه‌حل‌هایی برای مشکلات داریم. روسیه عضو شورای امنیت است و جایگاه مهمی دارد.»

آنگلا مرکل در مورد ایران گفت: «آلمان به ‬توافق [هسته‌ای] پایبند است اما با نگرانی برنامه موشکی تهران و نفوذ این کشور در یمن را دنبال می‌کند.»

وی در مورد سوریه نیز گفت: «باید برای فاجعه انسانی در این کشور کاری بکنیم. اوضاع در این کشور از حالت عادی به دور است. امیدواریم بتوانیم گام‌های خوبی در این زمینه برداریم.»

رئیس جمهوری روسیه و صدراعظم آلمان همچنین از قصد خود برای گفتگو در مورد اوکراین و مسئله صدور گاز روسیه به اروپا گفتگو خواهد کرد.

در سه ماه گذشته این دومین بار است که سران دو کشور با یکدیگر ملاقات می‌کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید