Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جهش ۱۰ درصدی دلار در بازار تهران؛ رئیس کل بانک مرکزی: دولت مقصر است

جهش ۱۰ درصدی دلار در بازار تهران؛ رئیس کل بانک مرکزی: دولت مقصر است
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی جهش ۱۰ درصدی نرخ دلار طی هفته گذشته، رئیس کل بانک مرکزی ایران، تصمیم‌های دولت را عامل بروز نوسان در بازار ارز اعلام کرد.

آگهی

در پی جهش ۱۰ درصدی نرخ دلار طی هفته جاری، رئیس کل بانک مرکزی ایران، تصمیم‌های دولت را عامل بروز نوسان در بازار ارز اعلام کرد.

نرخ فروش دلار در جریان معاملات هفته کاری جاری بازار آزاد تهران بار دیگر و پس از چهار ماه از مرز ۱۳ هزار تومان عبور  و تا آستانه ۱۴ هزار تومان صعود کرد. در همین حال نرخ دلار در سامانه رسمی سنا نیز از روز شنبه گذشته از مرز ۱۲ هزار تومان فراتر رفت و به نزدیکی ۱۳ هزارتومان رسید.

در واکنش به این رخداد، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام خود مدعی شد که مصوبه دولت در خصوص آزادسازی تجارت مرزنشینان و ملوانان موجب افزایش تقاضای ارز شده است.

او ضمن این که خواستار اصلاح این مصوبه دولت شد، نگرانی‌های موجود در خصوص سرنوشت الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی، ‍پالرمو ‍را نیز از عوامل بی‌ثباتی بازار ارز ایران قلمداد کرد.

معاملات هفته جاری بازار آزاد ارز تهران با نرخ فروش ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومانی دلار آغاز شد. این نرخ در جریان معاملات ظهر روز پنجشنبه تا ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان بالا رفت ولی سپس به ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان کاهش یافت. بدین ترتیب نرخ فروش دلار آزاد طی هفته کاری جاری بیش از ۱۰ درصد افزایش یافت.

در این مدت نرخ دلار در سامانه سنا نیز از ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان تا ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان صعود کرد ولی طی معاملات روز پنجشنبه بار دیگر به ۱۲ هزار و ۹۷۰ تومان تنزل کرد.

نرخ هر دلار آمریکا بر پایه معاملات سامانه رسمی معاملات ارز توسط بانک ها و صرافی‌های مجاز که از سوی بانک مرکزی ایران نظارت می‌شود، از هفته اول آذرماه گذشته تا شنبه گذشته پائین‌تر از ۱۲ هزارتومان معامله می‌شد وحتی در تاریخ ۲۱ آذرماه دلار آمریکا نرخ کمینه ۹ هزار و ۷۱۰ تومانی را نیز تجربه کرده بود.

همچنین نرخ فروش دلار آزاد در آغاز بهمن ماه ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان بود که در انتهای این ماه به ۱۳ هزار و۴۰۰ تومان رسید.

نرخ دلار آزاد در هفته نخست مهرماه گذشته با ثبت رکوردی تاریخی از ۱۹ هزار تومان گذشت ولی هفتاد روز بعد تا سطح ۱۰ هزارتومان کاهش یافت.

بیشتر بخوانید:

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عقبگرد دلار به محدوده ۱۲ هزارتومان؛ کاهش قیمت هزارتومانی در ۱۶ روز

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»

تلاش جمهوری اسلامی برای تعیین جایگزین رئیسی؛ شور و شوق مردم برای بازی همستر از انتخابات بیشتر است