افزایش صادرات نفت ایران در ابتدای سال جدید میلای به رغم تحریم‌ها

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تحریم آمریکا و فروش نفتی ایران
تحریم آمریکا و فروش نفتی ایران   -   کپی رایت  رویترز

گزارش‌های تازه نشان می‌دهد میزان صادرات نفت خام ایران در ابتدای سال جاری میلادی بیشتر از آن‌چه برآورد می‌شد بوده است و دستکم میزان ثابت و پایداری را در ماه های ژانویه و فوریه حفظ کرده است.

بنا بر داده‌های مربوط به نقل و انتقالات نفتی صادرات ایران از طریق نفتکش‌ها در ماه فوریه حدود ۱.۲۵ میلیون بشکه در روز بوده است. در مقابل نقل و انتقالات نفتی صادرات ایران در ماه ژانویه رقمی در حدود میانگین مابین ۱.۱ و ۱.۳ میلیون بشکه بوده است.

یک منبع رصدگر نفتکش‌های ایران در این باره گفت: «تصور ما این است که افراد دارند از زمان باقیمانده تا اتمام مهلت معافیت استفاده می‌کنند و بیشتر نفت ایران را می‌خرند.»

پیش از این تصور می‌شد صادرات نفت ایران همچون ماه دسامبر زیر یک میلیون بشکه باقی بماند.

داده‌های یک منبع رصدگر دیگر که به رویت خبرگزاری رویترز رسیده نشان می‌دهد صادرات نفتی ایران در ماه فوریه در حدود ۱.۱ میلیون بشکه بوده است.

بیشتر بخوانید:

رویترز
وزیر نفت ایران پیشتر از عدم خریداری نفت ایران توسط پاره ای کشورها ولو با وجود معافیت های آمریکا انتقاد کرده بودرویترز

واشنگتن به ۸ کشور خریدار نفت ایران شامل کشورهای عمده چین، هند، ژاپن و کره جنوبی معافیت محدود داده است که این کشور‌ها نیز در ماه فوریه از ایران نفت خریداری کرده‌اند.

هرچند بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، پیشتر ضمن انتقاد از یونان و ایتالیا اعلام کرده بود که این دو کشور با وجود کسب معافیت از آمریکا برای خرید نفت ایران، نفت ایران را نمی‌خرند و تا کنون نیز هیچ توضیحی به تهران درباره این تصمیم خود نداده‌اند.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، ماه گذشته گفته بود با انقضای معافیت‌ها صادرات نفت ایران با شیب شدیدتری کاهش پیدا خواهد کرد.

صادرات نفت خام ایران در ماه آوریل و پیش از آن‌که دونالد ترامپ تصمیم خود را برای خروج از برجام و اعمال تحریم‌های تازه اعلام کند ۲.۵ میلیون بشکه در روز بود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید