Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سخنگوی اتحادیه اروپا ارائه بسته حمایتی به ایران را تکذیب کرد

سخنگوی اتحادیه اروپا ارائه بسته حمایتی به ایران را تکذیب کرد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اتحادیه اروپا از زمان اعلام خروج ایالات متحده آمریکا از برجام در تلاش است تا توافق هسته‌ای به دست آمده با ایران را حفظ کند و خانم موگرینی تاکنون به کرات حمایت اروپا از این توافق را اعلام کرده، اما وی در حاشیه نشست سران اروپا در بروکسل سخنی در این زمینه نگفته است.»

آگهی

سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا خبر مربوط به اظهارات موگرینی در مورد تصویب بسته حمایتی و ارائه آن به ایران را تکذیب کرد.

برخی رسانه‌های ایران روز شنبه ۹ تیر ماه نوشته بودند که فدریکا موگرینی، کمیسر روابط خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه نشست دو روزه سران اتحادیه اروپا در بروکسل از تهیه و تصویب بسته حمایتی در چهارچوب توافق هسته‌ای با ایران خبر داده است.

مایا کوتسیانچیچ در گفتگوی تلفنی با مسعود سالاری، خبرنگار یورونیوز گفت: «خانم موگرینی در روزهای اخیر هیچ گونه اظهار نظری در مورد برجام نکرده است.»

رسانه‌های ایرانی همچنین از قول خانم موگرینی نوشته بودند بسته حمایتی اروپا که به تصویب تمام ۲۸ عضو اتحادیه رسیده، قرار است ظرف دو روز آینده به مقام‌های رسمی ایران تسلیم شود.

خانم کوتسیانچیچ تصویب چنین طرحی را نیز تکذیب کرد و افزود: «اتحادیه اروپا از زمان اعلام خروج ایالات متحده آمریکا از برجام در تلاش است تا توافق هسته‌ای به دست آمده با ایران را حفظ کند و خانم موگرینی تاکنون به کرات حمایت اروپا از این توافق را اعلام کرده، اما وی در حاشیه نشست سران اروپا در بروکسل سخنی در این زمینه نگفته است.»

وی در پاسخ به پرسشی در مورد اقدام عینی و عملی اتحادیه اروپا در زمینه حفظ برجام گفت: «اتحادیه اروپا در تلاش است تا تدابیر عینی و مشخصی را برای حفظ برجام ارائه کند.» سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا در عین حال در مورد جزئیات این «تدابیر» سخنی نگفت.

ایران دریافت بسته حمایتی را تکذیب کرد

از سوی دیگر بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز خبر مربوط به دریافت بسته حمایتی اروپا از سوی ایران را تکذیب کرد. آقای قاسمی روز شنبه در این زمینه گفت: «تاکنون بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا به طرف ایرانی ارائه نشده و هنوز کشورهای اتحادیه اروپا در حال آخرین رایزنی‌ها برای ارائه پیشنهادات خود هستند که قطعا پس از دریافت این بسته پیشنهادی موضوع اعلام و بررسیِ مفاد آن آغاز خواهد شد».

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود: «جمهوری اسلامی ایران پس از بررسی دقیق این پیشنهادات و بر اساس منافع ملی و مصالح کشور در خصوص آن و نیز حضور یا عدم حضور خود در برجام تصمیم لازم را اتخاذ خواهد کرد.»

در عین حال از سخنان قاسمی چنین برمی‌آید که او وجود چنین بسته‌ای را تلویحا تأئید می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موگرینی: برجام ضامن موثر تامین صلح است

اروپا، روسیه، چین: بر خلاف آمریکا همچنان به برجام وفاداریم

موگرینی: برای اعتبار اروپا و حفظ منافع اتحادیه باید برجام را حفظ کنیم