Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

موگرینی: حالا نوبت ماست که بپرسیم شماره تلفن آمریکا کدام است

موگرینی: حالا نوبت ماست که بپرسیم شماره تلفن آمریکا کدام است
Copyright 
نگارش از مریم طوسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فدریکا موگرینی: یاد طعنه هنری کیسینجر می افتم که گفته بود "شماره تلفن اروپا را به ما بدهید." الان آمریکا شماره تلفن اروپا را دارد، اما حالا نوبت ماست که بپرسیم شماره تلفن آمریکا کدام است؟

آگهی

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با یورونیوز، بر لزوم پایبندی همه طرف ها به برجام تاکید کرد. وی با اشاره به موضع دونالد ترامپ درباره برجام، توافق هسته ای ایران را قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد خواند و گفت: « دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا اعلام کرده که استراتژی ایالات متحده امریکا در مقابل ایران مبنی بر شک و تردید نسبت به پایبندی این کشور به توافق هسته ای است. ما به دوستان آمریکایی مان یادآوری کرده ایم که این توافق متعلق به یک یا دو کشور نیست.»

رابطه اتحادیه اروپا و ایالات متحده

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوال خبرنگار یورونیوز درباره رابطه اتحادیه اروپا و دولت ایالات متحده با اشاره به کنایه هنری کسینجر در مورد راه ارتباط برقرار کردن با اروپا در نبود سیاست خارجی واحد در این قاره گفت: «با دوستان آمریکایی مان زیاد صحبت می کنیم. این صحبت ها در همه سطوح انجام می شود و اروپا همیشه با یک صدا صحبت می کند. یاد طعنه هنری کیسینجر می افتم که گفته بود "شماره تلفن اروپا را به ما بدهید." الان آمریکا شماره تلفن اروپا را دارد، اما حالا نوبت ماست که بپرسیم شماره تلفن آمریکا کدام است.»

بحران کره شمالی و راه حل مذاکره

فدریکا موگرینی در موضوع بحران کره شمالی در واکنش به محتاطانه خواندن دیپلماسی اروپا نسبت به این کشور، اروپا را پیشقدم در اعمال تحریم‌های سازمان ملل متحد بر علیه پیونگ یانگ خواند و راه حل بحران کره شمالی را باز کردن کانال مذاکره توسط سازمان ملل و با استفاده از کشورهای دارای نفوذ بر کره شمالی مانند چین** **دانست.

دخالت روسیه در انتخابات‌های کشورهای اروپایی

خانم موگرینی در بخش دیگری از مصاحبه درباره دخالت روسیه در انتخابات کشورهایی نظیر فرانسه و اسپانیا از طریق انتشار اطلاعات نادرست بر روی شبکه‌های اجتماعی، از برقراری سیستم نظارتی اروپا در جهت ترویج اطلاعات صحیح خبر داد و گفت: «ما نمی خواهیم با شیوه‌های قدیمی تبلیغاتی به جنگ این اطلاعات نادرست برویم بلکه می خواهیم با پیش گذاشتن اطلاعات درست و ترویج اخبار واقعی، اتحادیه اروپا را به همه بشناسانیم. اتحادیه اروپا هیچگاه پروژه ای علیه کسی نیست و فکر می کنم مسکو هم این پیام را به روشنی و وضوح دریافت کرده است.»

بالکان و چشم انداز اروپا

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره چشم انداز اتحادیه اروپا درباره بالکان و اهمیت آن در موضوع مهاجرت، اضافه شدن بالکان به اتحادیه اروپا را به نفع این اتحادیه خواند و گفت: «از نظر امنیت و ورود مهاجران، از نظر توسعه اقتصادی یا زیرساختها، به نفع اتحادیه اروپاست که منطقه بالکان را وارد خانواده اروپا و آن را حفظ کند. من حرفی زدم که برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خیلی از آن استقبال نکردند. گفتم به نظرم در آینده اتحادیه اروپا بیشتر از ۲۷ عضو خواهد داشت.»

فروش مهاجران بعنوان برده در لیبی

خانم موگرینی همچنین با اشاره به ورود موج مهاجران به اروپا و گزارشهای منتشر شده از وضعیت مهاجران و پناهجویان در لیبی، درباره قاچاق انسان گفت: «وقتی که جلوی قاچاق انسان را از کشورهای ساحل آفریقا، در کویر، در نیجر، در مالی و در چاد نگیریم، وضعیت در لیبی همچنان بی ثبات خواهد ماند. به همین دلیل هم در نیجر با ارائه گزینه اقتصادی برای جوانان وارد عمل شدیم. اگر این کار را نمی کردیم تنها فعالیت اقتصادی منطقه قاچاق انسان می ماند.» وی افزود: «یک ابزار جدید کار داریم که طبق آن اتحادیه اروپا اقداماتش را تقویت خواهد کرد؛ سازمان ملل متحد ترتیب ارائه کمکهای بشردوستانه و ارسال گروههای دواطلبان را خواهد داد، و اتحادیه آفریقا هم برای شناسایی و خارج کردن مهاجران از مراکز بازداشت غیرانسانی وارد عمل خواهد شد.»

وی درباره فروش مهاجران بعنوان برده در لیبی گفت که این پدیده قبلا در جزیره لامبدوسا وجود داشته است اما اکنون «یک گزارش تلویزیونی چشمان ما را به روی خیلی چیزها باز می کند. اگر این گزارشها منجر به این شود که عده ای از تصمیم گیران که قبلا اضطرار دست زدن به اقدام را احساس نمی کردند دست به عمل بزنند، اتفاق خوبی است.»

**مشروح مصاحبه فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با یورونیوز را می توانید در برنامه گفتگوی جهانی در وبسایت یورونیوز فارسی مشاهده کنید. **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با فدریکا موگرینی

نظر ترامپ و رئیس جمهور چین در باره بحران کره شمالی

نامه سه قدرت اروپایی به شورای امنیت و ابراز نگرانی شدید آمریکا از فعالیت هسته‌ای ایران