هنرمند نابینای مکزیکی از خاک رس مجسمه می‌سازد

هنرمند نابینای مکزیکی از خاک رس مجسمه می‌سازد
Copyright CCTV
Copyright CCTV
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خوزه گارسیا آنتونیو، مجسمه‌ساز مکزیکی با هنر ساخت مجسمه‌هایی از خاک رس توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

آگهی

خوزه گارسیا آنتونیو، مجسمه‌ساز مکزیکی با هنر ساخت مجسمه‌هایی از خاک رس توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. او درحالیکه زندگی‌اش را صرف هنر کرده بود در ۵۵ سالگی و در اثر ابتلا به آب سیاه چشم بینایی خود را از دست داد.

آب‌سیاه (glaucoma) اصطلاحی برای توصیف گروهی از اختلالات چشمی است که به علت‌های متفاوتی بروز می‌کند اما اثری بالینی و مشترک روی چشم و عصب بینایی داشته و وابسته به فشار داخل چشمی است.

او می‌گوید: «بینایی من کاملا از دست رفت اما نه امیدم را از دست ندادم و نه غمگین و تلخ شدم. به زندگی‌ام نگاهی انداختم و گفتم وضعیت همین است. فهمیدم که حس شنوایی‌و لامسه‌ام به مراتب قوی‌تر شده و دوباره کارم را شروع کردم. حالا حس می‌کنم می‌توانم ببینم اما این بار با حسم. من از دستانم برای خلق فرم‌ها طوری استفاده می‌کنم که گویی آنها چشمانم شده‌اند.»

سانتارینا مندوزا همسر خوزه می‌گوید: «به او افتخار می‌کنم چرا که هیچوقت غمگین نیست. تازه به من هم گفته که گریه نکن، من سرپرست خانواده‌ام و کار می‌کنم.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هنری وامدار زنان بومی منطقه

مجسمه‌ساز مکزیکی با تداوم کارهایش با وجود نابینا شدن در حوزه کارهای سرامیکی و هنر مجسمه‌سازی بسیاری را متحیر کرده است. خوزه موجوداتی افسانه‌ای از خاک رس در قالب مجسمه می‌سازد با الهام آنچه از دوره کودکی‌اش در روستا به خاطر می‌آورد و هنری که از زنان بومی منطقه آموخته است.

مجسمه‌های سرامیکی خوزه گارسیا آنتونیو در محافل هنری سراسر جهان شناخته شده است. اریک چاوز مدیر هنری او است و تلاش می‌کند آثار او را بهتر بشاساند.

ماسترو خوزه گارسیا می‌گوید: « او تمثال هنر فولکلور ایالت اوآخاکا [یکی از سی و یک ایالت مکزیک] است. جزییاتی که او در آثارش به کار می‌بندد برای ما خیره‌کننده است. به کارگیری این سطح جزییات موجب شده تا کار او به رسمیت شناخته شود و اختصاص فضا و نمایشگاه برای او را به دنبال داشته است.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دوچرخه‌ساز سنگالی از دوچرخه‌های قراضه اثر هنری می‌سازد

مجسمه گاندیِ «نژادپرست» از دانشگاه غنا پایین کشیده شد

خطر نابینایی با عفونت از طریق لنزهای تماسی چشمی