Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خطر نابینایی با عفونت از طریق لنزهای تماسی چشمی

خطر نابینایی با عفونت از طریق لنزهای تماسی چشمی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به طور میانگین میزان ابتلا به آکانتامیبا کراتایتیس ۲.۵ نفر به ازای هر صدهزارنفر است. گرچه تعداد مبتلایان به این عفونت در مقیاس جمعیت اندک است، اما آسیب وارد شده به بیماران معمولا عمیق است و در بیش از ۲۵ درصد موارد ممکن است سبب نابینایی کامل آنها شود.

آگهی

افرادی که از لنزهای تماسی چشمی (contact lens) استفاده می‌کنند در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی در معرض عفونت چشمی خاصی قرار می‌گیرند که می‌تواند سبب نابینایی آنان شود.

طبق یافته‌های منتشر شده در مجله چشم‌پزشکی بریتانیا (British Journal of Ophthalmology)، استفاده‌کنندگان از لنزهای تماسی می‌توانند در معرض آلودگی با نوعی عفونت چشمی موسوم به آکانتامیبا کراتایتیس (Acanthamoeba keratitis) قرار گیرند که مشکلات جدی چشمی و نابینایی را به دنبال دارد.

لنز تماسی یک عدسی نازک پلاستیکی است که روی قرنیه چشم قرار می‌گیرد. لنز تماسی برای مقاصدی چون مسائل پزشکی (مانند درمان عیوب انکساری چشم)، زیبایی (تغییر رنگ عنبیه چشم) و یا ایجاد جلوه‌های ویژه در فیلم‌ها و جشن‌ها به کار گرفته می‌شوند.

به گفته پزشکان نشستن دست‌ها پیش از گذاشتن و درآوردن لنزهای چشمی، مالیدن دست آلوده به چشم‌ها و شنا کردن با لنز در استخرهای عمومی از عواملی هستند که افراد را در معرض ابتلا به این عفونت قرار می‌دهند. همچنین محققان بر این باوردند که ضدعفونی کردن لنزها با مایع لنز حاوی مواد ضدعفونی‌کننده می‌تواند به طور چشمگیری از خطر ابتلا به این عفونت و سایر عفونت‌های چشمی بکاهد.

به طور میانگین میزان ابتلا به آکانتامیبا کراتایتیس ۲.۵ نفر به ازای هر یکصدهزارنفر است. گرچه تعداد مبتلایان به این عفونت در مقیاس جمعیت اندک است، اما آسیب وارد شده به بیماران معمولا جدی است و در بیش از ۲۵ درصد موارد ممکن است سبب نابینایی کامل آنها شود.

با این وجود مطالعات جدید نشان می‌دهد که تعداد مبتلایان در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته و از ۲۰۱۱ تاکنون حدود ۳۵ تا ۶۵ درصد به تعداد مبتلایان افزوده شده است.

لنزهای تماسی در دهه ۶۰ میلادی به بازار عرضه شدند و استفاده از آنها در سال‌های اخیر در میان مردم بخصوص نوجوانان و جوانان مرسوم و محبوب شده‌ است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هنرمند نابینای مکزیکی از خاک رس مجسمه می‌سازد

بینایی خود را قرض بدهید

چرا غیر سیگاری‌ها در برابر درمان نوعی از سرطان ریه مقاومت نشان می‌دهند؟