ترامپ: تحریم نفتی علیه ایران تدریجی خواهد بود

ترامپ: تحریم نفتی علیه ایران تدریجی خواهد بود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «ما سخت‌ترین نظام تحریمی را علیه ایران اعمال کرده‌ایم اما در مورد تحریم‌های نفتی قصد داریم که آهسته و تدریجی عمل کنیم. ما نمی‌خواهیم قیمت نفت ناگهان در دنیا افزایش یابد.»

آگهی

همزمان با اعلام آغاز بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران در روز دوشنبه ۵ نوامبر (۱۴ آبان)، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد که به خاطر نگرانی از ایجاد شوک در بازارهای انرژی، تحریم‌های نفتی علیه ایران به صورت تدریجی اعمال خواهند شد.

دونالد ترامپ که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، با اشاره به نگرانی در مورد افزایش ناگهانی قیمت نفت گفت: «ما سخت‌ترین نظام تحریمی را علیه ایران اعمال کرده‌ایم اما در مورد تحریم‌های نفتی قصد داریم که آهسته و تدریجی عمل کنیم. ما نمی‌خواهیم قیمت نفت ناگهان در دنیا افزایش یابد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در نشستی مطبوعاتی با اشاره به جزئیات بازگشت تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرد که به خاطر همراهی در کاهش خرید نفت و گاز، هشت کشور از جمله چین، هند، ژاپن، یونان، ایتالیا، کره جنوبی، تایوان و ترکیه برای ادامه خرید نفت از ایران از تحریم معاف خواهند شد.

آقای ترامپ در مورد این معافیت‌ها گفت: «تحریم تدریجی نفت هیچ ارتباطی به ایران ندارد. من می‌توانستم صادرات نفت ایران را به صورت ناگهانی به صفر برسانم اما این عمل منجر به شوکی در بازار می‌شد. من نمی‌خواهم قیمت‌ها ناگهان افزایش یابد.»

مراکز تحقیقات علمی هسته‌ای ایران تحریم نمی‌شوند

در راستای اعلام جزئیات بیشتر درباره بازگشت تحریم‌ها وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد فعالیت‌های عملی و تحقیقاتی هسته‌ای (با کاربرد غیرنظامی) در تاسیسات هسته‌ای اراک، بوشهر و فردو شامل تحریم نمی‌شوند اما این مراکز «تحت دقیق‌ترین نظارت» قرار خواهند گرفت.

با این‌حال مقامات آمریکایی تاکید کردند سازمان انرژی اتمی ایران تحریم شده است.

تحریم سوئیفت و آمادگی ایران

سوئیفت، انجمن ارتباط مالی بین بانکی بین‌المللی همزمان با تحریم‌های آمریکا اعلام کرد که دسترسی شماری از بانک‌های ایرانی را به سامانه خود تعلیق کرده است.

از سوی دیگر، وزارت خزانه داری آمریکا نیز ۵۰ نهاد بانکی ایران را تحریم کرد.

در واکنش به این تحریم‌ها، بانک مرکزی اعلام کرد ایران اقدامات لازم برای ادامه معاملات مالی را در پیش گرفته است.

شبکه خبر از قول عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی گفت: « ما می‌دانستیم که تحریم‌ها در راه هستند و به همین جهت برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرده‌ایم. ما در حال بررسی جایگزین برای سامانه سوئیفت هستیم.»

بیشتر بخوانید: سوئیس در پی ایجاد «کانال مالی ویژه» برای صدور غذا و دارو به ایران

تحریم نفت‌کش سانچی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در واکنش به آخرین جزئیات تحریم‌ها آمریکا در حساب رسمی توئیتری خود نوشت: «در آخرین تلاش‌های جنگ روانی برای طولانی کردن لیست تحریم علیه ایران، آمریکا بانکی را که شش سال پیش بسته شده و یک کشتی که با پوشش گسترده تلویزیونی سال گذشته غرق شد را تحریم کرده است. این اقدام آمریکا به صورت ناخواسته ثابت می‌کند که این تحریم‌ها شهروندان عادی ایران را هدف قرار داده‌اند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش صادرات نفت ایران در ابتدای سال جدید میلای به رغم تحریم‌ها

بودجه ۹۸ ایران زیر فشار نفت ارزان؛ بلاتکلیفی کسری درآمد ۴۰ هزار میلیارد تومانی

آمریکا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و حوثی‌ها را تحریم کردند