هند دستگاه اطلاعاتی پاکستان را به نقش داشتن در انفجار کشمیر متهم کرد

سربازان ارتش هند در کشمیر
سربازان ارتش هند در کشمیر   -  Copyright  رویترز
نگارش از Euronews

هند دستگاه اطلاعاتی پاکستان را به نقش داشتن در انفجار کشمیر متهم کرد

یک فرمانده ارشد ارتش هند سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان (آی‌اس‌آی) را به ایفای نقش در انفجار مرگبار منطقه کشمیر متهم کرد.

پنجشنبه هفته گذشته حمله انتحاری با یک خودروی بمب‌گذاری شده در منطقه مورد مناقشه کشمیر، دست‌کم ۴۰ کشته بر جای گذاشت. قربانیان این حمله همگی از اعضای یکی از یگان‌های شبه‌نظامی مورد حمایت هند بودند. جیش محمد، گروه اسلام‌گرای مستقر در پاکستان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

دولت عمران خان این حمله انتحاری را محکوم و ایفای نقش پاکستان در آن را به شدت رد می‌کند.

به گزارش رویترز، ژنرال کی.جی.‌اس دهیلون روز سه‌شنبه گفت: «فرماندهان این حمله شناسایی و ردگیری شده اند. آن‌ها از طرف مرز پاکستان [منطقه کشمیر] عملیات را هماهنگ کرده اند؛ منطقه‌ای که از سوی سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان و جیش محمد کنترل می‌شود.»

با بالا گرفتن تنش لفظی میان هند و پاکستان، اسلام آباد روز دوشنبه خواستار ورود سازمان ملل متحد به این مناقشه شد. شاه محمد قریشی، وزیر خارجه پاکستان با ارسال نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نسبت به استفاده احتمالی هند از نیروی نظامی علیه کشورش هشدار داد.

رویترز
نارندرا مودی، نخست وزیر هند وعده داده است پاسخ سنگینی به عاملان این حمله خواهد دادرویترز

بیشتر بخوانید:

هند و پاکستان از دهه‌ها پیش بر سر اعمال حاکمیت بر منطقه جامو و کشمیر اختلاف دارند. پاکستان می‌گوید از جنبش جدایی طلب مسلمانان این منطقه حمایت اخلاقی و دیپلماتیک می‌کند اما هند، اسلام‌آباد را به تسلیح شورشیان اسلام‌گرای مستقر در جامو و کشمیر متهم می‌کند.

کشور پاکستان در سال ۱۹۴۷ و همزمان با استقلال هند از بریتانیا و به دلیل تفاوت مذهبی متولد شد. جامو و کشمیر، تنها منطقه با جمعیت عمدتا مسلمان هند است.

مطالب مرتبط