موگرینی: برجام ضامن موثر تامین صلح است

موگرینی: برجام ضامن موثر تامین صلح است
Copyright عکس رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«معتقدم اگر تلاش‌های اتحادیه اروپا و کشورهای عضو از جمله فرانسه و آلمان و بریتانیا نبود این توافق مدت‌ها پیش مرده بود. این توافق برای حفظ امنیت بسیار اساسی و حیاتی است.»

آگهی

در حالیکه مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در اجلاس صلح خاورمیانه در لهستان از اروپایی‌ها درباره روابط شان با ایران انتقاد کرده بود و از اروپا خواست تا سیاست‌های آمریکا در برابر ایران را دنبال کند، فدریگا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مونیخ اعلام کرد: «قاره اروپا به تعهدش درباره توافق با ایران سخت‌گیرانه متعهد است و ۲۸ کشور عضو به توافق هسته‌ای به چشم یک ضمانت موثر در رسیدن به صلح می‌نگرند.»

او همچنین افزود: «فشار علیه برجام در سال گذشته بسیار بسیار بالا بوده و معتقدم اگر تلاش‌های اتحادیه اروپا و کشورهای عضو از جمله فرانسه و آلمان و بریتانیا نبود این توافق مدت‌ها پیش مرده بود. این توافق برای حفظ امنیت بسیار اساسی و حیاتی است.»

دیدار جداگانه موگرینی با ظریف و پمپئو

موگرینی در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. جزییاتی درباره محورهای این دیدار مخابره نشده است. موگرینی همچنین امروز با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در بروکسل دیدار کرد.

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا به این دیدار واکنش نشان داد و در حساب رسمی تویترش چنین نوشت: «خانم موگرینی که حاضر نشد در نشست ورشو شرکت کند و لذا مایک پمپئو را ملاقات نکرد، حالا بعنوان رئیس دستگاه سیاست خارجی اروپا، پمپئو را مجبور کرد که در اوج اختلافات آمریکا و اروپا یک روز بعد از نشست ورشو برای ملاقات با وی به بروکسل برود. !Bravo»

بیشتر بخوانید:

موگرینی: حالا نوبت ماست که بپرسیم شماره تلفن آمریکا کدام است

کارشناس سیاسی به یورونیوز: موگرینی با طرح دورزدن تحریم‌ها به توهمی بی‌پایه دامن می‌زند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگوی اتحادیه اروپا ارائه بسته حمایتی به ایران را تکذیب کرد

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با فدریکا موگرینی

ایران برای پیگیری مذاکرات هسته‌ای و بازگشت به برجام اعلام آمادگی کرد