گفتگوی اختصاصی یورونیوز با فدریکا موگرینی

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با فدریکا موگرینی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به پرسشهای یورونیوز درباره توافق هسته ای ایران، بحران مهاجرت و رابطه اروپا با روسیه و آمریکا پاسخ می دهد

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز می گوید که توافق هسته ای با تهران خوب عمل می کند. بحران پناهجویان در دریای مدیترانه، روابط اتحادیه اروپا با مسکو و واشنگتن از دیگر محورهای این گفتگو است که در حاشیه سومین دوره «گفتگوهای مدیترانه ای» در رم با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام شده است.

سومین دوره «گفتگوهای مدیترانه ای» از ۳۰ نوامبر تا سوم دسامبر سال ۲۰۱۷ در رم برگزار شد. چهار محور این کنفرانس عبارتند از : رفاه مشترک، امنیت مشترک، مهاجرت و رسانه، فرهنگ و جامعه. سران کشورها و سازمانهای بین المللی با هدف تقویت و تسریع همکاری بین دو سوی دریای مدیترانه در این نشست سه روزه شرکت می کنند.

گاردنیا ترتزینی، خبرنگار یورونیوز در حاشیه این کنفرانس گفتگویی با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام داده است. موضوعات اصلی این گفتگو توافق هسته ای ایران، بحران پناهجویان در دریای مدیترانه، بویژه در لیبی و روابط اتحادیه اروپا با مسکو و واشنگتن هستند.

بحران مهاجرت؛ آیا می توان در شرایط بحرانی و دشوار کنونی نگاه مثبت داشت؟

یورنیوز: فدریکا موگرینی شما را در حاشیه «گفتگوهای مدیترانه ای» ملاقات می کنیم. عنوان این گفتگوها امسال «تعریف استراتژی مثبت برای مدیترانه» است. موضوعات محوری کنفرانس هم مهاجرت و امنیت است. به نظرتان امکان دارد در شرایط بحرانی و سخت کنونی، دید مثبتی داشت؟

فدریکا موگرینی: «بله کاملا. پدیده مهاجرت از اهمیت زیادی برخوردار است و کشورهای اروپایی و حتی خارج از اروپا را متوجه این موضوع کرده است که با تغییرات عمیقی روبرو هستیم، و نشان داده است که برای مواجهه با این تغییر، ادبیات کسانی که می خواهند جلوی ورود موج مهاجران را بگیرند به کارمان نمی آید. ممانعت از جاری شدن سیل پناهجویان از آفریقا به اروپا، مثل خیلی جاهای دیگر در دنیا، غیرممکن است. با پدیده پیچیده ای روبرو هستیم و نیاز داریم رویکردمان را تغییر بدهیم. ما فقط تلاشهایمان را روی کنترل مرزها متمرکز نمی کنیم و تظاهر نمی کنیم که این مشکل فقط با تنظیم سیاستهای داخلی یا به وسیله پلیس حل می شود، بلکه تلاش می کنیم با تشریک مساعی بین اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا و کشورهای مبدا پناهجویان، با تمام پیچیدگیهای پیش رویمان مقابله کنیم. این به چه معناست؟ قبل از هر چیز، نجات زندگی افراد در دریای مدیترانه و در لیبی، نجات جان کسانی است که اغلب زنان و کودکان ناامید هستند و ترجیح داده اند که به جای ماندن در کشور خودشان زندگی شان را به خطر بیندازند. دومین نکته مربوط به حمایت از مقامات لیبی در یک بافت سیاسی بسیار پیچیده است تا بتوانیم مرزها را کنترل کنیم و مراکز بازداشت را ببیندیم. از سازمان بین المللی مهاجرت و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد نیز برای کمک به مهاجران در داخل لیبی پشتیبانی کنیم.»

بیشتر بخوانید:پناهجویان در بازار برده در لیبی فروخته می شوند

African Union-European Union summit – Joint statement on the migrant situation in Libya .African and European leaders, gathered in Abidjan for the 5th AU/EU Summit,discussed the media reports on inhuman treatment of African migrants and refugees by criminal groups. pic.twitter.com/HbxIG6JkRj

— Política • Defensa (@articulo_30) December 1, 2017

خانم موگرینی می افزاید: «سومین نکته مربوط به کنترل مرزهای جنوبی لیبی است. زیرا تا وقتی که جلوی قاچاق انسان را از کشورهای ساحل آفریقا، در کویر، در نیجر، در مالی و در چاد نگیریم، وضعیت در لیبی همچنان بی ثبات خواهد ماند. به همین دلیل هم در نیجر با ارائه گزینه اقتصادی برای جوانان وارد عمل شدیم. اگر این کار را نمی کردیم تنها فعالیت اقتصادی منطقه قاچاق انسان می ماند. با همکاری سازمان ملل متحد در نشست مشترک سران اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا#، یک برنامه عمل برای هماهنگی اقدامات ایجاد کردیم. در نتیجه از این به بعد، یک ابزار جدید کار داریم که طبق آن اتحادیه اروپا اقداماتش را تقویت خواهد کرد؛ سازمان ملل متحد ترتیب ارائه کمکهای بشردوستانه را خواهد داد و اتحادیه آفریقا هم برای شناسایی و خارج کردن مهاجران از مراکز بازداشت غیرانسانی وارد عمل خواهد شد.»

بیشتر بخوانید:به بردگی کشاندن پناهجویان در لیبی؛ چه کسی مسئول است؟

The EU and the _AfricanUnion</a> join forces against slave trade <a href="https://t.co/RmqihxmeAh">https://t.co/RmqihxmeAh</a> via <a href="https://twitter.com/EURACTIV?ref_src=twsrc%5Etfw">EURACTIV#DevReads

— EuropeAid (@europeaid) December 2, 2017

بیشتر بخوانید:لیبی؛ بازاری برای مهاجران آفریقایی که به بردگی کشیده می شوند

«اروپا برای نجات ۱۴ هزار نفر از مهاجران هزینه کرده است»

یورونیوز: آیا هدف بازگشت به لیبی و رفتن به این مراکز بازداشت که در مناطق پر هرج و مرج، پر آشوب قرار دارند، واقعا عملی و انجام پذیر است؟ اگر هست چه زمانی؟

فدریکا موگرینی: «همین الان مشغول انجام آن هستیم. سازمان جهانی مهاجرت به تازگی خبر از دو پرواز چارتر داده است که از لیبی به مقصد دو کشور از کشورهای مبدا مهاجران انجام می شود. علاوه بر این، طی ماههای اخیر پروازهای متعددی هم با کمک و حمایت اتحادیه اروپا انجام شده است. تا امروز به ۱۴ هزار نفر از پناهجویان کمک شده است که به کشور خودشان بازگردند و از شرایط غیر قابل تحملی که با آنها مثل برده برخورد می شد، خلاص بشوند.»

یورونیوز: به نظرتان دورویی در کار نبوده است؟ آیا حتماً لازم است که تصاویر تلویزیونی پخش شود تا حرف از وضعیت برده وار مهاجران به میان بیاید و کسی بخواهد دست به اقدامی در اینباره بزند؟ این وضع یادآور آیلان پسربچه سوری است که جنازه اش در سواحل ترکیه پیدا شد. این تصویر افکار عمومی را در بهت فروبرد و واکنشهایی را برانگیخت که تا مدتها ادامه داشتند. اگر از مدتها قبل از این وضعیت مطلع بودید، چرا زودتر و قاطعانه تر دست به عمل نزدید؟

بیشتر بخوانید:آیا تصویر آیلان خردسال وجدان سیاستمداران را بیدار خواهد کرد؟

فدریکا موگرینی: «اولین باری که شنیدم با این آوارگان در سفرشان بین کویر لیبی و دریا مثل برده برخورد می شود، چهار- پنج سال پیش در جزیره لامبدوسا بود. این پدیده قبلا هم وجود داشته است. گاهی اوقات یک گزارش تلویزیونی چشمان ما را به روی خیلی چیزها باز می کند. اگر این گزارشها منجر به این شود که عده ای از تصمیم گیران که قبلا ضرورت و اضطرار دست به عمل زدن را احساس نمی کردند، متوجه موضوع بشوند، اتفاق خوبی است. دقیقا یک سال پیش، اتحادیه اروپا توافقی را برای حمایت از «سازمان بین المللی مهاجرت» در لیبی امضا کرد. ما از همه نهادها، از سازمان ملل متحد، از «سازمان بین المللی مهاجرت» و از «کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد» برای پناهجویان درخواست کرده ایم به لیبی بازگردند و اردوگاهها را پیدا کنند. از مقامات لیبی هم درخواست کرده ایم که به ما اجازه بدهند به این اردوگاهها دسترسی داشته باشیم. اروپا به تنهایی برای نجات ۱۴ هزار نفر هزینه کرده است.»

Today on my blog: Europe and #Africa, finally at work together https://t.co/bO5ugykoHqpic.twitter.com/qNeaf1iZz3

— Federica Mogherini (@FedericaMog) December 3, 2017

یورونیوز: در لیبی و در کشورهای منطقه ساحل در آفریقا سروکارتان با کسانی است که همیشه ضعیف نیستند. گاهی اوقات احساس می شود که اتحادیه اروپا شبیه یک دستگاه خودپرداز و سرمایه گذاری است و نباید انتظار نتایج ملموس داشت.

فدریکا موگرینی: «خوشحالم از اینکه شرکای آفریقایی اروپا برای کار عظیم نجات جان انسانها تمایل نشان داده اند چون به هر حال قربانیان این وضعیت آفریقایی هستند. به نظرم چشم انداز سیاسی و فرهنگی هر دو طرف دستخوش تغییر شده است. دیگر فکر نمی کنیم که مسئله مهاجرت جنوب و شمال را در مقابل هم قرار می دهد. مهمترین تصمیمی که در آبیجان گرفته شد منحصر به ایجاد یک گروه عملیاتی برای همکاری یا مقابل یکدیگر ایستادن نبود، مهمترین تصمیم، ایجاد یک طرح سرمایه گذاری خصوصی ۴۴ میلیارد یورویی با حمایت مالی اتحادیه اروپا، به منظور گسترش مشاغل در مناطق بی ثبات آفریقایی بود. این گونه می توان برای مشکل امنیت و مهاجرت در آفریقا راه حلی پیدا کرد.»

#Syria “Our role is to keep people alive, to guarantee that people have access to education, health assistance, food and water.” FedericaMog</a> at <a href="https://twitter.com/hashtag/Med17?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#Med17</a> <a href="https://t.co/GKq6BDLrev">pic.twitter.com/GKq6BDLrev</a></p>&mdash; EU External Action (eu_eeas) December 1, 2017

بیشتر بخوانید:لیبی؛ پناهجویانی که بین مرگ و زندگی دست و پا می زنند

توافق هسته ای ایران؛ اروپا تا کجا حاضر است از تهران در مقابل دولت ترامپ دفاع کند؟

یورونیوز: اتحادیه اروپا و خود شما به طور خاص معماران موفقیت دیپلماتیک در زمینه برنامه هسته ای ایران بوده اید. به نظر می رسد که ایران با اظهارات اخیرش قصد دارد توافق هسته ای را زیر سوال ببرد. شما تا کجا حاضرید از تهران در مقابل دولت ترامپ دفاع کنید؟

فدریکا موگرینی: «توافق هسته ای که با تهران امضا کردیم، خوب عمل می کند. این سندی است با بیش از یک هزار صفحه که در آن تهران تعهدات بسیار دقیقی را پذیرفته است، و تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی است. تا به حال ۹ بار آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران را به توافق تائید کرده است. شما توافقی را که بخوبی عمل می کند لغو نمی کنید. این مسئله برای امنیت اروپا و منطقه اولویت دارد. دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا اعلام کرده که استراتژی ایالات متحده امریکا در مقابل ایران مبنی بر شک و تردید نسبت به پایبندی این کشور به توافق هسته ای است. ما به دوستان آمریکایی مان یادآوری کرده ایم که این توافق متعلق به یک یا دو کشور نیست، بلکه یک قطعنامه سازمان ملل متحد است و ما انتظار داریم همه طرفها همچنان به طور کامل به آن احترام بگذارند.»

#IranDeal “Preserving the nuclear deal with Iran and its full implementation is a key security priority for Europe.” FedericaMog</a> at <a href="https://twitter.com/hashtag/Med17?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#Med17</a> <a href="https://t.co/BcmkaHBNIk">pic.twitter.com/BcmkaHBNIk</a></p>&mdash; EU External Action (eu_eeas) December 1, 2017

بیشتر بخوانید:«ترامپ با خروج از برجام، اروپا را در مقابل آمریکا قرار می دهد»

«حالا نوبت ماست که بپرسیم شماره تلفن آمریکا کدام است»

یورونیوز: چطور می توان با دولت کنونی آمریکا صحبت کرد در حالیکه گه گاه به دیپلماسی توئیت کردن متوسل می شود که به نظر ناپایدار و بی ثبات می آید و هر روز باعث شگفتی های غیر منتظره می شود؟

فدریکا موگرینی: «با دوستان آمریکایی مان زیاد صحبت می کنیم. این صحبت ها در همه سطوح انجام می شود و اروپا همیشه با یک صدا صحبت می کند. یاد طعنه هنری کیسینجر می افتم که گفته بود “شماره تلفن اروپا را به ما بدهید.” الان آمریکا شماره تلفن اروپا را دارد، اما حالا نوبت ماست که بپرسیم شماره تلفن آمریکا کدام است! به هر حال ما و ایالات متحده آمریکا صحبت های زیادی داریم و هنوز هم در باره خیلی از موضوعات مهم به خوبی همکاری می کنیم.»

«اروپا اولین کسی بود که تحریم های سازمان ملل علیه کره شمالی را اعمال کرد»

یورونیوز : موضعتان درباره کره شمالی چیست؟ تاکنون اروپا نسبت دیپلماسی محتاطانه ای داشته است.

فدریکا موگرینی: «کاملا برعکس ما اولین کسانی بودیم که تحریم های سازمان ملل علیه کره شمالی را اعمال کردیم. همچنین ما اولین نهادی بودیم که دست به ابتکارعمل برای اعمال فشار اقتصادی بر پیونگ یانگ زدیم، و با شرکای آمریکایی و شرکایمان در منطقه در این زمینه هماهنگ شدیم. ما در تمام مراحل با واشنگتن، سئول، توکیو، پکن و مسکو هماهنگی لازم را انجام می دهیم. اتحاد جامعه بین المللی و شورای امنیت سازمان ملل است که می تواند راهی برای مذاکره با کره شمالی باز کند و در این تلاش مشترک باید قابلیت پکن را در باز کردن کانال دیپلماتیکی در نظر گرفت که هم اکنون با پیونگ یانگ وجود ندارد. فشارهای اقتصادی و دیپلماتیکی اروپا به کره شمالی وارد می کند، در جهت دست یابی به یک راه حل صلح آمیز است.»

رابطه با روسیه؛ «زخمهای ناشی از درگیریهای شرق اوکراین باز است»

یورونیوز: درباره گفتگو با واشنگتن صحبت کردیم اما به نظر می رسد که گفتگو با مسکو به مراتب دشوارتر است.

فدریکا موگرینی: در واقع خیلی پیچیده است. و تا زمانیکه راه حلی برای درگیریهای شرق اوکراین پیدا نشود، این وضعیت ادامه خواهد یافت. ما همچنان الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی شناسیم. زخم های ناشی از درگیریهای شرق اوکراین و الحاق کریمه، باز است. اولویت ما تصمیم گیری برای حل بحران مینسک است.

با توجه به این مسائل ما با مسکو درباره خیلی از اولویتهای مشترکمان گفتگوی سازنده داریم. مثلا درباره بحران سوریه. موضع مسکو نسبت به سوریه با موضع اتحادیه اروپا متفاوت است. اما به نظرم هدف مشترکی داریم و آن هم پایان بخشیدن به درگیری ها پس از گذشت این همه سال است. می توانیم مسیر مشترکی با مسکو برای دستیابی به این اهداف پیدا کنیم. با روسیه درباره کره شمالی و اجرای توافق هسته ای ایران هم گفتگو می کنیم و از در این راستا همیشه همکاریهای خوبی باهم داشتیم. اروپا و روسیه در چارچوب گروه چهار خاورمیانه (متشکل از ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و سازمان ملل برای میانجی گری در روند صلح) برای حل درگیری های میان اسرائیل و فلسطین و همچنین درباره مسئله تروریسم و مهاجرت با هم کار می کنیم.

سیستم نظارتی اتحادیه اروپا برای ترویج فعال «اخبار درست»

یورونیوز: در مقام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آیا مدرکی از مداخله روسیه در امور داخلی کشوری خاص مثلا فرانسه و اسپانیا دارید؟

فدریکا موگرینی: اتحادیه اروپا سیستمی برای نظارت برقرار کرده است که واکنش و ترویج فعالانه «اطلاعات درست» هم در دستور کار آن قرار دارد. در باره «خبرهای جعلی» و کارزارهای تبلیغاتی برای انحراف نظر مردم و تلقین اطلاعات نادرست، زیاد صحبت می شود. ما نمی خواهیم با شیوه های قدیمی تبلیغاتی به جنگ این اطلاعات نادرست برویم بلکه می خواهیم با پیش گذاشتن اطلاعات درست و ترویج اخبار واقعی، اتحادیه اروپا را به همه بشناسانیم. اتحادیه اروپا هیچگاه پروژه ای علیه کسی نیست و فکر می کنم مسکو هم این پیام را به روشنی و وضوح دریافت کرده است.

*یورونیوز: پس هیچ مدرکی ندارید.*

فدریکا موگرینی: «ما انتظار داریم که تمام کشورهای جهان، دور و نزدیک، چه کشورهایی که با آنها روابط دوستی قوی داریم، چه کشورهایی که رابطه دوستی کمتری با آنها داریم، به مسیر دموکراتیک در کشورهای اروپا و از جمله به روند انتخاباتی احترام بگذارند.» ### «به نفع اتحادیه اروپاست که منطقه بالکان را وارد خانواده اروپا کند»

یورونیوز: قصد دارم در پایان این گفتگو درباره بالکان حرف بزنم. این منطقه برای بسیاری از موضوعاتی که درباره شان بحث کردیم، از موقعیت استراتژیک برخوردار است. از نظر مهاجرت این منطقه دروازه اروپاست، از نظر امنیت، بعنوان مثال می دانیم که در بوسنی تعداد زیادی جنگجویان خارجی هستند. این منطقه مرزهای شرقی اروپا را می سازد. شما اخیرا گفته اید که می خواهید قبل از پایان دوره تان در مقام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قصد دارید به نتایج سریع دست بیابید.

فدریکا موگرینی: «ما اغلب وقتی درباره چشم انداز اروپا نسبت به بالکان صحبت می کنیم، یادمان می رود که این منطقه در دل اروپا جای گرفته است. از نظر امنیت و ورود مهاجران، از نظر توسعه اقتصادی یا زیرساختها، به نفع اتحادیه اروپاست که منطقه بالکان را وارد خانواده اروپا و آن را حفظ کند. من حرفی زدم که برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خیلی از آن استقبال نکردند. گفتم به نظرم در آینده اتحادیه اروپا بیشتر از ۲۷ عضو خواهد داشت.»

یورونیوز: و این را برغم افکار عمومی در اروپا گفتید؟ چون نسبت بزرگتر کردن اتحادیه اروپا شک و تردید وجود دارد.

فدریکا موگرینی: «اما برای امنیت و ثبات اقتصادی نیاز داریم که غرب بالکان به خانواده اروپا بپیوندد، همینطور به شور و اشتیاق جوانان مردم بالکان نیاز داریم. البته لازم است که اصلاحاتی انجام شود و تغییرات بنیادی در نهادها و جامعه کشورهای این منطقه به وجود بیاید. رهبران و مردم این منطقه برای این تحولات آماده هستند. وقتی شاهد چنین انرژی و چنین تمایلی برای پیوستن به پروژه سیاسی اروپا هستیم، نمی توانیم درها را ببندیم. وقتی می گویم که در پایان دوره ما در دو سال دیگر می توانیم به پیشرفت هایی بازگشت ناپذیر در مورد هر یک از شش کشور شریک خود در بالکان دست یافته باشیم، کاملا جدی هستم و به این حرف واقعاً اعتقاد دارم.»

Mogherini: #Europe will not be united without Western Balkans! https://t.co/uFDOA8yaIGpic.twitter.com/13pCL35CZu

— Balkanspost (@balkanspost) October 3, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موگرینی: برجام ضامن موثر تامین صلح است

موگرینی: حالا نوبت ماست که بپرسیم شماره تلفن آمریکا کدام است

جوزپ بورل: ویرانی‌های شهرهای غزه بیشتر از ویرانی‌های شهرهای آلمان در جنگ جهانی دوم است