چابهار؛ تلاش‌ برای جذب سرمایه‌گذاران در سایۀ معافیت از تحریم‌های آمریکا

چابهار؛ تلاش‌ برای جذب سرمایه‌گذاران در سایۀ معافیت از تحریم‌های آمریکا
Copyright ایرنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

عبدالرحیم کردی: توافقنامۀ چابهار بین ایران و هند و افغانستان، زمینۀ خوبی برای حضور آن دسته سرمایه‌گذاران افغان، هندی، چینی و همینطور برای سرمایه‌گذاران اروپایی است که قصد حضور در بازارهای منطقه را دارند.

عبدالرحيم كردی، مدير عامل منطقه آزاد چابهار از برگزاری قریب‌الوقوع نمايشگاه بين‌المللی فرصتهای سرمايه‌گذاری خارجی با حضور ۱۰۰ شركت از ۳۵ كشور جهان در چابهار خبر داد. این نمایشگاه از ۷ اسفند (مصادف با روز چابهار) در این منطقۀ آزاد دایر خواهد بود. ماه گذشته نیز این منطقه میزبان سرمایه‌گذاران داخلی در «همایش فرصتهای سرمايه‎گذاری در چابهار» بود.

آگهی

آقای كردی در گفتگو با خبرنگار يورونيوز در حاشيۀ برگزاری هشتمين جشنوارۀ بين‌المللی مد و لباس فجر در چابهار، علت تمرکز بر افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در این منطقه را خارج بودن چابهار از محدودۀ تحريم‌های جديد آمريكا عنوان کرد.

او با اشاره به استقبال و توجه ويژۀ سرمايه‌گذاران داخلی و خارجی به اين منطقه گفت: «در سه سال گذشته بيش از ۳۰۰ شركت خارجی از ۱۵ كشور جهان در چابهار به ثبت رسيده كه ۱۴۰ شركت توليدی هستند.»

عبدالرحيم كردی حضور سرمایه‌گذاران كشورهای آسيای ميانه، افغانستان، چين، هند و ايتاليا را در این منطقه، چشمگير عنوان كرد و با اشاره به قرارداد هند برای ساخت و بهره برداری ۱۰ ساله از فاز يك بندر شهيد بهشتی چابهار، اين قرارداد را يكی از بهترين انواع قرارداد ناميد.

آقای كردی گفت: «توافقنامۀ چابهار بین ایران و هند و افغانستان، زمینۀ خوبی برای حضور آن دسته سرمایه‌گذاران افغان، سرمایه‌گذاران هند، سرمایه‌گذاران چین و همینطور برای سرمایه‌گذاران اروپایی است که قصد حضور در بازارهای منطقه را دارند... دربارۀ قرارداد هند [در فاز یک بندر شهید بهشتی] نیز، شرکت هندی به مدت ۱۰ سال با تجهیزاتی که در منطقه مستقر می‌کند، بهره برداری از این بندر را به عهده خواهد داشت و بعد از ۱۰ سال مالکیت آن به سازمان بنادر و دریانوردی ایران منتقل خواهد شد و ادارۀ آن هم در اختیار خود ما خواهد بود.»

مدير عامل منطقه آزاد چابهار همچنین اعلام کرد که امكان مذاكره و مشارکت برای تمام كشورها در فازهای بعدی بندر چابهار وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش ایران برای خرید مواد غذایی از بازارهای بین‌المللی تحت فشار تحریم‌های آمریکا

آمریکا: درخواست امیرعبداللهیان برای سفر به واشنگتن را رد کردیم

وزیر خارجه ایران: همواره پیام‌های مثبتی از آمریکا دریافت می‌کنیم